SPA - ZLN 4:6 - Po boji bere body soupeř

29., pátek 3. 12. 2021
Sparta - Zlín SPA - ZLN
Sparta: Salák – Matuškin, Mikliš, Jeřábek, Pavelka, Poizl, Polášek (A) – Kaše, Horák, Řepík (C) – Thorell, Sobotka (A), Chlapík – Strnad, Vitouch, Dvořáček – Buchtele, Konečný, Přibyl.
Zlín: Huf – Mamčics, Gazda, Suhrada, Němec (A), Novotný, Hanousek, Ferenc – Mallet, Honejsek, Okál – Kubiš (C), Sedláček (A), Flynn – Zabusovs, Hejcman, Michasjonok – Vopelka, Veselý, Fryšara.
Branky a nahrávky: 8. Sobotka (Chlapík), 17. Chlapík (Pavelka), 34. Konečný (Mikliš), 58. Sobotka (Řepík, Pavelka) – 11. Honejsek (Okál, Mallet), 28. Veselý (Mamčics, Vopelka), 39. Gazda (Zabusovs, Michasjonok), 45. Zabusovs (Gazda, Hejcman), 59. Gazda (Michasjonok, Honejsek), 60. Gazda. Rozhodčí: Hejduk, Pilný – Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 5:3. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 1 000. Střely na branku: 35:34. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 3:2, 3:4, 4:4, 4:6. Nejlepší hráči utkání: Filip Chlapík – Daniel Gazda.
Los pátečního devětadvacátého kola Tipsport extraligy do O2 areny zavedl zlínské Berany. Sparta po třech vítězstvích tentokrát na body nedosáhla a proti dravě hrajícím soupeřům padla po tuhé bitvě 4:6, přičemž dvakrát v utkání skóroval Vladimír Sobotka a zbylé trefy přidali Jakub Konečný a Filip Chlapík. Právě poslední jmenovaný byl následně vyhlášen nejlepším domácím hráčem utkání.

Sparťané do pátečního utkání vstoupili aktivně a po vyloučení Novotného za hákování dostali šanci udeřit hned ve druhé minutě, kterou ale nevyužili. Zlín pak postupně srovnal krok a ukázal, že domácí to nebudou mít tak jednoduché, jak by se při pohledu na tabulku mohlo zdát. Všem divákům v hale se zatajil dech při úniku Oscara Flynna, jenž bekhendovým zakončením ovšem Salákovu klec minul.

Nakonec se tak jako první radovali Pražané. V polovině dějství po sérii dorážek za Hufa puk propasoval Vladimír Sobotka, a ač se hostům později podařilo odpovědět zásluhou Antonína Honejska, skóre během první pauzy vyrovnané nebylo. V čase 16:54 se totiž na pravém kruhu uvolnil Filip Chlapík a krásnou ranou vrátil svému výběru ztracený náskok.

Genezi první větší šance prostřední třetiny zařídil opět Sobotka, který před brankou nalezl volného Thorella. Švédský forvard pak zkusil Hufa překvapit, ale neúspěšně. Pradávné nepsané sportovní pravidlo „nedáš – dostaneš“ tak o něco později potvrdil Radek Veselý – poté, co Salák Mamčicsovu střelu jen vyrazil, zlínský útočník bez větších obtíží kotouč z dorážky uklidil do sítě. Vyrovnáno, 2:2.

Ono výše zmíněné pořekadlo v průběhu druhé části vystrčilo růžky ještě jednou. Berani se po několika minutách bránění dostali do nebezpečného přečíslení, přičemž zakončující hráč trestuhodně trefil jen tyč úplně prázdné sparťanské svatyně. Puk poté od Mikliše převzal Jakub Konečný, který vyrazil vpřed a dotěrnému bránícímu hráči navzdory zvládl jednou rukou uklidit pryž za nepřipraveného Hufa – 3:2.

Ještě chvíli před sirénou ovšem přišel další zvrat v ději. Po kočkované Řepíka s Mamčicsem a následném vyloučení přišla hostující přesilovka čtyři na tři a tu ve vyrovnávací zásah přetavil Daniel Gazda. Před závěrečnou periodou tak v Libni platil stav 3:3 a bylo jasné, že to bude bitva až do samotného konce.

Sparta po přestávce nevstoupila do dění vůbec dobře – dvěma vyloučeními. To první se jí sice podařilo ubránit, vysoká hůl Filipa Chlapíka se už ale bez zlínské msty neobešla. Ránu Daniela Gazdy Salák sice zkrotil, následnou dorážku Patrikse Zabusovse už ale zastavit nestihl, a hosté se tak poprvé v utkání chopili vedení.

Pražané se snažili srovnat, Berani však zpevnili svou defenzívu a své soky nepouštěli do žádných větších šancí. Jeden výpad za druhým končil neúspěchem a když už se svěřencům Josefa Jandače podařilo zakončit, jejich projektily uhasil pozorný gólman.

Necelých pět minut před koncem základní hrací doby se těsně před brankoviště protlačil Vitouch, ale Huf byl znovu ve střehu. Ani nápor po následném vyhraném vhazování kýžené ovoce nepřinesl. Když už se zdálo, že je všem domácím nadějím konec, udeřil z rychlé akce Vladimír Sobotka – 4:4!

To ovšem nebylo všechno, ani zdaleka ne. Minutu a sedm sekund nato totiž od mantinelu skóroval Daniel Gazda, který pak střelou přes celé hřiště potvrdil vítězství hostů zásahem prázdné branky. Zlín tak šokoval O2 arenu a odvezl si domů tři body za výsledek 4:6.

Jaroslav Hlinka (HC Sparta Praha): "Vstup do zápasu byl z naší strany všelijaký, Saša Salák pochytal hodně šancí Zlína, přesto jsme se dostali opakovaně do vedení. Ještě v půlce utkání jsme měli skóre relativně pod kontrolou. Poslední třetina byla bohužel z naší strany katastrofa. Prohrála nám zápas. Klukům jsme opakovali, že nejsme v pozici, abychom kohokoliv podceňovali. Věděli jsme, že Zlín je houževnatý soupeř, ale bohužel jsme absolutně nezvládli závěr utkání."

Luboš Rob (PSG Berani Zlín): "V každém utkání jsme v současné situaci trochu outsider a neřešíme, jestli hrajeme na Spartě nebo s někým jiným. V kontextu našich dosavadních výkonů jsme v uvozovkách zvyklí prohrávat a proti Spartě jsme toho možná dokázali využít. I když jsme většinu zápasu gólově ztráceli, pořád jsme cítili naději na zvrat. Stále to pro nás byl hratelný zápas. Nakonec nás zachránil Daniel Gazda, který z pozice obránce obstaral hattrick."