Trenéři

Uwe Krupp - hlavní trenér

Člen Síně slávy IIHF Uwe Krupp se narodil v německém Kolíně nad Rýnem, kde již v sedmnácti letech nastupoval za seniorský A-tým. V roce 1983 si ho vyhlédl generální manažer Buffalo Sabres Scotty Bowman a vybral si ho v draftu. O tři roky později po zisku mistrovského titulu s Kolínem, se téměř dvoumetrový bek vydal za moře a v říjnu 1986 debutoval v NHL proti Montrealu. Stal se tak teprve druhým hráčem narozeným v Německu po Waltu Tkaczukovi, který naskočil do nejslavnější soutěže světa.

A Krupp se v ní po první sezoně rozdělené mezi Sabres a farmu v Rochesteru, se kterým získal Calder Cup pro šampiona AHL, usadil natrvalo. V Buffalu odehrál celkem šest sezon, během té poslední přestoupil do New York Islanders. Tam strávil další dva ročníky, než se v úvodu sezony 1994/1995 vrátil při výluce NHL na krátko domů do Německa. Tam odehrál pět zápasů za Landshut, než se vrátil zpět za moře, tentokrát do Québecu. Svá nejúspěšnější hráčská léta strávil Krupp v Coloradu. S Avalanche získal jako první německý hráč v historii Stanley Cup, o jehož zisku navíc rozhodla právě jeho branka.

V závěru aktivní kariéry, který už byl poznamenán vleklým zraněním, hrál ještě za Detroit, v jehož dresu zvedl podruhé nad hlavu slavný Stanley Cup. Odehrál však v mistrovské sezoně pouze 10 utkání, a proto jeho jméno není vyryto na poháru mezi vítězi z roku 2002. Krupp si zahrál ještě za Atlantu, než v sezoně 2002/2003 ukončil hráčskou kariéru. Celkem v NHL odehrál 810 zápasů a dvakrát byl nominován do All-Star Game. V reprezentaci Západního Německa a posléze SRN si zahrál na dvou juniorských a dvou seniorských mistrovstvích světa a také na pro Čechy památných zimních olympijských hrách v Naganu.

Brzy se přesunul na post kouče a svou trenérskou kariéru odstartoval hned na lavičce německé reprezentace. S tou postoupil v roce 2006 zpět do elitní divize mistrovství světa a poté ji vedl na pěti světových šampionátech. Maximem byl překvapivý postup do semifinále domácího turnaje v roce 2010. Kromě toho Krupp vedl mužstvo na dvou olympijských turnajích. V roce 2011 se přesunul na lavičku svého mateřského klubu z Kolína, kde působil do října 2014 a dovedl mužstvo ke dvěma stříbrným medailím. V prosinci se následně stal koučem Eisbären Berlín. S ledními medvědy došel v sezoně 2017/2018 až do finále DEL, kde podlehli Mnichovu.


Jaroslav Nedvěd - asistent trenéra

Jaroslav Nedvěd se narodil 24. září 1969 v Liberci. Svou hráčskou kariéru nastartoval tento urostlý obránce ve svém rodném městě, kde působil až do juniorského věku. Sparťanský dres poprvé oblékl v sezoně 1990/1991, další dva roky působil v Olomouci. Po ročníku 1993/1994, který strávil v nižších zámořských soutěžích, se vrátil do Sparty, kde tentokrát zůstal s roční přestávkou, během které si vyzkoušel finskou SM-Liigu, celých osm sezon. Nechyběl tak u mistrovských titulů v letech 2000 a 2002, kdy dosáhl na své bodové maximum. Ve 49 zápasech základní části nasbíral na obránce skvělých 37 kanadských bodů, v play off přidal dalších šest.

V roce 2003 započal svou pouť po nejrůznějších, místy i poměrně exotických hokejových zemích. Zahrál si na Slovensku, v Rusku, Jižní Koreji i ve slovinské Jesenici hrající alpskou ligu. V sezoně 2007/2008 se naposledy jako hráč objevil ve Spartě, za kterou odehrál 29 zápasů. Aktivně působil ještě následujících pět let, a to v Plzni, na Kladně či v prvoligovém Berouně. Hráčskou kariéru definitivně uzavřel v sezoně 2012/2013, kdy odehrál sedm zápasů právě za Beroun. Už v předcházejícím ročníku si ale poprvé vyzkoušel roli trenérskou, u Medvědů plnil roli hrajícího asistenta kouče.

Od ročníku 2012/2013 je jeho trenérská kariéra spjata se Spartou a raketově stoupá. Po roce v roli asistenta u starších dorostenců se Nedvěd přesunul na lavičku mladšího dorostu jako hlavní kouč a získal nejprve stříbro a ve dvou po sobě jdoucích sezonách pak dokázal se svými svěřenci vyhrát mistrovský titul. Zároveň působil u reprezentačního výběru ve stejné kategorii do 16 let. Po sezoně 2016/2017 doplnil u sparťanského A-týmu v trenérské dvojici kouče Jiřího Kalouse a v roli asistenta pokračoval i po jeho odvolání v říjnu stejného roku, když si ho ve svém realizačním týmu ponechal navrátilec František Výborný. Od sezony 2018/2019 se pak Jaroslav Nedvěd stal pravou rukou německého trenéra Uweho Kruppa.


Petr Přikryl - trenér brankářů

Petr Přikryl se narodil 17. února 1978 v Litoměřicích. Odchovanec místního hokeje se v juniorském věku přesunul do Kladna a následně do Sparty, se kterou spojil nejvýraznější část své kariéry. První extraligový start si připsal v sezoně 1998/1999 právě v dresu pražského klubu a po většinu své sparťanské éry byl spolehlivým parťákem Petru Břízovi. I on měl tak výrazný podíl na dvou mistrovských titulech z let 2000 a 2002.

Oblíbenec sparťanských fanoušků si ale v roce 2003 vyzkoušel i roli stabilní jedničky, když odešel do slovenského Trenčína, kterému pomohl k mistrovskému titulu. V dalších sezonách už kluby střídal častěji a na Spartu se vrátil znovu v ročníku 2006/2007, kdy se podílel na svém třetím sparťanském titulu. Brankář, přezdívaný „Bingo“, pak působil střídavě v extralize i první lize a vyzkoušel si také krátké angažmá v německém Norimberku. V sezoně 2011/2012 už startoval jen v první lize a po čtyřech sezonách v dresu rodných Litoměřic se v roce 2015 s aktivní kariérou rozloučil.

Bývalý úspěšný brankář u svého řemesla zůstal a stal se trenérem brankářů. Po prvních zkušenostech na severu Čech, kde působil i v roli generálního manažera klubu, se znovu vrátil do Sparty, ale tentokrát v roli kouče. Petr Přikryl se nakonec propracoval až do reprezentace, jejíž brankáře vedl v roce 2018 na mistrovství světa v Dánsku a od nové extraligové sezony 2018/2019 je součástí realizačního týmu německého trenéra Uweho Kruppa.


František Ptáček - kondiční trenér

František Ptáček se narodil 4. dubna 1975 v Praze, kde nastartoval svou velmi úspěšnou hokejovou kariéru. Bývalý vynikající obránce spojil své mládí se Spartou, kde nakonec strávil nejvýraznější a nejúspěšnější část své kariéry. Ryzí sparťan nakoukl do prvního týmu v sezoně 1993/1994 a od té doby už se stal stabilním členem prvního mužstva. I on se tak výrazně podílel na úspěšné mistrovské éře z přelomu tisíciletí, když byl u titulů v roce 2000 i 2002. O rok později pak přišel první krátký rozchod se Spartou, když zamířil do Karlových Varů, kde byl kapitánem a nadále dostával pozvánku do reprezentace.

Na velký turnaj se nikdy nepodíval, ale truchlit nemusel, protože si úspěchy vynahradil na klubové úrovni. Když se totiž v průběhu sezony 2005/2006 vrátil do Holešovic, na jejím konci znovu držel mistrovský titul. O rok později pak dovedl Spartu k obhajobě jako kapitán. Během sezony 2008/2009 se cesty Františka Ptáčka a klubu jeho srdce znovu rozešly, když „Ferry“ zamířil do Českých Budějovic. Nikoho nepřekvapilo, že se na jihu Čech stal tahounem a stejně jako ve Spartě dokonce kapitánem. Po stěhování klubu odehrál jednu sezonu v Hradci Králové a následně zamířil do Komety Brno, kde svou extraligovou kariéru ukončil.

Na jaře 2017 po téměř dvouletém angažmá v prvoligovém Kladně pověsil brusle na hřebík úplně a rozlučku si připsal v lednu 2018, když na pár vteřin naskočil za Spartu do extraligového utkání proti Kometě Brno. Tím zaokrouhlil svou extraligovou bilanci na 1 210 startů, z nich celkem 711 jich odehrál ve Spartě. František Ptáček se stal jednou z extraligových legend a v pražském celku zůstal i po konci aktivní kariéry, když se nejprve zapojil jako trenér mládeže a před sezonou 2018/2019 vede A-tým jako kondiční kouč.

×
Dnes v 13:00 | Jun.
HC Sparta Praha
HC Olomouc
AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Říčka: První třetina od nás nebyla dobrá

OLO - SPA 4:1 - Gól Říčky na Hané nestačil

Neuvirth: Chci pomoct Spartě na ledě i mimo něj

Hlinka: Musíme zůstat v klidu a poctivě trénovat