MHK - SPA 3:4p - Vybojovaná výhra v Hradci

38., neděle 15. 1. 2023
Mountfield HK - Sparta MHK - SPA
Mountfield HK: J. Růžička – Jank, McCormack, Kalina, Blain, Rosandić, F. Pavlík (C), Marcel – Eberle, Cingel, Kev. Klíma – Perret, Lalancette, Jergl – R. Pavlík, Lev (A), Novák – Pilař, Štohanzl.
Sparta: Kovář (7. Kořenář) – Kempný, Mikliš, Němeček, Jandus, Moravčík, T. Tomek, Polášek (A) – M. Forman, Sobotka (A), Řepík (C) – Konečný, Horák, P. Kousal – Buchtele, D. Vitouch, Safin – Hauser, G. Thorell, Kaše.
Branky a nahrávky: 5. Lev (Marcel, Novák), 40. Lalancette (Perret), 59. Jergl (Cingeľ, Rosandić) – 3. M. Forman (Řepík), 10. Safin (Moravčík, Konečný), 52. G. Thorell (Kousal). Rozhodčí: Hejduk, Stano – Lhotský, Hnát. Vyloučení: 4:3. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 188. Střely na branku: 34:30. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:3, 3:3, 3:4. Nejlepší hráči utkání: Jordann Perret - Michal Moravčík.
Východočeský týden jsme završili nedělním utkáním na ledě Mountfieldu HK. Naše mužstvo bez trenéra Miloslava Hořavy ve vyrovnaném utkání třikrát vedlo, ale domácí zejména v závěrech dvou třetin pokaždé vyrovnali a poslali utkání do nastavení. Hradec Králové sáhl v prodloužení po hře bez gólmana, načež svůj tlak v pásmu neudržel a po trefě Vladimíra Sobotky do prázdné branky bereme dva body.

Už v samotném úvodu se oba brankáři činili po pokusech Michala Řepíka a Petra Kaliny, načež Jan Růžička pokryl i střelu Jana Buchteleho a dorážku Ondřeje Mikliše. Ve třetí minutě už ale gólman Mountfieldu neudržel prudkou střelu Miroslava Formana, po níž se kotouč doploužil za brankovou čáru. Východočeši však rychle odpověděli, když Marcelovu střelu od modré Jakub Kovář jen vyrazil a nejpohotovější z přítomných hráčů byl dorážející Jakub Lev.

Následně mohl z dorážky skórovat Michal Řepík, jenž bohužel trefil jen tyčku. Na druhé straně domácí ujeli do přečíslení dvou na jednoho, které u tyčky zakončil důrazný Radovan Pavlík. Jakub Kovář proti němu fantasticky zasáhl, ale po úderu domácího hráče z utkání odstoupil a do branky musel neplánovaně Josef Kořenář. Na začátku své šichty měl však klid.

Naše mužstvo totiž dostalo první přesilovku, při které Konečného nahození zleva ještě přizvedla Moravčíkova hůl, načež Jan Růžička posunul puk betonem jen k Ostapu Safinovi a ten doklepl puk do prázdné branky. Když Kašeho střelu pokryla Růžičkova helma a Pilařovu ránu Kořenářova lapačka, stav se neměnil. V závěru třetiny sudí ještě poslali náš tým do čtyř, jenže domácí Filip Pavlík sportovně přiznal, že se o nedovolený zákrok nejednalo a trest byl zrušen.

Vstup do druhého dějství vyšel lépe Východočechům, z jejichž řad se ukázal zejména Jakub Lev, ale jeho dva pokusy sparťanský brankář pokryl. Vzápětí si svou vyrážečkou poradil také s Cingeľovou střelou od mantinelu, ale problémy neodezněly - naopak vzrostly Sobotkovým vyloučením. Skvěle zahrané oslabení však vynulovalo jindy výborné přesilovky domácích a náskok zůstal udržen.

V polovině třetiny se navíc před Janem Růžičkou zjevil David Vitouch, jenže jeho klička do bekhendu skončila jen na tyčce! Krátce nato dostal dvě minuty David Němeček, ale kromě střely Jordanna Perreta si domácí i přes vytrvalý tlak výraznější šance nevytvořili. Odpovědět jsme naopak mohli my, jenže roztažený akrobat Jan Růžička se natáhl proti střele z pravého kruhu, kterou úspěšně pokryl!

I důsledná defenziva našeho týmu občas propadla, což mohlo potrestat Štohanzlovo zakončení při přečíslení dvou na jednoho, leč Josef Kořenář pravou šibenici pokryl! Ačkoliv se zdálo, že těsný náskok uhájíme, jen šest vteřin před koncem dostal Christophe Lalancette nabito zpoza branky a našel skulinku mezi Kořenářovými betony.

Svěřenci Hanse Wallsona se rozhodit nenechali, ale je potřeba uznat, že v úvodu třetího dějství byli blízko dalšímu selhání. Jan Eberle, Radovan Pavlík ani dorážející Jakub Lev na pohotového sparťanského brankáře nevyzráli. Naše mužstvo vrátilo do hry vyloučení Jana Eberleho za vyhozený kotouč, náš tým ale bohužel žádné výraznější příležitosti ke střele neměl.

Když se po vzájemném vyloučení hrálo ve čtyřech, Michal Moravčík zakončil povedenou akci, po níž však zůstal pouze otřesený Jan Růžička. Na druhé straně - už v pěti na obou stranách - měl na hokejce gól Aleš Jergl, jenž před brankou trefil jen Kořenáře. Vzápětí se strhla bitka Jordanna Perreta s Martinem Jandusem, po níž jsme však hráli díky Blainově faulu přesilovku.

A bylo veselo! Ačkoliv Jan Růžička v početní převaze pokryl několik dorážek, vteřinu po návratu bývalého sparťana se k odraženému puku dostal Gustaf Thorell a trefil odkrytou branku! Vzápětí Roman Horák i Jeremie Blain trefili jen betony brankářů, ale po ohlášení posledních dvou minut domácí znovu zaútočili. Lukáš Cingeľ našel z druhé vlny najíždějícího Aleše Jergla, jenž hezky trefil levý horní růžek a poslal vyhrocené utkání do prodloužení.

V něm měli navrch domácí, Mislav Rosandič ani Kevin Klíma si ovšem na našeho brankáře nepřišli. Mountfield vzápětí zariskoval, když odvolal gólmana a ve čtyřech proti třem se usadil v našem pásmu. Když už ovšem nějaká střela přiletěla, Josef Kořenář byl pozorný a sparťané se osvobodili. Roman Horák na modré čáře volil místo střely přihrávku, a přestože Michal Kempný na zadní tyčce netrefil puk, dokázal ho posunout na modrou čáru, odkud Vladimír Sobotka téměř prázdnou brankou s obráncem v brankovišti nepohrdl.

Petr Svoboda (Mountfield HK): "Do zápasu jsme nevstoupili špatně. Gól na 0:1 nás trošku zarazil, ale pak jsme se Spartě dokázali vyrovnat. Hlavně ve druhé třetině jsme měli výborný pohyb, ale dostávali jsme strašně málo střel do ohně. Sparta je dobře blokovala a my jsme nenašli cestu, jak dostat puk do brány. Kluci si ale zaslouží pochvalu za nasazení, protože i za stavu 2:3 se nevzdali a hrabali. Bodu si moc vážíme."

Hans Wallson (HC Sparta Praha): "Byl to těžký zápas, Hradec hrál ve velké rychlosti a první dvě třetiny bruslil mnohem víc než my. Měli jsme trochu štěstí, že jsme se drželi v utkání. Ve třetí třetině jsme ale zvýšili obrátky. Jsem opravdu rád, že jsme našli cestu, jak získat dva body."