Sezona mistrů 2000
Letos uplyne už 25 let od nezapomenutelného tažení sparťanů v play-off, kdy bez ztráty jediného zápasu rázně ukončili kralování hegemonů ze Vsetína. Ti předtím ovládli extraligu pětkrát v řadě.
Soudržný tým s Richardem Žemličkou, Jiřím Zelenkou, Davidem Výborným, Františkem Kučerou a dalšími si připomene zlaté tažení 28. února v domácím utkání proti Liberci, ale my po celý aktuální ročník sledujeme zlaté tažení měsíc po měsíci ve speciálním seriálu.
Do extraligy a Evropy s velkými posilami
K prvnímu pojítku se musíme vrátit do jara 1999, kdy parta trenéra Pavla Richtera jako první tým v extraligové historii donutila dominantní Vsetín bojovat až do pátého zápasu. Odborníky pasované předčasné finále však skončilo triumfem Valachů, kterým jsme podlehli 2:3 na zápasy. Naše letošní tažení play-off netřeba připomínat, dalším zajímavým pojítkem je ale zlato sparťanských reprezentantů!
U počátku zlatého hattricku byli v Lillehammeru náš brankář Milan Hnilička, obránci Ladislav Benýšek s Františkem Kučerou, útočník David Výborný a také autor zlatého gólu Jan Hlaváč. První a poslední se však do Holešovic nevrátili, jelikož vyslyšeli vábení zámořské NHL. Do zámoří odešel také talentovaný útočník Michal Sivek, zatímco Jaroslav Bednář zamířil na sever Evropy do Finska.
FOTO: Facebook Landshutu
Vedení klubu však neotálelo a do nové sezony, ve které nás čekala také účast v Evropské hokejové lize, výrazně posílilo! S bronzem z SM-liigy se po roce vrátil dlouhán Jaroslav Nedvěd, ze Slovinska přišel neznámý obránce Miha Rebolj. Novou jedničkou v brankovišti se stal Petr Bříza, který se do Holešovic vrátil po osmi letech ve Finsku a Německu. Z kádru vsetínských šampionů se nám podařilo získat pro změnu úderné ofenzivní duo Ondřeje Kratěny a Michala Broše.
NEJVÝRAZNĚJŠÍ LETNÍ ZMĚNY VE SPARTĚ:
PŘÍCHODY |
ODCHODY |
Petr BŘÍZA (Landshut, GER) | Jaroslav BEDNÁŘ (Jyväskylä, FIN) |
Michal BROŠ (Vsetín) | Jan HLAVÁČ (New York Rangers) |
Ondřej KRATĚNA (Vsetín) | Milan HNILIČKA (New York Rangers) |
Jaroslav NEDVĚD (Hämeenlinna, FIN) | Michal SIVEK (Prince Albert Riders, WHL) |
FOTO: ČTK
Extraligové déjá vu, ale nejen tam
Je sobota 11. září 1999. Posílená Sparta pod vedením Pavla Richtera zahajuje sezonu na ledě Zlína, kde však po devíti minutách prohrává. Za polovinou zápasu přidává Petr Čajánek druhý gól, a přestože v závěru třetiny skóruje nová posila Michal Broš, domácí reagují na první sparťanský gól sezony trefou Marka Ivana dvě vteřiny před sirénou. V polovině třetího dějství nám ještě dodal naději František Ptáček, ale trápení v závěru třetin dokonal Petr Čajánek, jehož trefa třináct vteřin před koncem dokonala naši porážku 2:4.
Už o den později nestačíme v domácí premiéře na Třinec, se kterým prohráváme stejným poměrem. V září pak odehrajeme celkem šest extraligových zápasů, což přináší další zajímavé pojítko s aktuálním ročníkem. I tehdy jsme se v nich utkali kromě Ocelářů také s Plzní, Českými Budějovicemi a Pardubicemi, byť v jiném pořadí.
Nervózní vstup do sezony s nulovým ziskem však rychle házíme za hlavu! Ve třetím utkání na ledě hvězdami nabitých Pardubic jsme ustáli prvotní tlak i několik oslabení, načež Jaroslav Hlinka vstřelil vedoucí gól. V úvodu třetího dějství pak přidal důležitou trefu na 3:1, čímž se – stejně jako další čtyři sparťané – podepisuje pod výhrou 5:2 dvěma kanadskými body.
Získané sebevědomí jsme si přenesli také do domácího utkání proti Jihočechům, které načal šťastný gól Patrika Martince v úvodu druhé části. Ve druhé polovině zápasu však zářil zejména Václav Eiselt, který nejprve nahrál na druhou trefu a pak dvěma zásahy zpečetil výhru 4:0! Coby šestý tým tabulky jsme zavítali do Litvínova, kde jsme bleskově vedli, ale pak jsme museli zbytek zápasu dohánět manko. I díky čtyřbodovému Jaroslavu Hlinkovi se však vracíme do Prahy s cennou remízou.
Zápasově skromnější září jsme ale završili nepovedeným duelem v Plzni. Zatímco Dušan Salfický pochytal našich 42 střel, Petr Bříza se pakoval už v polovině zápasu, jelikož inkasoval počtvrté. Ani příchod Petra Přikryla však nepomohl odvrátit porážku. „Plzeň hrála dobře, hlavně v první třetině to roztočila ve všech směrech. Dobře bruslili a byli velice aktivní,“ hodnotil po utkání sparťanský trenér Pavel Richter.
Obdobně jako letos Pavel Gross, i on před pětadvaceti lety vedl náš tým také v Evropě. I tehdy jsme startovali ve čtvrtém ročníku Evropské hokejové ligy. Cestu základní skupinou ve společnosti finského HIFK, britského Manchesteru a švédského Brynäs jsme zahájili právě na ledě posledního zmiňovaného celku. Vyrovnaný duel dospěl až do nastavení, po němž jsme se vraceli s cenným bodem za porážku 4:5 po nájezdech.
EXTRALIGOVÉ VÝSLEDKY V ZÁŘÍ 1999:
Hvězda měsíce: Jaroslav Hlinka
I přes rozpačitý úvod sezony byste našli několik hráčů, kteří do ní vstoupili pravou nohou. Útočník Václav Novák dal jeden gól a na dalších pět nahrál, David Výborný pak zapsal o jeden zásah více! Ve velké pohodě hrající Patrik Martinec začal s průměrem jednoho bodu na zápas. Vítězným gólem načal České Budějovice, v Pardubicích nám vrátil vedení a pak přihrál na vítězný gól.
O ten se však postarala hlavní sparťanská hvězda měsíce – Jaroslav Hlinka. Šikovný forvard neměl ideální vstup do sezony, když mu v osobních statistikách svítilo jako celé Spartě nula bodů. V Pardubicích však nastřílel dva góly, proti Českým Budějovicím dvakrát nahrával a povedenou sérii završil dvěma góly a dvěma asistencemi při divoké remíze v Litvínově.
Co se tehdy stalo?
Léto 1999 a období začátku sezony přineslo řadu zajímavostí v Česku i ve světě. Coby čerstvý člen NATO jsme vyhráli mistrovství světa a na politické scéně rozhodli o výstavbě Temelína. Česká tenistka Jana Novotná ukončila svou bohatou kariéru, zatímco bývalý sparťan Patrik Štefan se stal jedničkou draftu NHL!
Začátek září však přinesl i smutné zprávy jako velké zemětřesení v Aténách či jadernou explozi v japonské Tokaimuře, která byla až do roku 2011 největší jadernou havárií v japonské historii.
Zavřená branka Sparty
Říjnový program jsme zahájili pikantní reprízou jarního semifinále proti Vsetínu. Trefou Davida Výborného jsme ve Sportovce rychle vedli, a přestože hosté do přestávky dokázali v úvodu třetí části otočit, po třinácti vteřinách Richard Žemlička vyrovnal. Legendární střelec přidal i třetí gól, ale hosté si zásahem 119 vteřin před koncem zajistili remízu 3:3.
Domácí série však pokračovala na jedničku. I díky čistému kontu Petra Břízy jsme zdolali Znojmo jasně 4:0, načež jsme na vlastním ledě rozstříleli 7:0 také Pardubice. A to byla krasojízda Davida Výborného, Jaroslava Hlinky a Patrika Martince! První jmenovaný bral hattrick a dvě asistence, nejproduktivnější sparťan naší historie přidal pět přihrávek a poslední z tria zapsal dva góly se dvěma přihrávkami.
I tehdy zaujaly brankářské výkony sparťanů, jenže dvě nuly v řadě nevychytal pouze jeden. Petr Bříza od utkání se Vsetínem neinkasoval 101 minut a 59 vteřin, než proti Pardubicím pustil po dvou třetinách do branky nynějšího trenéra Petra Přikryla. „Petr Bříza střídal po domluvě s námi a s Petrem Přikrylem. Čeká nás náročný program a je potřeba, aby si zachytali oba gólmani,“ vysvětloval asistent František Výborný.
Vítěznou sérii jsme natáhli i do Karlových Varů. Radost z výhry 5:4 však kazil nepovedený závěr. I díky dvougólovému Jaroslavu Hlinkovi s Václavem Eiseltem jsme si nejprve vytvořili pětigólový náskok. Energie však v šesté minutě třetí části ukončila Břízovu neprůstřelnost čítající 147 minut a 34 vteřin, přičemž se v čase 52:39 dostala na dostřel.
>>>ZÁŘÍ MISTRŮ 2000: SPOUSTA POJÍTEK S LETOŠKEM<<<
Povýšení a trápení s Angličany i v derby
Kolísavé výkony vyvrcholily v domácím utkání proti Kladnu. V den, kdy bývalý sparťan Patrik Štefan vstřelil coby letní jednička draftu první gól v NHL do sítě Dominika Haška, jsme v Holešovicích předvedli mizerný výkon a po zásluze prohráli 2:4. O den později tak přišel zásadní řez – hlavní kouč Pavel Richter skončil, jeho místo dočasně převzal asistent František Výborný.
„Situaci jsme řešili dlouho do noci i ráno. Pavel Richter byl jako hlavní trenér odvolán, což samozřejmě nebylo příjemné,“ řekl pro Českou televizi tehdejší sportovní ředitel Miroslav Kuneš a zároveň naznačil hledání nového kouče: „Nějaké jména padla, ale teď má plnou důvěru Franta Výborný. Jestli to bude na dva dny nebo týden, těžko odhadnout.“
Začátek v nové roli však neměl František Výborný jednoduchý. Den po jeho povýšení jsme se v Evropské hokejové lize protrápili k vítězství 2:1 po nájezdech nad anglickým Manchesterem, o němž rozhodl až František Ptáček. „My jsme o Manchesteru neměli žádné zprávy, ale věděli jsme, že má kvalitní kádr. Ve druhé třetině hrál lépe a ve třetí nám docházely síly. Je škoda, že jsme inkasovali první gól,“ bilancoval nový kouč po vítězství nad Angličany.
Drtivá většina fanoušků měla tehdy v živé paměti dva roky staré selhání, kdy jsme v evropské soutěži podlehli Manchesteru doma 3:4 a na jeho půdě jsme schytali senzační výprask 0:7. Nový trenér však nemohl být spokojený ani po prvním extraligovém utkání. V derby v Edenu, kde vyměnili trenéra den před námi, nás sice poslal za polovinou utkání do vedení František Ptáček, ale hattrick Vladimíra Růžičky ve třetí části rozhodl o naší porážce 1:3.
Trio opět válí a jdeme nahoru!
K lepším zítřkům nás nakopl až domácí dvojzápas. K výhře nad Vítkovicemi přispěl dvougólový Martin Chabada, zatímco triumf nad Zlínem dirigoval tříbodový Jaroslav Hlinka. Následně jsme si však v Evropě zkomplikovali boj o postup prohrou 3:6 na ledě finského IFK Helsinky.
S okleštěnou defenzivou jsme brali remízu 2:2 v Českých Budějovicích, stejný výsledek byl však cennější v následujícím domácím utkání proti Litvínovu. Severočeši i tehdy prožívali povedený vstup do sezony, když do Prahy přijeli po osmi zápasech bez porážky!
Vyrovnanému a pěknému hokeji vévodili zejména Jaroslav Hlinka s Robertem Reichelem, jejichž góly zařídily konečný výsledek. Už proti Chemopetrolu naskočil navrátilec Michal Dobroň, jenž byl stáhnut z hostování v Karlových Varech a nahradil zraněného Pavla Šreka s Mihou Reboljem.
EXTRALIGOVÉ VÝSLEDKY V ŘÍJNU 1999:
Hvězda měsíce: trio V+H+M
Kdyby tehdy odborníci měli vybrat jednoho sparťana měsíce, nejspíš by zvolili Jaroslava Hlinku. Šest gólů a dvanáct asistencí v jedenácti zápasech jsou znamenitým počinem. Dojem zanechal zejména pětibodový večer proti Pardubicím a tříbodové zápasy se Zlínem a v Havířově. Náš lídr navíc svým gólem rozhodl o dvou ze šesti vítězství, což se žádnému dalšímu sparťanovi nepodařilo.
Zejména v prvních čtyřech zápasech října však řádili také David Výborný s Patrikem Martincem. První jmenovaný zakončil říjen s bilancí sedmi gólů a stejného počtu asistencí. Čerstvý člen Klubu legend dal góly tři, ale na deseti se podílel coby nahrávač.
Co se v říjnu stalo?
Říjen přinesl řadu zajímavých sportovních úspěchů! Fotbalová Sparty tehdy pokračovala ve spanilé jízdě skupinou Ligy mistrů, jelikož vyhrála 4:3 v Tilburgu a remizovala 0:0 v Bordeaux. I proto se coby neporažený tým mohla těšit na osmifinálovou skupinu!
Velkou Pardubickou vyhrál kůň Peruán se žokejem Zdeňkem Matysíkem, zatímco česká fotbalová reprezentace doma zdolala Faerské ostrovy 2:0, čímž ukončila kvalifikaci na EURO 2000 bez ztráty bodu. V neděli 17. října pak byl zahájen provoz metra B v Hloubětíně.
FOTO: archiv České televize
Nový impulz pomohl
Na skvělý konec října sparťané navázali hned zkraje listopadu. Ve šlágru kola zavítala do Prahy vedoucí Plzeň, kterou zmrazil bleskovým gólem David Výborný. V úvodu druhého dějství přidal druhý zásah Jaroslav Hlinka, načež Sportovní halu pozvedla bitka Jaroslava Nedvěda a Zdeňka Sedláka. Ačkoliv hosté vyrovnali, druhá trefa Davida Výborného pět minut před koncem rozhodla o vítězství 3:2.
Fanoušci si tak užili nejen výhru, ale také dvoubodovou obnovenou premiéru navrátilce Vladimíra Vůjtka, který neuspěl v kádru Atlanty. „Doufám, že se díky Vůjtkovi i našim výkony zvedne návštěvnost v hale,“ zadoufal tehdy sparťanský trenér.
Jeho přání se splnilo. Talentovaný útočník úspěšně zacelil díru po Janu Hlaváčovi a svým zásahem rozhodl hned další utkání proti Havířovu. V následném duelu na ledě nevyzpytatelného Manchesteru jsme uspěli 4:1 a zachovali si naděje na postup ze skupiny Evropské hokejové ligy!
Vydařený začátek listopadu pak přerušila reprezentační přestávka. Na tradiční Karjala Cup odjela také sparťanská trojice František Kučera, Michal Sýkora a David Výborný. Ačkoliv se první jmenovaný dostal do All-Star výběru turnaje, Češi nakonec s jedinou výhrou a dvěma porážkami skončili třetí.
Sezónní rekord bez porážky
Vítěznou domácí sérii jsme si nenechali narušit ani finskou přestávkou. Gól a tři asistence Jaroslava Nedvěda pomohly k vítězství nad Karlovými Vary, na které jsme navázali i na začátku venkovní šňůry. Na Lapači se blýskl zejména brankář Petr Bříza, jenž domácí vynuloval, a přestože v naší sestavě chyběl kanonýr David Výborný, zvítězili jsme 3:0.
Následnou kanonádu ve Znojmě řídil zejména Vladimír Vůjtek, jenž k výhře 9:4 přispěl gólem a čtyřmi přihrávkami! Náš tým tak prodloužil neporazitelnost na deset zápasů v řadě, čímž překonal dosavadní sezónní maximum Litvínova. Mužstvu se navíc dařilo také na evropské scéně, když ve Sportovní hale rozstřílelo IFK Helsinky jednoznačně 12:1 a výrazně nakročilo za postupem ze skupiny.
Vítězná série však záhy skončila na Kladně, kde jsme pocítili porážku po více než měsíci. „Utkání jsme nepodcenili. Kladno potvrdilo, že proti nám dokáže hrát. Kdybychom za stavu 1:2 proměnili šance, mohli jsme být úspěšnější. Stejně jako minule jsme nebyli důrazní v koncovce,“ hodnotil tehdejší neúspěch trenér František Výborný.
Na úspěšnou vlnu jsme se vrátili o den později v domácí předehrávce proti Slavii. Zraněného Petra Břízu skvěle nahradil Petr Přikryl, přičemž těsnou výhru 3:2 zařídil dvougólový Patrik Martinec. O dva dny později obstaralo poslední listopadovou výhru nad Třincem pro změnu pět různých střelců . Úspěšný měsíc jsme tak zakončili s bilancí sedmi výher a jediné porážky.
EXTRALIGOVÉ VÝSLEDKY V LISTOPADU 1999:
Hvězda měsíce: Vladimír Vůjtek
V listopadu se dařilo řadě sparťanů. Skvělý Petr Bříza inkasoval v pěti ze sedmi extraligových zápasů maximálně dvě branky, zatímco obránce Jaroslav Nedvěd zazářil čtyřmi body proti Becherovce a dvěma trefami s jednou asistencí pomohl k demolici Znojma.
Nad všechny však vyčníval útočník Vladimír Vůjtek, jenž po svém návratu bodoval v sedmi z osmi extraligových zápasů! S bilancí čtyř gólů a devíti asistencí tak potvrdil, že bude do zbytku sezony velkou oporou.
Co se v listopadu stalo?
Fanoušci Sparty si užívali plodný měsíc nejen ve Sportovce, ale také o kousek dál na Letné. Fotbalová sestra zakončila základní skupinu Ligy mistrů vysokým vítězstvím 5:2 nad Spartakem, čímž si zajistila první místo v základní skupině! Svěřenci Ivana Haška vyhlíželi los osmifinálové skupiny, ve kterém spadli ze druhého koše k Barceloně. Atraktivní dvojici pak doplnilo ještě Porto a Hertha Berlín.
„Já osobně jsem si Barcelonu přál, chtěl jsem i Herthu,“ řekl pro Českou televizi Libor Sionko. Ani on však na startu těžké skupiny neodvrátil domácí porážku 0:2 s portugalským celkem.
Ve středu 10. listopadu se narodil náš bývalý brankář Jakub Škarek, který aktuálně bojuje o místo v organizaci New York Islanders. V NHL se tehdy dařilo Jaromíru Jágrovi, který zakončil měsíc jako nejproduktivnější hráč soutěže s bilancí 19 branek a 20 asistencí.
ŘÍJEN MISTRŮ 2000: JÍZDA LEGEND S NOVÝM KOUČEM
Zkrat Keramiky nás pouští na první místo
Parta Františka Výborného šla do posledního měsíce roku v dobrém rozpoložení, jelikož v listopadu prohrála jediné utkání. A formu si přenesla také do prosince, který začala výhrou 3:2 ve Vítkovicích, byť domácí v závěru stáhli třígólové manko na jediný gól.
Stíhací jízda vedoucí Plzně tak pokračovala ve Zlíně, kde jsme byli horším týmem. Střelecky aktivnější Berani však naráželi na skvělého Petra Břízu, nevyužili ani sedm minut přesilovky a po gólech Michala Broše s Ondřejem Kratěnou jsme brali vítězství 2:0. A protože Keramika nezvládla derby na ledě Karlových Varů, jdeme po 27. kole do čela extraligy!
„Velice cenné vítězství. Věděli jsme, že Zlín už doma velice dlouho neprohrál. Připravili jsme se na to a stanovená taktika nám vyšla na sto procent. Když jsme přečkali sedmiminutové oslabení, věřil jsem, že už vyhrajeme. Poslední třetinu už mužstvo jen hlídalo výsledek a kontrolovalo hru. Vyhráli jsme zaslouženě,“ pochvaloval si spokojený trenér Sparty.
Gólový debut legendy a postup!
V pozici vedoucího týmu české nejvyšší soutěže jsme před ruským turnajem Euro Hockey Tour završili základní skupinu Evropské hokejové ligy proti švédskému Brynäsu. V přímém souboji o postup jsme potřebovali neprohrát, což se podařilo a výhra 4:1 po gólech Michala Broše, Davida Výborného, Ondřeje Kratěny a Richarda Žemličky stačila na postupové druhé místo!
Zajímavé je, že ve stejný den sáhlo Kladno ke změně trenéra. Pro neuspokojivé výsledky tehdy odvolalo Otakara Vejvodu staršího, otce našeho současného asistenta. Zatímco člen realizačního týmu se léčil ze zdravotních potíží, sparťané se mohli těšit na další evropské bitvy a navíc vyslali zástupce do reprezentace.
Mezi třemi nováčky v nominaci na přípravné zápasy proti Kanadě a Slovensku nechyběl ani náš útočník Jaroslav Hlinka. A debut v národním týmu začal znamenitě, když v Brně otevřel proti Kanadě skóre a nakonec slavil s celým týmem cennou výhru 4:3! Ve Zvolenu jsme se s našimi východními sousedy rozešli smírně 3:3 a nominace na Baltika Cup se vykrystalizovala.
Mladý sparťanský útočník v ní podle očekávání doplnil parťáky Michala Sýkoru, Ladislava Benýška, Františka Kučeru a Davida Výborného. Český národní tým s pěti sparťany dal následně zapomenout na neúspěšnou Karjalu, když začal ruský turnaj skalpem Švédů a po porážce s Finy remizoval s Ruskem.
Na trefu Ladislava Benýška odpověděl proti Kanadě pro změnu David Výborný a přispěl k výhře 6:2, která našemu týmu zajistila druhé místo o dva body za vítěznou sbornou a s bodovým náskokem před třetími Finy.
Famózní forma lídrů se projevuje
Do extraligového kolotoče se tak vracíme v nepříliš známé pozici. Tentokrát totiž hájíme první místo my a znamenitě! Ačkoliv jsme v Pardubicích rychle prohrávali, nakonec jsme otočili a museli dvakrát skousnout domácí vyrovnání. Dramatickou bitvu tak rozhodla až trefa Davida Výborného ve 45. minutě, jež nám zajistila těsnou výhru 4:3.
„Jsme spokojeni, byli jsme šťastnějším mužstvem. Utkání mělo přes reprezentační přestávku náboj a nasazení, padaly však lehké góly. V úvodu byla na některých hráčích vidět nerozehranost, ti kteří se vrátili z Moskvy naopak působili svěžím dojmem. Od druhé třetiny jsme se rozehráli. V závěru bylo důležité, že jsme dobře odehráli oslabení,“ pochvaloval si František Výborný, jehož tým ve třetí části čelil třem přesilovkám Východočechů.
Zatímco v aktuálním ročníku jsme si přelom roku užili převážně doma, před čtvrtstoletím tomu tak nebylo. Doma jsme si zahráli až na druhý svátek vánoční, kdy jsme přivítali České Budějovice. Výborný výkon podpořený vítězstvím 6:1 nás tak udržel na čele, ale po letech působí poněkud úsměvně. Utkání totiž přihlíželo více než pět tisíc diváků.
V dnešních rekordních návštěvách přesahujících deset tisíc diváků může být tento milník úsměvný, ale na tehdejší dobu byl velmi slušný! „Důležité byly dva góly v přesilovkách. Mohli jsme rozhodnout už v druhé třetině, ale zabránil nám v tom výborný výkon Maříka. Potěšila mě vysoká sváteční návštěva, diváci nemuseli litovat,“ řekl po výhře nad Jihočechy asistent Pavel Hynek, který si tak kromě úspěchu pochvaloval také podporu fanoušků.
Ti se dočkali také páté prosincové výhry, tentokrát v parádní bitvě na ledě Litvínova. Na brzký gól Davida Výborného odpověděl jen trefou pod horní tyčku Robert Reichel, ale pak už stříleli jen sparťané. Tři samostatné úniky jsme nevyužili, leč pak stříleli do černého Michal Sýkora s Vladimírem Vůjtkem, čímž nám zajistili triumf 3:1 a úspěšný konec roku.
EXTRALIGOVÉ VÝSLEDKY V PROSINCI 1999:
Zlatý lesk pro sparťani
Konec roku tradičně patří dvacítce a jinak tomu nebylo ani před pětadvaceti lety, jen se tenkrát hrálo ve Švédsku. Na sever Evropy odjeli také sparťanští zástupci, kterými byli mladíci Tomáš Duba, Martin Holý a Michal Sivek. Svěřenci Jaroslava Holíka začali vítězstvím 6:2 nad Slovenskem, po němž uhráli remízy s USA a Kanadou.
Velmi slibně rozjetou skupinu nakonec završili výhrou nad Finskem a bez porážky si zajistili první místo. Čtvrtfinálová výhra 6:3 nad Kazachstánem nám pak zajistila boj o medaile. V dramatické bitvě proti Američanům jsme si nakonec výhrou 4:1 zajistili postup do zápasu o tu nejcennější. Finále proti Rusku však gól nenabídlo a rozhodnout musely až samostatné nájezdy, po kterých Češi získali první juniorské zlato!
Zatímco Tomáš Duba se do branky přes skvěle chytajícího Zdeňka Šmída nedostal, Michal Sivek patřil mezi lídry a stejně jako Martin Holý naskočil do všech utkání turnaje.
Hvězda měsíce: David Výborný
Zhruba v osmi z deseti případů bychom museli vybrat jednoho z obránců. František Kučera bodoval ve všech pěti prosincových zápasech, přičemž stejně jako Michal Sýkora potvrzoval herní pohodu také v reprezentaci. Oba dva však musí uznat, že v tomto případě jim hvězdy nepřály a nelze vybrat jinak. Prosinec 2000 byl měsícem Davida Výborného!
Náš lídr bodoval ve čtyřech z pěti extraligových zápasů, a to s bilancí čtyř gólů a šesti asistencí, když měl navíc dva tříbodové večery. Formu si pak přenesl i do Evropy, jelikož skóroval proti Brynäsu a vyšlo mu také působení na Baltika Cupu, který zakončil s jednou trefou.
Co se v prosinci stalo?
Začneme opět na Letné, tentokrát prvním zápasem osmifinálové skupiny Ligy mistrů. Slavný Camp Nou byl nad síly sparťanů, proti kterým v dresu Barcelony vyběhli Figo, Rivaldo, Kluviert, Guardiola, Enrique nebo mladičký Xavi a českého zástupce smetli 5:0. Ve stejný den, kdy jsme postoupili do další fáze Evropské hokejové ligy, se česká fotbalová reprezentace dozvěděla soupeře v kvalifikaci na MS 2002 v Asii.
Z prvního koše narazila na Dánsko, Bulharsko, Island, Severní Irsko a Maltu. Hratelná skupina se nakonec stala neřešitelnou, což odhadl Pavel Horváth bezprostředně po losu: „Myslím, že jsme mohli dostat i horší týmy, ale Dánsko a Bulharsko jsou nepříjemní,“ řekl pro Českou televizi a nakonec měl pravdu. Češi mohli litovat zejména bezbrankových remíz na Maltě a proti Dánsku, za nímž zůstali o dva body a nakonec museli do baráže proti Belgii, jejíž příběh všichni jistě znáte.
Sportovcem roku byl zvolen desetibojař Tomáš Dvořák, a to před běžkyní Ludmilou Formanovou a třetím Jaromírem Jágrem. "Vážím si této pocty, ale pokládám přece jen trochu za zavádějící určovat ve vybrané desítce i pořadí," kritizoval čerstvý vítěz. A vidět byl i náš klub, jelikož František Kučera skončil na 26. místě, zatímco David Výborný o deset pozic níže. Spengler Cup bez české účasti ovládl Kolín nad Rýnem, který si v prvním utkání turnaje poradil s naším současným soupeřem v Lize mistrů - švédským Färjestadem.
FOTO: Český olympijský tým
Tvrdý a zákeřný start roku
Začátek nového roku sparťany bolel. Evropská hokejová liga začala čtvrtfinálovými souboji, ve kterých jsme narazili na německý Norimberk. Velmi tvrdě hrající soupeř odolával do poloviny zápasu, ale pak na svou nedisciplinovanost doplatil. Ačkoliv David Výborný překonal Petra Fraňka ještě v plném počtu hráčů, trefy Patrika Martince, Jaroslava Nedvěda a Michala Broše v přesilových hrách znamenaly vítězství 4:0 a důležitý krok za postupem mezi nejlepší čtyřku!
Ve fyzicky náročném až zákeřném duchu se nesl také první extraligový duel proti rozjetému Havířovu, který se na konci roku zvedl a vyskočil až na pozice zaručující účast v play-off. Nebylo tak překvapením, že vedl i v Holešovicích a mohl odskočit na rozdíl dvou branek, kdyby si Roman Horák starší, táta našeho nynějšího útočníka, v oslabení nevylámal zuby na Petru Břízovi.
Sparta však otočila, brala těsnou výhru 4:3 a zvládla hokejově i fyzicky náročné utkání. „Počítali jsme s tímto způsobem soupeřovy hry. Nepodařilo se nám uskočit o více gólů, ale je nám jasné, že i kdyby se nám to podařilo, hra Havířova by se nezměnila. Mrzí mě rozhodování rozhodčího. Nezvládl brutalitu, na to diváci chodit nebudou,“ nešetřil kritikou havířovského soupeře a sudího trenér František Výborný.
Omlácený tým odjel o den později k televizní předehrávce na led Vsetína, leč bez zraněného Jaroslava Nedvěda, kterého nahradil Pavel Šrek. Ve svém prvním utkání v základní sestavě od konce října slavil před polovinou zápasu vedoucí gól, jenže domácí třikrát odpověděli a Richard Žemlička upravil na konečných 2:3 ve prospěch Valachů. Ti tak ukončili naší vítěznou sérii osmi zápasů.
Postup do Švýcarska i s marodkou
Chuť jsme si spravili vzápětí, a to venkovní výhrou nad Norimberkem, který jsme v Regensburgu zdolali těsně 3:2. Do Prahy jsme se vraceli s postupem v kapse a mohli vyhlížet Final Four ve švýcarském Luganu, kam kromě domácího týmu postoupily také Magnitogorsk a TPS Turku.
Únava z cestování a náročných zápasů se projevila také v extralize, kde nás houževnatě bojující Znojmo zaskočilo vedoucím gólem. Střelecká převaha přinesla kýžený efekt až před koncem druhé části, kdy se trefil Richard Žemlička a ve třetí třetině ho doplnili ještě Patrik Martinec s Ondřejem Kratěnou.„Působili jsme unaveným dojmem. Děkuji hráčům za úsilí a vůli a divákům za povzbuzování ve chvílích, kdy nám to nešlo,“ uznal po vítězství 3:1 asistent Pavel Hynek.
Osekaný tým zvládl s deseti útočníky také duel v Karlových Varech, jenže v úterní dohrávce v Třinci se projevila také absence Davida Výborného. Ačkoliv jsme v Třinci dvěma trefami otočili vývoj a měli herně navrch, nakonec jsme se do Prahy vraceli s porážkou 2:4. Oceláři tak prodloužili úspěšnou domácí sérii, jelikož jsme na jejich ledě nezvítězili od prosince 1996 a skvěle hrající Richard Žemlička nebodoval po čtyřech zápasech.
Kapitán nás vrací na koně!
A kdo jiný, než náš kapitán opět pozvedl prapor. Čtyři domácí zápasy nás vrací na vítěznou vlnu, a to zejména díky zkušenému útočníkovi a také Jaroslavu Hlinkovi. Jejich formu schytalo Kladno, které Richard Žemlička smetl dvěma góly a čtyřmi přihrávkami! Jeho mladší parťák nasbíral jen o jednu gólovou přihrávku méně a slavil s celým týmem vítězství 6:2.
Nejproduktivnější sparťan klubové historie se nenechal od zkušeného parťáka zahanbit a o dva dny později pomohl třemi přihrávkami přejet Slavii jasně 5:1! Vydařený závěr ledna jsme pak díky třem tříbodovým hráčům korunovali vítězstvím nad Vítkovicemi a skalpem Zlína. V posledních čtyřech zápasech ledna jsme tak brali plný počet bodů s celkovým skóre 21:6.
Nebylo tak překvapením, že se na tehdejší Utkání hvězd vydalo do Zlína sedm sparťanů. Brankář Petr Bříza s obránci Františkem Kučerou, Ladislavem Benýškem, Michalem Sýkorou, Jaroslavem Nedvědem a útočníky Vladimírem Vůjtkem s Davidem Výborným reprezentovali západní výběr, na jehož lavičce stál sparťanský trenér František Výborný. Gólově se však prosadil jen Vladimír Vůjtek a Západ prohrál 6:8.
V individuálních dovednostech však došlo na ryze sparťanský souboj. Tvrdost střely tehdy prokázali poslední dva jmenovaní obránci, přičemž vítězný Michal Sýkora střelou o rychlosti 153 km/h vyrovnal rekord Utkání hvězd!
EXTRALIGOVÉ VÝSLEDKY V LEDNU 2000:
Hvězda měsíce: Richard Žemlička
Není o čem. Kapitán Richard Žemlička prožil skvělý měsíc, v němž bodoval v sedmi z devíti zápasů! V lednu nasbíral osm gólů a stejný počet gólových přihrávek. Když už navíc bodoval, skóroval a proti Kladnu zazářil dvěma góly se čtyřmi asistencemi, čímž týmu pomohl zpět na vítěznou vlnu a překlenout období marodky.
„Ríša Žemlička je doopravdy vůdce. Co řekl, to tak bylo. Všichni šlapali, nikdo si nedovolil nic vypustit. Co řekl, všichni doopravdy plnili. Ríša Žemlička byl motor týmu, za tím si stojím dodnes,“ vzpomíná po pětadvaceti letech útočník Jiří Zelenka.
Co se v lednu stalo?
O premiérovém triumfu české dvacítky už jsme psali v prosincovém ohlédnutí. Nový rok však přinesl další zajímavosti nejen ze světa sportu! V Česku začalo fungovat čtrnáct samosprávných krajů a na trh vstoupil třetí telefonní operátor Oskar. Jeho tehdejší konkurent Eurotel se stal pro změnu hlavním partnerem fotbalové sestry z Letné.
V Austrálii se z grandslamového titulu radoval André Agassi, kterého se poprvé zúčastnil také Roger Federer. Spojené státy pak s napětím sledovaly 34. finále Super Bowlu, které vyhráli St. Louis Rams. Ve finále si poradili s Titans z Tennessee poměrem 23:16.
A zase ten Třinec...
Druhý měsíc kalendářního roku jsme začali proti neoblíbenému soupeři - Třinci. Na led Ocelářů jsme zavítali s devíti útočníky bez Vladimíra Vůjtka, Richarda Žemličky a Ondřeje Kratěny a s dlouhou sérií bez výhry na třineckém ledě, která trvala od prosince 1996.
Ačkoliv byli Slezané aktivnější, Patrik Martinec našel v polovině utkání zpoza branky Davida Výborného a vedli jsme. Oceláři v dalším průběhu bohužel potvrdili, že ví, jak na nás. Velmi rychle totiž odpověděl Viktor Ujčík, na kterého navázal devět minut před koncem Marek Zadina. Třinec se tak stal prvním a zároveň posledním týmem, který nás v mistrovské sezoně zdolal třikrát.
„Podruhé během čtrnácti dnů jsme měli zápas v Třinci velmi dobře rozehraný, a když svítil na ukazateli skóre deset minut před koncem vyrovnaný stav, věřil jsem, že neodjedeme s prázdnou. Vzhledem k tomu, že jsme postrádali tři klíčové opory, musím svůj tým za výkon pochválit,“ hodnotil utkání hlavní trenér František Výborný.
Evropský vrchol se stříbrným leskem
Chuť jsme si mohli spravit vzápětí, když jsme zavítali na finálový turnaj Evropské hokejové ligy. Už v semifinále nás ale čekal tvrdý oříšek - domácí Lugano. Vedoucí tým švýcarské ligy, který v Evropské hokejové lize na domácím ledě ani jednou neprohrál, potvrzoval velkou chuť a byl hokejovějším týmem.
V utkání dokonce vedl, jenže branky Michala Broše s Vladimírem Vůjtkem otočily zápas v náš prospěch. Skvěle chytajícího Petra Břízu překonala jen Walzova střela, tudíž muselo o finalistovi rozhodnout až prodloužení. Druhý gól Vladimíra Vůjtka nás poslal do evropského finále, zatímco domácí tým posílený o zmíněného Wese Walze, Cristobala Hueta či Petera Anderssona smutnil.
„Byl to vyrovnaný zápas, ve kterém jsme podali nejlepší výkon v sezoně. Šance byly na obou stranách. Mohli jsme dát gól v přesilovce v poslední minutě, tu šanci nám ale vzal skvělý brankář Bříza. Štve mě zbytečné vyloučení v prodloužení, které nás stálo gól,“ litoval po utkání luganský trenér Jim Koleff.
Ve finále už nás ale štěstí opustilo, nebo nás spíše dohnal náročný program. Hokejovější a lepší Magnitogorsk potvrdil skvělou formu a dva Popovy góly rozhodly o tom, že trofej z rukou přítomného fotbalisty Andreje Ševčenka převzali hráči ruského celku.
Stříbrné medaile nebyly v těžké konkurenci zklamáním, naopak velkým úspěchem. „Finále bylo o tom, kdo dá první gól. A byl to náš soupeř, který hrál velmi dobře. Nejsem zklamaný z naší porážky. Samozřejmě bych si moc přál Evropskou ligu vyhrát, ale takový je sport. Chtěli jsme vyhrát, ale vítězství v prodloužení proti Luganu nám vzalo hodně energie,“ řekl bezprostředně po porážce František Výborný.
Švédská předzvěst druhého zlata
I vzhledem k pokračujícím zdravotním lapáliím přišla vhod reprezentační přestávka, kterou proložil poslední podnik Euro Hockey Tour, a to Švédské hry. Svěřenci Josefa Augusty navázali na povedenou Baltiku a se třemi sparťany v sestavě vstoupili do turnaje ve Stockholmu přesvědčivou výhrou 6:2 nad Ruskem, pod níž byli podepsáni také Michal Sýkora, Ladislav Benýšek, Jaroslav Hlinka.
Celý tým následně sice nestačil na Finy, jenže pak zdolal Kanadu i domácí Švédsko a nakonec vinou horšího vzájemného zápasu obsadil druhé místo za Finskem, přestože měl lepší skóre o jeden vstřelený gól!
Ve čtvrtfinále na Pardubice?
Na extraligovém ledě už to ale šlapalo jako hodinky! Na těsnou výhru nad Pardubicemi jsme sice navázali chudou remízou 1:1 proti Litvínovu, ale série bez porážky pokračovala i nadále. Dvě bleskové trefy a dvougólový večer Vladimíra Vůjtka s Patrikem Martincem přispěly k vysokému vítězství nad Plzní, naopak výhru v Havířově řídil pro změnu autor dvou tref Jiří Zelenka.
"Zelí" byl ústřední postavou také v dalším utkání proti Vsetínu. Do Sportovky si našlo cestu rekordních třináct tisíc diváků, a přestože už se hrálo, stovky diváků stály pořád u vchodu. Řada z nich tak možná neviděla rychlý gól Davida Výborného, na který odpověděl v závěru druhé části Ján Pardavý. Ještě před sirénou se však trefili Jaroslav Hlinka s Ondřejem Kratěnou, načež se k nim po přestávce přidal zmíněný Jiří Zelenka. Nadšení fanoušci si tak mohli užít výhru 4:1!
I když táta našeho nynějšího videokouče a kustoda bodoval také ve Znojmě, na jihu Moravy jsme nakonec dvakrát ztratili vedení a brali jen plichtu. „Domácí hráli aktivně a za tu bojovnost a nasazení si ten bod zasloužili. Nemyslím si, že bychom utkání podcenili. Soupeř nás však nepustil k aktivnějšímu výkonu. V několika posledních zápasech máme k dispozici pouze deset útočníků,“ řekl asistent Pavel Hynek.
V posledním únorovém utkání už musel být spokojenější. Skvělý Petr Bříza doháněl vyprodaný stadion v Plzni k šílenství. I díky němu jsme tak brali nejen vysokou výhru, ale také jistotu triumfu po základní části! Už tehdy se jevilo jako jisté, že ve čtvrtfinále narazíme na Pardubice, či Znojmo.
EXTRALIGOVÉ VÝSLEDKY V ÚNORU 2000:

Hvězda měsíce: Jiří Zelenka
Nadupaný tým hvězd dokázal vyprodukovat řadu skvělých individuálních výkonů, ale ve druhém měsíci roku 2000 vyčníval jednoznačně útočník Jiří Zelenka. V prvním utkání v Třinci nebodoval, ale pak přišel střelecký uragán! Číslo dvanáct skórovalo ve všech sedmi zápasech v řadě a nakonec v únoru nasbíralo osm branek a dvě gólové přihrávky.
Co se v únoru stalo?
Začneme zostra! Věděli jste, že 4. února spatřila světlo světa oblíbená hra The Sims? Začátek února však patřil také jubilejnímu 50. Utkání hvězd NHL, po němž se Martin Brodeur dočkal významného milníku. Gólman New Jersey přispěl svým gólem do sítě Philadelphie k výhře 4:2, ale hlavně se stal prvním brankářem v historii soutěže, jenž obstaral vítězný gól.
Zajímavým pojítkem se Spartou je, že se 16. února narodil obránce Jan Štibingr, který za nás v aktuální sezoně naskočil do jednoho utkání. O den později byl představen Windows 2000.