31. 10. 2013 Daniel Ryl

Pozor, příjíždí tygří výprava ze severu!

Dva vybojované body ze západočeského ledu znamenaly pro Spartu šestý zápas bez porážky a Pražané se vrací na svou domácí půdu. Na holešovickém ledě změří síly s Bílými Tygry, kteří by rádi zastavili rozjetý vlak Sparty. Utkání s Libercem se uskuteční v pátek 1. listopadu 2013 od 18:30 hodin a sparťané potřebují vaši podporu!

Krvelačná bestie a adept na titul? Zatím neškodné kotě

V poslední sezoně zachraňovali Tygři svou extraligovou příslušnost za pět minut dvanáct a vedení udělalo před letošním ročníkem změny v kádru. Cíle byly jednoznačné - play off a role černého koně soutěže. Realita je ovšem jiná. Máme za sebou šestnáct zápasů a liberecký tým se topí na dvanáctém místě se ziskem devatenácti bodů, což je pro ambiciózní tým ze severu Čech pravděpodobně velkým zklamáním.

Mužstvo podle předpokladů táhne dvojice zkušených útočníků. Lídrem kanadského bodování mužstva je patnáctibodový Petr Nedvěd, který vstřelil dvě branky a nasbíral třináct asistencí. V tabulce pravdy má ovšem zkušený matador tři mínusové body a k tomu čtrnáct trestných minut. Nejlepším střelcem týmu je Martin Bartek, jenž nastřílel deset branek. To ale bohužel nestačí a liberecký tým by potřeboval daleko výraznější bodovou podporu od mladších pušek.

Jednou z nich je Tomáš Filippi, který se stal hrdinou posledního zápasu s Litvínovem. Stav utkání se poprvé měnil až čtyřicet vteřin před koncem druhého dějství, když se dokázal prosadit Martin Bartek. Verva srovnala krok čtyři minuty před koncem a utkání dospělo do prodloužení. V tom se ukázal právě Tomáš Filippi a nádhernou individuální akcí rozhodl o zisku dvou bodů pro svůj tým. Pro jednadvacetiletého forvarda to byla druhá trefa sezony.

Trenér Bílých Tygrů Pavel Hynek měl pro soupeře slova chvály. "Litvínov hrál výborně od obrany a výborně zahušťoval střední pásmo," připustil po zápase. Vůdce tygří smečky trápily zejména nevyužité přesilovky, kterých bylo přesně pět. "Kdybychom chtěli pomýšlet na tři body, tak bychom je museli využít a lépe sehrát." Stejný problém viděl také autor vítězné branky Liberce, Tomáš Filippi se o přesilovkách rozpovídal pro klubový web. "Hrajeme je vždy moc složitě. Říkáme si, že je potřeba více střílet a dorážet, ovšem na ledě to pak neděláme," trápilo ho po utkání.

TÝMOVÝ DUEL: SPARTA VS. LIBEREC ŘEČÍ STATISTIK

SPARTA vs. LIBEREC
Petr Ton 20 (11+9)Nejproduktivnější útočníkPetr Nedvěd 15 (2+13)
Petr Ton 50Nejpilnější střelecPetr Nedvěd 43
Jan Buchtele 22,58% (7/31)Nejúspěšnější střelecMartin Bartek 25,64% (10/39)
Filip Novotný (96,15%)
Brankáři (úspěšnost zákroků)Marek Schwarz (90,42%)
Marcel Melicherčík (91,67%)
Tomáš Pöpperle (28)
Filip Novotný (1)
Brankáři (obdržené branky)Marek Schwarz (41)
Marcel Melicherčík (11)
5637Průměr diváků na domácích zápasech4473

Miroslav Forman: Žádnou divokou přestřelku nečekám

O tři týdny přišel vinou zranění, ale v posledních zápasech se opět usadil ve čtvrté formaci Sparty a pomohl holešovickému celku k zisku dvou bodů na ledě Plzně. Miroslav Forman dostal na západočeském ledě nepříjemnou ránu pukem, ale už je v pořádku a těší se na páteční duel s Libercem.

Z Plzně jste si nakonec odvezli dva body. Byla tato dělba bodů spravedlivá?
Bylo to hodně vyrovnané utkání, takže remíza je spravedlivá. Nájezdy jsme zvládli skvěle, proto jsme si ten jeden bod navíc zasloužili.

Měli jste čtyři dny bez zápasu, což je vzhledem k hektické sezoně nezvyklé. Prospěl vám tento malý odpočinek?
Volno jsme měli pouze v pondělí, jinak jsme trénovali. Mně osobně přišlo vhod, alespoň jsem se mohl vzpamatovat po té ráně pukem. (usmívá se)

V pátek se utkáte s Bílými Tygry, kteří navázali na trápení z minulé sezony a aktuálně se krčí na dvanáctém místě tabulky. Překvapuje vás to?
Liberec nemá špatný tým a nečeká nás lehký zápas. Pro mě to překvapení je, ale pořád v tabulce nejsou tak velké bodové rozdíly. Po pár zápasech mohou být zase jinde.

První vzájemné utkání v Liberci přineslo úžasnou podívanou s jedenácti brankami. Očekáváte podobný průběh zápasu, nebo to bude větší boj?
Těžko říct. Každý zápas je jiný, ale nemyslím si, že by znovu padlo tolik gólů.

Malou výhodou by mohlo být to, že v kabině znáte oba brankáře. Jak Marek Schwarz, tak jeho kolega Marcel Melicherčík ve Spartě působili v minulé sezoně...
Marka s Marcelem sice známe, ale stejně dobře znají oni nás, takže to není žádná velká výhoda pro nikoho z nás.

V přestřelce pod Ještědem se radovali domácí

Hokejová lahůdka, reklama na hokej, zápas play off. To byla slova mnoha hokejových expertů a fanoušků po prvním vzájemném utkání této sezony. Sparta společně se svým soupeřem předvedla před televizními kamerami ukázkovou podívanou. Diváci viděli jedenáct branek, ale bohužel pro Spartu jich více vstřelili domácí Tygři. Dva zásahy během dvou minut z hole Tomáše Pospíšila rozhodly o vítězství Tygrů 6:5 a domácí útočník byl hrdinou večera. Dvě branky dokázal okořenit stejným počtem asistencí.

4. kolo: Bílí Tygři Liberec - Sparta Praha 6:5 (1:0, 3:3, 2:2)

Branky a nahrávky: 11. Bartek (Bulíř), 22. Bulíř (Filippi, Pospíšil), 29. Valský (Pospíšil, Nedvěd), 34. Nedvěd (Vampola), 56. Pospíšil (Bulíř, Filippi), 57. Pospíšil (Nedvěd) – 29. Pech (Kumstát), 31. T. Rachůnek (Piskáček), 37. Buchtele (Sičák), 41. Ton (Hlinka, Rolinek), 60. Buchtele (Rolinek, Hlinka). Rozhodčí: Hrubý, Wagner – Hejl, Kajínek. Vyloučení: 7:6. Využití: 1:1. Diváci: 4 362. Střely na branku: 37:45. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1, 3:2, 4:2, 4:4, 6:4, 6:5.

Zajímavosti utkání:

Nejlepší útok vs. nejhorší obrana. Zatímco Sparta nastřílela ze všech týmů nejvíce branek (66), tak Liberec má naopak nejhorší obranu ligy (59). To samé platí o využití přesilovek. Pražané této statistice vládnou s úspěšností 19,44%, zato Tygři mají pouze 11,84%.

Exsparťanské duo v brance. Marcel Melicherčík a Marek Schwarz. Obě jména jsou sparťanským fanouškům moc dobře známa. Oba brankáři v minulé sezoně oblékali dres Sparty, ale ve Spartě spolu moc dlouho nespolupracovali. Slovenský brankář zalepil díru po odchodu Michala Neuvirtha a o čtyři dny později odešel Marek Schwarz do Liberce. Oba dva proti sobě stáli v posledním vzájemném utkání sezony, když Sparta zvítězila na svém ledě vysoko 8:1 a Marek Schwarz byl vystřídán devět minut před koncem.

Sestavy z posledního utkání:

HC Sparta Praha: Pöpperle - Piskáček, Kubát, Švrček, Krejčík, Sičák, Philipp - Ton, Hlinka, Rolinek - Kumstát, Pech, Buchtele - Klimek, Přibyl, I. Rachůnek - Simon, Bahenský, Forman. Trenér: Josef Jandač.

Bílí Tygři Liberec: Melicherčík – Čakajík, Voráček, Výtisk, Hunkes, Ulrych, Jánošík, Čutta – Urban, Nedvěd, Dušek – Bartek, Vampola, Bulík – Pospíšil, Filippi, Bulíř – Jass, Zacha, Víšek. Trenér: Pavel Hynek.