SPA - PLZ 3:0 - Veselé Vánoce, sparťani!

30., čtvrtek 22. 12. 2022
Sparta - Plzeň SPA - PLZ
Sparta: J. Kovář – Moravčík, Krutil, Polášek (A), T. Tomek, Mikliš, Jandus, Pohl – M. Forman, Sobotka (A), Řepík (C) – E. Thorell, Horák, Tomášek – Buchtele, D. Vitouch, Safin – Konečný, G. Thorell, Dvořáček.
Plzeň: Pavlát – Kaňák, Zámorský, Kvasnička, Piskáček (C), Houdek, Kremláček – Hrabík, Kodýtek (A), Pour – Suchý, Mertl (A), Holešinský – A. Dvořák, Bitten, Rekonen – Dáňa, Soukup, Malát.
Branky a nahrávky: 5. Forman (Horák, Polášek), 7. Forman (Sobotka, Řepík), 35. Řepík (TS). Rozhodčí: Úlehla, Kika – Lučan, Špůr. Vyloučení: 2:4. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 12 107. Střely na branku: 31:11. Průběh utkání: 3:0. Nejlepší hráči utkání: Miroslav Forman - Kryštof Hrabík.
Čtvrteční vánoční utkání na Spartě vyšlo našemu týmu na jedničku! Ve skvělé atmosféře před více než dvanácti tisíci diváky jsme dvěma rychlými góly Miroslava Formana odskočili a ve zbytku utkání kontrolovali hru. I díky trestnému střílení Michala Řepíka jsme zvítězili 3:0 a na Spengler Cup pojedeme s vítěznou náladou.

Sparta do svého posledního předvánočního střetnutí vlétla po hlavě a z jeho kraje Plzeňské takřka nepustila ke slovu. Už v páté minutě aktivitu domácích v úvodní zásah utkání přetavil Miroslav Forman, který tečoval Horákovu střelu z kruhu mimo dosah Pavláta.

Pražané se pak bleskově prosadili znovu, ale jejich trefa tentokrát neplatila pro posunutou branku. To ovšem nemuselo svěřence Miloslava Hořavy mrzet dlouho, jelikož vzápětí si Miroslav Forman další tečí zadělal na hattrick. Tentokrát poupravil dráhu Sobotkova projektilu z modré.

Západočeši se postupně dostávali do hry a snažili se s aktivními soupeři držet krok. Další gól k vidění v počáteční periodě nebyl, a v O2 areně tak po siréně platil stav 2:0.

Indiáni sice ve druhé třetině převedli o chlup lepší výkon, ani tentokrát se jim ale nepodařilo Kováře vážněji ohrozit, a to ani v přesilovkách po vyloučeních Martina Janduse a Michala Řepíka. Nejblíže měl k prvnímu gólu Plzeňských v šestatřicáté minutě Hrabík, jehož teč lízla špičku betonu sparťanského gólmana. Zbývajících pět střel Západočechů v prostřední části pak nemělo potenciál strážce svatyně překonat.

Naopak domácí svůj střelecký účet rozšířili o další branku. V čase 34:13 byl na kruhu Piskáčkem podražen útočící Michal Řepík a sudí nařídili trestné střílení, které pražský kapitán proměnil parádní kličkou a zakončením přesně pod horní tyč Pavlátovy svatyně. Na kostce ve velmi solidně zaplněné libeňské hale tak ve druhé přestávce svítilo skóre 3:0.

Náš tým kontroloval také úvod třetího dějství, v němž sahal po hattricku Miroslav Forman, jehož ránu z kruhu plzeňský brankář dobře viděl. Klidnou třetinu, kdy náš tým nebláznil a držel hru pod kontrolou, výrazně nenakopla ani sparťanská přesilovka. Až po ní měl Ostap Safin na holi čtvrtý gól, Buhteleho přihrávku zpoza branky však z první poslal jen do Dominika Pavláta.

Za polovinou dějství putoval na trestnou exsparťan Jan Piskáček, při jehož trestu Lukáš Kaňák namazal na kruh Michalu Řepíkovi, ale Dominik Pavlát situaci skvěle zachránil! Vzápětí jsme orazítkovali brankovou konstrukci, a přestože přes 12 107 diváků vytvořilo skvělou atmosféru dalším gólem odměněni nebyli. Naše mužstvo tak nadělilo pod sparťanský stromeček tři body a poslední výhru před odjezdem na prestižní Spengler Cup.

Hans Wallson (HC Sparta Praha): "Pro nás to bylo dobré utkání, celých 60 minut. Chtěli jsme dobře začít, což se nám povedlo, a zápas jsme kontrolovali až do konce. Dobře jsme forčekovali, vraceli se do obrany a podali jsme dobrý týmový výkon. Bylo fajn viděl, že jsme stále hráli ve skvělé atmosféře, kterou fanoušci vytvořili."

Petr Kořínek (HC Škoda Plzeň): "Do utkání jsme špatně vstoupili a celkově se nám vůbec nepovedlo. Nehráli jsme dobře, přesilovky nám nešly, Sparta byla jednoznačně lepší a zaslouženě vyhrála. Musíme si k zápasu něco říct, poučit se a vrátit se k základním věcem, které nás zdobily. A zapomenout na tohle utkání. Bylo to jeden z nejhorších výkonů za dobu, co jsme s kolegy u mužstva. Nechci se vymlouvat, máme ale nějaké zdravotní problémy. To má každý tým."