9., pátek 11. 10. 2019
Vítkovice - Sparta VIT - SPA
Vítkovice: Dolejš – Gregorc, Trška, Šidlík, D. Krenželok, Výtisk (C), Kvasnička, Bodák – Roberts Bukarts, O. Roman (A), Schleiss – Lakatoš, Š. Stránský (A), Vopelka – Dej, E. Němec, Mallet – Kurovský, Werbik, Guman.
Sparta: J. Sedláček – Košťálek, Polášek (A), Kalina, Blain, Ďaloga, T. Pavelka, Tomáš Dvořák – Forman (A), Pech (C), Řepík – Kudrna, V. Růžička, Říčka – Rousek, Sukeľ, Buchtele – Dočekal, Tomášek, Smejkal.
Branky a nahrávky: 27. Bukarts (O. Roman, Výtisk) - 28. Polášek (Smejkal), 31. Smejkal (Dočekal, Polášek), 40. Růžička (Říčka, Kudrna), 48. Kudrna (Pavelka), 56. Kudrna (Ďaloga, Řepík). Rozhodčí: Šír, Kubičík - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 4:8. Využití 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 6 255. Střely na branku: 34:34. Průběh utkání: 1:0, 1:5. Nejlepší hráči zápasu: Roberts Bukarts - Andrej Kudrna.

Další výhra! Naši hokejisté tentokrát zavítali do Vítkovic, kde se jim mimořádně dařilo. Po bezbrankové první třetině přišla gólová smršť a sparťané měli hru pod kontrolou. Domácí se dostali do vedení jako první, nicméně naši hráči předvedli fantastický obrat, když pěti góly rozhodli o svém dalším tříbodovém vítězství. Pod vysokou výhru se podepsal také Andrej Kudrna, jenž v utkání zaznamenal dvě trefy.  Náš tým se nyní vrací domů, v úterý přijede Litvínov.

V prvních minutách se diváci vyložené šance nedočkali, vzrušení možná přineslo proháčkování se Romana do útočného pásma, jenže bez efektivnějšího zakončení. Podobnou rychlou akci předvedl na druhé straně Pech, ale také bez většího ohrožení branky. Sedláček se dostal pod tlak až ve dvanácté minutě, kdy neudržel střelu Gregorce a měl velké štěstí, že před ním nikdo nedorážel. Byli to následně sparťané, kdo si zahrál první přesilovou hru.

V pásmu byli Pražané silní na puku, Blainovu střelu ale kryl Dolejš a o zbytek se postarala čtveřice na oslabení. Vítkovičtí si početní výhodu zahráli dvakrát v závěru první periody a vytěžili z ní zajímavé šance. Nejblíže byli gólu v osmnácté minutě, kdy Bukarts pohotově vracel puk na branku. Sedláček vůbec nevěděl, kam projektil letěl, měl jej u sebe a v brankovišti se strhla mela, která ale gólový moment nepřinesla. Ve druhé početní výhodě si na střelu z druhé vlny počkal Mallet, ale minul.

Sparťané navzdory pokračujícímu oslabení v úvodu druhé třetiny zahrozili výpadem Dočekala, který zneškodnil vyjetím Dolejš. Druhá dvacetiminutovka byla plná emocí, Ďaloga zůstal v jejím úvodu ležet na ledě, přesto sudí nechali hru plynout a Ostravané tak měli šanci, kterou ale Kurovský nevyužil. Ujal se až průnik Robertse Bukartse ve 27. minutě po pasu Romana – 1:0. Vedení domácích však vydrželo jen 29 vteřin, protože po sražení Lakatoše u mantinelu vyrazili Pražané proti čtyřem domácím, Dočekal nastřelil tyčku a Adam Polášek pohotově dorážel – 1:1.

Vítkovičtí čerpali pozitivní energii ze zaplněných tribun, kterým pomohl ve tvorbě parádní atmosféry také kotel sparťanských fanoušků, ale nepřetavili jej v návrat do vedení. A tak se o obrat úspěšně pokusila Sparta, když ve 31. minutě dorážel z mezikruží nepokrytý Jiří Smejkal – 1:2. Ostravany srážely nepřesnosti a prvotní útlum. Sparta zaútočila ještě jednou, v závěru třetiny nastřelil kotouč ze strany na branku Říčka a volný Vladimír Růžička protečoval kotouč za Dolejšova záda – 1:3.

Třetí perioda byla znovu v naší režii. Jistými zákroky podpořil výkon Jakub Sedláček, který se ukázal jako klíčový rozdílový hráč. Zneškodnil pokus Šidlíka, v přesilovce vychytal Romanovu střelu z kruhu, pokryl Krenželokovu ránu z dálky i následnou dorážku Bukartse. Modrobílí navzdory aktivnímu přístupu s výsledkem nic neudělali, naopak následoval brejk sparťanů, který zužitkoval Andrej Kudrna přesnou střelou – 1:4.

Ostravané se nechtěli smířit se stavem, důkazem budiž šarvátky v předbrankovém prostoru Sparty. Nejprve se do potyčky dostali Schleiss s Dvořákem, pak si to pěst na pěst rozdali Mallet s Kalinou. Kouskování hry a nervózní vyvrcholení ale hrály více do karet našemu týmu. V 53. minutě nastřelil Stránský tyčku a definitivním koncem nadějí pro Ostravany byl další únik Sparty, který využil svým druhým gólem Andrej Kudrna – 1:5. Sparťané si tak zaslouženě odváží z Ostravy tři body.

Jakub Petr (HC Vítkovice Ridera): „Sparta měla do první komerční pauzy výborný pohyb, vytvořila si několik šancí, ale pak se hra vyrovnala. Měli jsme dobrý vstup do druhé třetiny. Vedením jsme získali energii, kterou jsme chtěli využít, ale bohužel jsme inkasovali dva rychlé góly a od té chvíle jsme dělali špatná rozhodnutí. Rozdíl byl v předbrankových prostorech, z toho "špinavého" prostoru jsme dostali tři branky a měli bychom se z toho poučit. Soupeři patří obrovský kredit. Jeho výkon byl precizní, ať už směrem dozadu, tak v šikovnosti a rychlosti provedení. Sparta vyhrála zaslouženě.“

Uwe Krupp (trenér Sparty): „Hrát v Ostravě je velmi těžké. Před Vítkovicemi, což je výborně koučované mužstvo, jsme měli před zápasem velký respekt vzhledem k jejich způsobu a organizaci hry. V první třetině jsme měli spoustu energie, vytvářeli jsme si šance, ale do vedení pak šli domácí. Nejdůležitější bylo, že jsme dokázali rychle srovnat skóre, což ve finále otočilo celý zápas na naši stranu. Vytvářeli jsme si tlak a využili naše šance. Nejen, že jsme výborně bruslili, byli jsme i chytří na puku. Pomohl nám i brankář Sedláček. Kluci odvedli v celých šedesáti minutách velmi solidní výkon.“