17., pátek 1. 11. 2013
Sparta - Liberec SPA - LIB
Sparta: Pöpperle - Kubát, Piskáček, Švrček, Krejčík, Sičák, Philipp - Ton, Hlinka, Rolinek - Kumstát, Pech, Buchtele - Klimek, Přibyl, I. Rachůnek - Simon, Bahenský, Forman. Trenér: Josef Jandač.
Liberec: Melicherčík - Hunkes, Čutta, Voráček, Výtisk, Čakajík, Derner, Šimek - Urban, Nedvěd, Dušek - Bartek, Vampola, Bulík - Pospíšil, Filippi, Bulíř - Jass, Zacha, Víšek. Trenér: Pavel Hynek.
Branky a nahrávky: 15. Sičák (Pech, Kumstát), 32. Ton (Kubát, Hlinka), 43. Kubát (Klimek, Rachůnek I.), 44. Pech (Buchtele, Švrček), 47. Krejčík (Kumstát, Buchtele) – 23. Nedvěd (Čakajík, Urban), 28. Filippi (Dušek, Urban). Rozhodčí: Fraňo, Turčan - Bláha, Kostka. Vyloučení: 5:6, navíc Philipp (SPA) 10 minut. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 6113. Střely na branku: 43:19. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 5:2. Nejlepší hráči utkání: Ton - Filippi.
Ještě v polovině druhé třetiny sparťané v utkání s Libercem prohrávali, pak však zařadili vyšší rychlostní stupeň a díky čtyřem brankám v řadě dovedli utkání do vítězného konce. Hned tři trefy domácích zařídili obránci, premiérový zásah ve sparťanském dresu si na své konto připsal Jakub Krejčík. Sparta tak díky deváté domácí výhře vede tabulku o pět bodů.

První vážnější situaci zápasu vyprodukovali překvapivě hosté, ale v závaru před brankou se rychleji než dojíždějící Bulíř zorientoval domácí gólman. Potom převzali iniciativu zase sparťané, jejich premiérovou střelu na branku vyslal na Melicherčíka o minutu později Ivan Rachůnek. Jeho pokus nadělal hostujícímu gólmanovi spoustu práce, vyražený puk ale nakonec stihl pokrýt. Z podobné pozice pak pálil o několik vteřin později Přibyl, ale i tentokrát byl gólman Liberce pozorný.

Sparta si pak dlouhé minuty žádnou větší šanci nevytvořila, rozehrávku jí totiž znepříjemňovalo liberecké napadání hluboko v jejím útočném pásmu. Pražané dali navíc hostům po podražení obránce Švrčka příležitost přesilové hry, ve které však Severočeši mnoho nevymysleli. Naopak v polovině třetiny se do velké šance probíjel Rolinek, ale zakončení mu faulem znemožnil Bulíř a neujala se ani další příležitost Ivana Rachůnka, který předvedl důraz před Melicherčíkem, ale v rozhodující chvíli netrefil puk.

A tak se Sparta poprvé radovala z gólu až v 15. minutě, kdy Pech zavezl puk mezi kruhy, ten se dostal k Vladimíru Sičákovi, jeho střelu Melicherčík jen ztlumil a puk se po ledě pomalu doklouzal až za brankovou čáru. Liberec mohl vzápětí kontrovat, když po chybě sparťanské obrany pálil z pravého kruhu Bartek, ale Pöpperleho zachránila tyč.

Úvod druhé části se Spartě nevydařil, nejprve domácí nevyužili zbytek přesilové hry, kterou rozdělila přestávka, a vzápětí sami inkasovali. Za záda sparťanských obranců se dostal Petr Nedvěd a jeho teč Urbanovy střely od modré čáry zamířila mimo Pöpperleho dosah. Liberecký veterán tak ukončil více než sedm třetin trvající domácí neprůstřelnost sparťanského gólmana. Platnost gólu ještě musel ověřit videorozhodčí, na vyrovnávající brance to ale nic nezměnilo.

Sparta si mohla své vedení vzít zpět, když ve vlastním oslabení při prvním vyloučení kapitána Rolinka v sezoně pálil Rachůnek, jeho křížná střela však branku minula. A tak znovu udeřili Tygři. Urban zatáhl puk po levém křídle do pásma, forehandovou kličku zakončil střelou do tyče, puk se pak odrazil k Duškovi, ten ještě neuspěl, ale napotřetí už Tomáš Filippi dopravil puk do branky.

265
Na tomto čísle se zatím zastavila střelecká bilance sparťanského rekordmana PETRA TONA po trefě v utkání s Libercem.

Jenže Sparta má svého rekordmana Petra Tona, kterému v další přesiové hře přenechal puk obránce Kubát a sparťanská sedmaosmdesátka našla přesnou ranou mezeru mezi betonem Melicherčíka a tyčkou branky. Vyrovnávací branka otevřela hru, ale oba gólmani již další branku za svá záda do konce prostřední části nepustili. V samém závěru třetiny se na ledě ještě zajiskřilo. Nejprve byli po potyčce u sparťanské střídačky vyloučeni Vampola s Hlinkou a už po hvizdu signalizujícím přestávku na sebe ještě upozornil hostující kapitán Nedvěd nevybíravým faulem na Klimka.

I díky tomu mohla hrát Sparta na začátku třetí části přesilovou hru čtyři na tři. Tu sice domácí nevyužili, jenže ve třetí minutě se mezi kruhy mocně opřel do střely Karel Kubát a proti jeho dělovce neměl Melicherčík žádnou šanci. Sotva se Liberečtí stihli rozkoukat, už prohrávali 2:4. Na konci rychlé akce druhé sparťanské formace byl Lukáš Pech, který bleskově vrátil do klece vyražený puk.

Pražané po čtvrté brance definitivně převzali iniciativu a pro hosty bylo brzo ještě hůře. Tygři ve snaze o ofenzivní hru zapomínali na zadní vrátka a jednu takovou díru v jejich obraně potrestal obránce Jakub Krejčík, který zužitkoval nezištnou Kumstátovu přihrávku přesnou střelou do horního rohu. Zaznamenal tak vůbec první branku ve sparťanském dresu.

Za rozhodnutého stavu pak závěr utkání zpestřilo již jen vyloučení sparťana Philippa, který po trestu za krosček inkasoval ještě desetiminutový osobní trest za nesportovní chování. To však již nemohlo domácím zkazit radost z další výhry, díky které si upevnili vedení na čele extraligové tabulky o pět bodů před druhým Brnem.

Josef Jandač (Sparta): Nám vždy po pauze, kdy se třeba chvíli nehraje, trvá, než se dostaneme do nějaké optimální herní pohody. A dnes jsme ji podle mého nenašli po celý zápas. Liberec tady odvedl výborný výkon a patřil mezi nejsilnější týmy, co tady hrály. Ten výsledek je pro něj dost krutý. O utkání asi rozhodly dva rychlé góly v poslední třetině.

Milan Černý (Liberec): Myslím, že jsme odehráli dvě dobré třetiny. A v momentě, kdy jsme na začátku třetí třetiny ubránili minutu a půl dlouhé oslabení tři proti čtyřem, tak místo toho, aby nám to dalo psychickou výhodu, tak jsme krátce poté inkasovali. To mě na tom mrzí. Neměli jsme si nechat dát po tom těžkém oslabení třetí a následně čtvrtý gól. To nám ten zápas shodilo.