SPA - PLZ 2:1 - Šestá výhra v řadě byla těsná

26., pátek 2. 12. 2016
Sparta - Plzeň SPA - PLZ
Sparta: Pöpperle – Mikuš, Piskáček, Kalina, Švrček, Nedomlel, Gernát, Barinka – Hlinka, Vrána, Klimek – Kudrna, Cingel, Uher – Kumstát, Pech, Forman – O. Procházka, Černoch, M. Procházka. Trenér: Jiří Kalous.
Plzeň: Machovský – Kvasnička, Čerešňák, Moravčík, Kadlec, Pulpán, Sklenička, Němeček – Svoboda, Kracík, Kratěna – Kubalík, Stach, Indrák – Lev, Preisinger, Johnson – Hrnka, Koreis, Vondráček. Trenér: Martin Straka.
Branky a nahrávky: 11. Klimek (Mikuš, Vrána), 25. Vrána (Klimek, Barinka) - 54. Svoboda (Kracík, Kratěna). Rozhodčí: Hribik, Pavlovič - Komárek, Ondráček. Vyloučení: 4:4. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 7 036. Střely na branku: 28:25. Průběh utkání: 2:0, 2:1. Nejlepší hráči utkání: Petr Vrána - Matěj Machovský.
Sparťané prodloužili svoji vítěznou sérii už na šest zápasů! Plzeňskou Škodovku porazili i podruhé v aktuální sezoně, tentokrát ovšem těsně o jediný gól. Skóre otevřel v první třetině tečující Lukáš Klimek, druhý zásah přidal ve druhém dějství Petr Vrána. Západočeši už jen zkorigovali gólem Tomáše Svobody na rozdíl jediného gólu.

Úvod druhého měření sil s Plzní byl spíše opatrnějšího rázu. U Pöpperleho zahrozili až Preisinger s Johnsonem, kterým se ale nepodařilo přečíslení zužitkovat. U Machovského se ocitl v dobré šanci Uher, ani on neuspěl. Prvním zápisem do statistiky utkání bylo tak vyloučení Formana, při kterém nebezpečně pálili Kadlec i Pulpán. Po Kratěnově prohřešku se chvíli hrálo ve čtyřech a poté měla zkrácenou početní výhodu Sparta, také bez gólového efektu.

První gól tak přišel při rovnovážném počtu hráčů a do branky Plzně. Obránce Mikuš střílel od modré čáry, dráhu kotouče změnil svou tečí Lukáš Klimek a Machovský na ni nestihl zareagovat. Do konce první dvacetiminutovky měli oba soupeři po jedné přesilovce, ale skóre se neměnilo. Nejblíže byl právě v početní výhodě plzeňský střelec Kubalík, ale Pöpperle jeho pokus vykryl.

Do druhé třetiny vlétli sparťané aktivněji a po Vránově šanci si vynutili i další faul, přesilovka se jim však vůbec nevyvedla. To je nakonec nemuselo mrzet, protože chvíli po jejím skončení zvýšil na 2:0 střelou z mezikruží právě Petr Vrána. Další obrovskou šanci měl třetí útok ve složení Forman – Pech – Kumstát, který ujel do přečíslení tři na jednoho. Kumstátova finální střela trefila jen Machovského.

Domácí byli nebezpeční i ve vlastním oslabení, kdy ujeli ve dvou na jednoho Forman a Klimek. Střela prvního jmenovaného se ale mezi tři tyče nevešla. Indiáni ale nezůstali pozadu, u pravé tyčky Pöpperleho branky byl v přesilovce jen centimetry od snížení Svoboda. Hned z protiútoku zahrozili sparťané, pomohl i Mikuš, který právě vyjel z trestné lavice. Machovský byl opět na svém místě.

V úvodu třetí části si Pražané pohlídali plzeňskou přesilovku a dál strážili svůj dvougólový náskok. Hráli tak, jak potřebovali, pohybovali se s kotoučem co nejdál od vlastní branky a Machovského drželi ve střehu. Definitivní potvrzení tříbodového zisku mohli přidat v početní výhodě po faulu Kubalíka, nevydařila se jim ale podle představ. A v 54. minutě sparťané zalitovali, protože přišlo plzeňské snížení z hole Tomáše Svobody číhajícího u tyčky, kterého svou přihrávkou přesně našel Kracík. Zápas měl tedy ještě dramatický závěr s power play hostů, ve které byli sparťané pod tlakem, ale nejtěsnější náskok nakonec úspěšně uhájili.

Zdeněk Moták (HC Sparta Praha): "Bylo to vyrovnané utkání. V prvních dvou třetinách jsme měli lehce navrch, ale ve třetí jsme ztráceli aktivitu, hodně jsme ustupovali a z toho pramenilo, že jsme pět minut před koncem dostali gól na 2:1. Jsem ale rád, že jsme nakonec utkání dovedli do vítězného konce."

Jiří Hanzlík (HC Škoda Plzeň): "Sparta byla lepší a zasloužila si vyhrát. Kdyby do půlky zápasu hráči domácích proměnili šance, tak nám odskočili a nebylo o co hrát. Takhle vedli jen o dva góly. My jsme měli jen pasáže hry, závěr. Strašně mi ale vadí, že když se podíváme na ročníky narození našich hráčů, tak tam chybí úsilí v soubojích. V nasazení. Když to porovnám se čtyřicetiletým Jardou Hlinkou... Sparťani jsou za to odměněni, i čtyřicetiletí hráči tam jdou příkladem v základních věcech, které nejsou otázka talentu. Oni ty nepopulární věci, které bolí, dělají a my ne."