SPA - KAL 2:3 - Sparta postup nepřiblížila

CHL4, sobota 6. 9. 2014
Sparta - KalPa SPA - KAL
Sparta: Novotný – Ďaloga, Pilař, Barinka, Piskáček, Polášek, Hrbas, Švrček, Mikuš – Rolinek, Hlinka, Réway – Klimek, Pech, Forman – Cingel, Přibyl, Sabolič – Volek, Torquato, Bahenský. Trenér: Josef Jandač.
KalPa: Kilpeläinen – Koivisto, Riikola, Halonen, Lyytinen, Seppälä, Jokela, Konttinen, Nuutinen – Birner, Ilomäki, Voutilainen – Keränen, Rissanen, Kubalík – Harjama, Ruohomaa, Hyvarinen – Kolehmainen, Kinnunen, Junnila. Trenér: Pekka Virta.
Branky a nahrávky: 14. Hlinka (Réway, Rolinek), 30. Réway (Pilař) – 10. Rissanen (Jokela), 25. Ilomäki (Lyytinen, Birner), 33. Ilomäki (Voutilainen). Rozhodčí: Baluška, Fraňo - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 5:6. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 2038. Střely na branku: 34:22. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:3.
Sparťané odvetu s KalPou Kuopio nezvládli a finský tým stáhl jejich náskok na čele skupiny G na jediný bod. Český celek dvakrát dotáhl nepříznivý stav, ale třetí pokus už mu nevyšel. O vítězství rozhodl v přesilové hře Artuu Ilomäki. Sparta tak bude bojovat o postup ve dvojzápase s německým Adlerem Mannheim.

Hned ve druhé minutě se dvakrát uvedli sparťané. Nejprve se Klimek uvolnil na středu hřiště, udělal kličku obránci, ale gólman hostí Kilpelainen si dobře povyjel a jeho pokus zlikvidoval. Chvíli po něm pálil z levého křídla Přibyl, ale jeho pokus obránci tečovali vysoko nad. Finové poprvé výrazněji zahrozili ve čtvrté minutě, kdy se až k brance proháčkoval hbitý Ilomäki, ale zakončoval jen nad branku. Poté tempo utkání trochu opadlo, než si však vzal slovo obránce Ďaloga, směle prošel obranným pásmem mezi dvěma bránícími hráči, ale v zakončení sám proti gólmanovi měl smůlu, když jeho střelu zastavila tyč.

1+1
bilanci gólu a nahrávky měl nejlepší hráč týmu na straně domácích MARTIN RÉWAY

Bohužel pro domácí se ale první radovala KalPa. Krátce před vypršením poloviny první třetiny napřáhl od modré Jokela a Jaakko Rissanen otevřel tečí skóre utkání. Sparta však nesložila zbraně, když vzápětí pálil nad branku Švrček a v další rychlé akci Rolinek z první zakončil jen do betonů Kilpelainena. A pak už to přišlo. Hlinka si vyměnil puk s Réwayem a po nezištné přihrávce slovenského mladíka už nebyl pro Jaroslava Hlinku problém trefit odkrytou klec. Hlinka mohl za chvíli přidat druhý gól, ale po naznačení přihrávky a chytrém zakončení nepřekonal již značně rozhozeného gólmana hostů. Do kabin se tak šlo za vyrovnaného stavu, a to i díky tomu, že Finové dobře rozjetou akci tři na jednoho zakončili hodně nepřesně.

Domácí měli svižný start i do druhé části, ale ze závaru před brankou nic nevytěžili. Naopak šli do vedení znovu hosté. Lyytinen zavezl puk do pásma, přenechal jej za sebe a Arttu Ilomäki prostřelil Novotného na bližší tyči. Sparta ale za pět minut našla znovu odpověď. Při prvním vyloučení zápasu, kdy na trestné lavici seděl Hyvarinen, vytvořili domácí opět tlak před brankou KalPy a Martin Réway byl ve správný čas na správném místě. Totéž ovšem platilo i o Finech, kteří rovněž využili svou první přesilovku zásluhou pohotově dorážejícího Artuu Ilomakiho a hosté vedli 3:2.

"Bohužel jsme v zápase pořád dotahovali a nepodařilo se nám to dotáhnout do nějakého bodového zisku. Ve druhé třetině jsme přitom měli dostatek šancí, abychom ještě nějaký gól dali. V té třetí už jsme si moc šancí nevytvořili, soupeř hrál dobře. My navíc byli nedisciplinovaní, když jsme měli možnost přesilovky, tak jsme udělali hloupé fauly. To nás možná stálo zápas."
- kouč JOSEF JANDAČ

Ve chvíli , kdy se necelých šest minut před koncem druhé části hrálo ve čtyřech, vyrobili hostující obránci obrovskou minelu v obranném pásmu, do samostatného úniku se dostal opět aktivní Réway, ale kličkou do bekhendu zamířil jen do tyče. Domácí pak pokračovali ve festivalu spálených šancí. V další příležitosti byl na brankovišti Volek, ale ani jeho bekhendová dorážka si cestu mezi tři tyče nenašla. I přesto, že byla Sparta aktivnějším týmem, po druhé třetině prohrávala o jednu branku.

Že umí KalPa v přesilovkách pořádně přitlačit, se přesvědčili sparťané hned zkraje třetí třetiny. Voultiainen se zničehonic ocitl sám mezi kruhy a Jan Švrček měl co dělat, aby pádem zblokoval jeho střelu. Šanci na vyrovnání pak měli sparťané při výhodné přesilovce čtyři na tři, ale během této situace si paradoxně nic vážnějšího nepřipravili.

Necelých šest minut před koncem mohl před brankou zakončovat kapitán Rolinek, ale jeden z bránících hráčů mu v poslední chvíli vložil do střely hůl a puk zamířil jen vysoko nad branku. A podobně se pak dařilo i Ďalogovi, jenž tentokrát střílel z pozice mezi kruhy. Minutu a půl před koncem se sparťané odhodlali ke hře v šesti bez brankáře, ale potřetí už skóre dohnat nedokázali, a připsali si tak první porážku v Champions League.