3. 11. 2015 | Šárka Kulhánková, Lucie Štěrbová

SPA - KAR 4:2 - První osmifinále vítězně!

OF1, úterý 3. 11. 2015
Sparta - Kärpät Oulu SPA - KAR
Sparta: Pöpperle – Čajkovský, Barinka (A), Eminger, Polášek, Hrbas, Mikuš, Švrček – Kumstát, Pech, Netík (A) – Buchtele, J. Hlinka (C), Přibyl – Kudrna, Cingel, Sabolič – Klimek, Černoch, Procházka. Trenér: Josef Jandač.
Kärpät Oulu: Aittokallio - Masuhr, Kukkonen, Nutivaara, Hakanpää, Niemelä, Laatikainen, Pentikäinen, Ronkainen - Puljujärvi, Niemi, Aho - Ikonen, Aaltonen, Pyörälä - Huml, Keränen, Mäenalanen - Suoranta, Pirnes, Kalapudas. Trenér: Lauri Marjamäki.
Branky a nahrávky: 33. Přibyl (Hrbas), 36. Čajkovský (Barinka, Černoch), 51. Cingel (Sabolič, Kudrna), 56. Hlinka (Přibyl, Buchtele) – 7. Nutivaara (Mäenalanen, Hakanpää), 52. Hakanpää (Pyörälä, Aaltonen). Rozhodčí: Bjork (SWE), Piechaczek (GER) – Brejcha (CZE), Suchánek (CZE). Vyloučení: 9:4, navíc Čajkovský (SPA) 10 minut. Bez využití. Diváci: 4593. Střely na branku: 17:32. Průběh utkání: 0:1, 3:1, 3:2, 4:2.
Sparta porazila v prvním osmifinálovém zápase Kärpät Oulu, který v dosavadním průběhu CHL inkasoval jen jedinkrát, 4:2. Do vedení šel přitom jako první soupeř - za Kärpät otevřel skóre v 7. minutě Nutivaara. Spartě se ale po polovině zápasu podařilo díky trefám Přibyla a Čajkovského otočit. Ve třetí třetině zvýšil na 3:1 Cingel a ač Jani Hakanpää o necelou půl minutu později snížil, poslední slovo měla Sparta - Jaroslav Hlinka zvýšil na konečných 4:2, a zajistil tak Spartě dobrou výchozí pozici pro odvetu na ledě soupeře.

Fotogalerie

Komentář

Sparta si hned na úvod utkání zavařila, když na trestnou lavici usedl Kumstát. Hosté uzavřeli sparťany v obranné třetině a snažili se dobýt Pöpperleho pevnost. Šancí měli hned několik, domácí ovšem úspěšně odolávali. Kärpät byl i nadále aktivnějším týmem na ledě a brzy z toho těžil. Mäenelanen adresoval kotouč na pravý kruh Markusovi Nutivaarovi, který napodruhé překonal sparťanského gólmana.

V polovině první dvacetiminutovky se začaly projevovat emoce, když se za brankou Finů strhla hromadná potyčka poté, co nahozený puk skončil v ochranné síti. Sparta se dostala do tempa až v závěru třetiny. Brankáře Aittokallia sice několikrát ohrozila, ale vyrovnání z toho nebylo, a tak se do kabin odcházelo za stavu 0:1.

Sparta si i na začátku druhé periody vysloužila dva tresty za sebou a Kärpät znovu zatlačil Pražany do kouta. Pöpperle se měl v brankovišti co ohánět, hosté na něj ale vyzrát nedokázali. Svěřenci trenéra Jandače ale brzy strhli hru do finského obranného pásma a zanedlouho se radovali z vyrovnání. Daniel Přibyl sice viděl před brankou připraveného Kudrnu, puk se však odrazil od brusle hostujícího hráče, a to rovnou do sítě.

Následně si Sparta vynutila svou první přesilovou hru v zápase, a zvýšila tak na Finy tlak. Početní výhodu sice nevyužila, ale po ní se už prosadila, když od modré čáry vyslal dělovku Michal Čajkovský a vymetl pavučinu v růžku. O pár chvil později došlo znovu k potyčce mezi několika hráči a rozhodčí poslal oba týmy do čtyř. Pražané otočili ve druhé části dvěma góly stav utkání ve svůj prospěch a do následující třetiny si ještě přenesli více než minutovou přesilovku.

Zbytek početní výhody z druhé periody si sparťané příliš dlouho neužili, protože po vyloučení Mikuše se chvíli hrálo čtyři na čtyři a následně čerpali přesilovku hosté. Sparta Finy k velkým akcím příliš nepouštěla, i přesto se hosté stále houževnatě tlačili dopředu. Necelých deset minut před koncem utkání ale udeřili domácí. Sabolič našel zpoza branky Lukáše Cingela, který v nepříliš výhodné a pohodlné pozici našel skulinku v postoji finského gólmana.

Na třetí gól Pražanů měli hosté velmi rychlou odpověď v podobě okamžitého gólu. Před Pöpperlem totiž zůstal zcela osamocený Jani Hakanpää, jehož si domácí obrana nepohlídala, a tak mohl v klidu svižnou střelou snížit na 2:3. Poslední slovo ale měla nakonec Sparta, když kapitán Jaroslav Hlinka překonal tvrdou střelou z mezikruží brankáře Aittokallia. Ve zbylých třech minutách svěřenci trenéra Jandače kontrovali hru i přesto, že si Kärpät vynutil ještě jednu přesilovou hru. Vítězství 4:2 znamená pro Pražany skvělou výchozí pozici do odvety ve Finsku.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Třetí posilou Sparty je Miikka Salomäki

Divíšek: Kádr ještě posílí, CHL je výzva

Martinec: Příprava s áčkem mladým pomůže

Termíny CHL: začátek doma, venkovní víkend