SPA - LIT 5:3 - Sparta zvládla klíčový duel!

50., neděle 3. 3. 2019
Sparta - Litvínov SPA - LIT
Sparta: Machovský – Piskáček, Pavelka, Kalina, Blain, Dvořák, Košťálek, Voráček – Jarůšek, Pech, Forman – Klimek, Hlinka, Bukarts – Smejkal, Sill, Černoch – Kudrna, Klíma, Rousek.
Litvínov: Janus – Šesták, Trončinský, Ščotka, Doudera, Strejček, Graborenko – Lukeš, Hübl, Myšák – Válek, Mikúš, Kašpar – Jícha, Hanzl, Petružálek – Trávníček, Havelka, Jurčík – Gerhát.
Branky a nahrávky: 15. Klimek (Pavelka), 19. Forman (Pech), 23. Bukarts (Klimek, Pavelka), 40. Černoch (Sill, Smejkal), 45. Smejkal – 26. Mikúš (Kašpar), 37. Hübl (Lukeš, Myšák), 55. Petružálek (Lukeš). Rozhodčí: Šír, Hejduk – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 6:6. Bez využití.  V oslabení: 0:1. Diváci: 11 143. Střely na branku: 33:29. Průběh utkání: 3:0, 3:2, 5:2, 5:3. Nejlepší hráči utkání: Jiří Smejkal - Viktor Hübl.
V přímém souboji o desáté postupové místo se sparťané střetli se Severočechy a klíčový souboj vyhráli! V úvodu druhé třetiny po gólech Lukáše Klimka, Miroslava Formana a Robertse Bukartse vedli už 3:0, Litvínov se dokázal přiblížit nejblíže na rozdíl jediného gólu. Jiří Černoch s Jiřím Smejkalem naopak přidali ještě další dva zásahy, a O2 arenou tak mohla znít na oslavu "Pátá". Černožlutí už jen kosmeticky upravili skóre svou třetí trefou.

V duelu se Severočechy se vrátil do sparťanské sestavy Jarůšek a byl jako první vidět, když se hned po první šanci postrkoval u branky soupeře. Následně si oba týmy vyzkoušely hru v početní výhodě. V přesilovce Sparty ale nejnebezpečněji zahrozili hosté Mikúš se Strejčkem. Jako první se prosadili sparťané, když Lukáš Klimek doklepl kotouč do branky po nepřehledné situaci před Janusem. Domácí si navíc zahráli i další přesilovku, ve které si vytvořili slušný tlak. Po střele Blaina měl blízko ke gólu Rousek, který těsně minul odkrytou část branky.

Sparťanský tlak pokračoval i po skončení početní výhody a nakonec vyústil ve druhou branku, když Miroslav Forman po Pechově nabídce zametl puk za Januse. V závěru první třetiny putovali po potyčce u Machovského na trestnou hostující Trávníček a sparťané Dvořák s Kalinou, a černožlutí tak hráli přesilovku. V té pláchl rychlík Rousek, kterého Trončinský zezadu postrčil, takže skončil v nekoordinovaném pádu ho Janusovy branky a odkulhal do kabiny. Rozhodčí ale nevylučovali.

V úvodu prostřední dvacetiminutovky sparťané ubránili zbytek oslabení a poté se vrhli kupředu a povedlo se jim zvýšit na 3:0! Klimek krásnou přihrávkou vybídl ke skórování Robertse Bukartse, který z pravého křísla pálil do horní části branky. Ve vlastním oslabení dokázal ujet Smejkal, který ale svoji backhandovou kličku nedotáhl k úspěšnému zakončení a přestřelil. Sparťané si aktivitou alespoň vynutili faul, ale hra ve čtyřech na obou stranách se jim nevydařila. Zcela sám u pravé Machovského tyčky totiž zůstal Juraj Mikúš a stačilo mu jen nastavit čepel na křižnou nabídku od Kašpara. Poslední minuty druhé třetiny byly pořádně divoké.

Nejprve stál sám tváří v tvář Machovskému Válek, ale sparťanský brankář udržel kotouč pod betony. Další přečíslení už ale bohužel znamenalo snížení na 2:3 z pohledu Severočechů. Kotouč putoval od Lukeše na jeho dlouholetého parťáka Viktora Hübla a ten ho u tyčky procpal za brankovou čáru. Hned po vhazování ujel pro změnu Jarůšek, byl faulován a sudí nařídil trestné střílení. K tomu se postavil Černoch a Janus jeho střelu pokryl. Jiří Černoch ale nesmutnil dlouho, pouhých sedm desetin sekundy před pauzou totiž dorazil Sillovu střelu a zvýšil na 4:2.

Třetí dějství načali Pražané další přesilovkou, v jejíž druhé polovině zamkli litvínovskou čtveřici a ostřelovali Januse, ale bez gólového efektu. Ve hře v pěti převzali iniciativu černožlutí, Košťálek pod tlakem vyhodil kotouč a putoval na trestnou lavici. V přesilovce poslal krásnou střelou kotouč do branky Kašpar, rozhodčí však rezolutně rozpažil a gól neuznal kvůli postavení útočícího hráče v brankovišti. Na druhé straně už signalizoval branku, když Trončinský po buly nepochopitelně namazal Jiřímu Smejkalovi, na jehož backhandovou kličku ve vlastním oslabení Janus neměl nárok.

Litvínov se tím ocitl v kritické situaci, a proto po faulu Blaina ve 47. minutě vsadil vše na jednu kartu a odhodlal se ke hře šest na čtyři bez brankáře. Sparťané se ale po minutě dostali do útočného pásma a Hübl musel situaci hasit faulem, takže přesilovka Litvínova skončila předčasně. I tak se ještě hostům povedlo duel zdramatizovat, když pět minut před koncem propálil Machovského Jakub Petružálek. To ale bylo vše, na tříbodové výhře Sparty nic neměnila ani závěrečná litvínovská hra bez brankáře.

Jaroslav Nedvěd (HC Sparta Praha): "Byl to play off zápas, hodně lidí, parádní atmosféra. Všichni věděli, o co jde. A všichni jsme se na to dva dny připravovali. Zápas jsme odehráli jako celou sezonu. My asi nebudeme hrát hokej na krásu, nemáme tady mezi námi McDavida. Máme tady dvacet bojovníků, pracantů. A jsem rád, že dneska spadly góly klukům jako jsou Černoch, Smejkal, Klimek, od kterých se produktivita tolik nečeká. Tvrdou prací přetlačili litvínovské hráče v brankovištích a dali hrozně důležité góly. Výborně nám zachytal gólman a věřím, že když budeme pokračovat v takových výkonech, tak se můžeme ještě v této sezoně někam podívat."

Jiří Šlégr (HC Verva Litvínov): "Prohráli jsme, takže se utkání moc dobře nehodnotí. Začátek jsme ale měli velice slušný, bohužel po individuálních chybách v brankovišti jsme inkasovali a dospělo to tak daleko, že jsme prohrávali 0:3. Podařilo se nám sice snížit na 2:3, ale zase nám soupeř odskočil nešťastným gólem na konci druhé třetiny. To nepomůže. Poté jsme udělali zase individuální chybu, to nás stálo utkání. Nicméně utkání mělo play off náboj, z pohledu diváka mohlo být velice atraktivní. Samozřejmě je nám líto, že jsme Spartu neporazili, protože hrajeme o všechno. Nic ale nevzdáváme, pořád jsou dva zápasy do konce, my je musíme odehrát naplno a pokusit se to zvládnout."