42., úterý 2. 2. 2021
Sparta - Karlovy Vary SPA - KVA
Sparta: Machovský – Dvořák, Jurčina (A), Košťálek, Němeček, Němec, Kalina, Jandus – Forman, Horák, Řepík (C) – Rousek, Sukeľ, Tomášek – Buchtele, Pech (A), Říčka – Zikmund, Vitouch, Kudrna.
Karlovy Vary: Habal – Mikyska, Plutnar, Kowalczyk, Weinhold, Pulpán (A), Zábranský, Klejna – Hladonik, Mikúš, Beránek – Redlich, Skuhravý (C), Vondráček – Koblasa, Černoch, Kohout – Zabloudil, Vildumetz, Osmík.
Branky a nahrávky: 31. Říčka (Pech), 32. Tomášek (Košťálek, Rousek), 40. Forman (Němeček, Dvořák), 52. Sukeľ (Tomášek), 56. Říčka (Buchtele, Košťálek) – 50. Koblasa (Kohout, Černoch), 59. Vondráček (Skuhravý, Koblasa). Rozhodčí: Hejduk, Sýkora – Pešek, Malý. Vyloučení: 4:5, navíc Němeček (SPA) a Beránek (KVA) 10 min. OT. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: Hráno bez diváků. Střely na branku: 34:22. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 5:1, 5:2.
Sparta si v úterý večer připsala na své konto šestou výhru v řadě, když porazila karlovarské energetiky 5:2! V první třetině sice hostující obrana odolala domácímu náporu, v prostředním dějství ale už recept na Habala postupně našli Robert Říčka, David Tomášek a Roman Horák. Poslední jmenovaný pak celou střeleckou listinu pražanů pár minut před koncem utkání uzavřel, přičemž pod zbývající zásah se podepsal Matúš Sukeľ.

Úvodní minuty úterní bitvy mezi Spartou a energetiky se nesly v režii hostů, kteří zamáčkli svého soupeře do jeho obranného pásma a snažili se vyvinout tlak na jeho klec. Machovský byl ovšem hned zkraje střetnutí ve střehu a ani jeden z relativně skromného počtu projektilů za svá záda nepustil.

Pražané se na ledě O2 areny časem rozkoukali a nejen, že postupně se svým sokem srovnali krok, ale ve druhé polovině první třetiny byli dokonce jednoznačně lepším celkem. Habalovi nenechávali ani chvilku klidu, a ten se tak občas musel hodně otáčet, aby si se všemi jejich pokusy poradil. V samotném závěru pak ještě získali příležitost svůj nápor zintenzivnit během dvojnásobného trestu Vondráčka za vysokou hůl, jenž se přelil i do následující periody, nicméně přetavit jej v gól se jim nepovedlo.

Sparta po pauze navázala na svůj výkon z předcházejícího dějství a dále se snažila najít recept na kvalitně chytajícího strážce karlovarské svatyně. Její aktivita přinesla ovoce až v čase 30:37, kdy Habala bleskovou střelou z levého kruhu překonal Robert Říčka. Pech vyhrál buly a poslal kotouč přímo na hokejku pražského forvarda, který s přesným zakončením neotálel – 1:0.

Než se brankář energetiků z inkasované trefy pořádně oklepal, musel ze své klece lovit další kotouč. Po nepřehledné situaci před brankovištěm se z pozice u levé tyče prosadil David Tomášek, jehož šestnáctý přesný zásah sezóny ještě musel potvrdil videorozhodčí. Západočeši neúspěšnou trenérskou výzvou ztratili svůj jediný time-out, a hra tak až do závěru třetiny pokračovala za stavu 2:0. Pár sekund před koncem pak ještě vedení domácích navýšil Roman Horák za asistence Formana a Němečka.

Úvod třetí části okořenily vyloučení Pecha a Kohouta, která předznamenala další dění na ledě. Nedlouho poté totiž po souboji v domácím pásmu shodili rukavice Němeček s Beránkem, přičemž z výměny názorů odjel vítězně borec v rudém dresu. O pár minut později dal hostujícím fanouškům první důvod k radosti Petr Koblasa, jenž z levého kruhu připravil Machovského o čisté konto.

Odpověď Sparty však na sebe nenechala dlouho čekat. V čase 51:22 se v kolonce pražských gólů na kostce rozsvítilo číslo čtyři, přičemž na střeleckou listinu se tentokrát střelou zapsal Matúš Sukeľ. Rázem mohl z úniku skórovat Robert Říčka, jenže jeho zakončení z úniku Habal zneškodnil. Moc dlouho ho ale mrzet nemuselo, jelikož Habala překonal o pár chvil později. Na konečných 5:2 pak upravil Tomáš Vondráček.

Miloslav Hořava (HC Sparta Praha): "Odehráli jsme velice náročné utkání. Bohužel jsme měli špatné vstupy do první a druhé třetiny, kde mohl soupeř odskočit do vedení a výsledek mohl být gólově jiný. V utkání nás hodně podržel brankář, kterému patří velký dík. Vzápětí se nám podařilo vstřelit tři branky. Zápas sice nebyl úplně v naší režii, ale byli jsme už více klidnější. Jsme rádi, že se nám podařilo v utkání zvítězit."

Tomáš Mariška (HC Energie Karlovy Vary): "Od začátku zápasu jsme se snažili hrát aktivně, myslím si, že do poloviny zápasu se nám to vcelku dařilo. V utkání byly podle mě dva klíčové momenty. Soupeři jsme ve druhé třetině nabídli tři poměrně laciné góly, díky kterým byla Sparta na koni. Ve třetí části jsme sice dali kontaktní branku, ale bohužel hned vzápětí jsme opět v obraně inkasovali. Čtvrtý gól soupeře byl rozhodující. I když jsme v utkání předvedli bojovný výkon, Sparta vyhrála zaslouženě."