SPA – CEB 5:1 – Druhá semifinálová výhra!

SF2, pondělí 4. 4. 2022
Sparta - České Budějovice SPA - CEB
Sparta: Hudáček – Matuškin, Němeček, Polášek (A), Pavelka, Moravčík, Dvořák, Jurčina – Forman, Sobotka (A), Řepík (C) – Chlapík, Vitouch, Tomášek – Thorell, Horák, Šmerha – Buchtele, Stoljarov, Dvořáček.
České Budějovice: Hrachovina (47. Strmeň) – Percy, Piskáček (A), Šenkeřík, Bučko, Štencel, Vráblík, Štich – Vondrka, Pech (A), Gulaš (C) – Pouzar, Novotný, Valský – Beránek, Hanzl, Karabáček – Holec, Koláček, Ondráček.
Branky a nahrávky: 8. Řepík (Polášek, Pavelka), 19. Thorell (Horák), 45. Moravčík (Řepík), 46. Tomášek (Němeček, Chlapík), 49. Chlapík (Tomášek, Sobotka) – 41. Gulaš (Hanzl, Vráblík). Rozhodčí: Hradil, Šindel – Gebauer, Hlavatý. Vyloučení: 5:8. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 12 116. Střely na branku: 19:25. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 5:1. Nejlepší hráči zápasu: Michal Řepík – Milan Gulaš. Stav série: 2:0.
I ve druhém domácím utkání semifinálové série s Českými Budějovicemi se nám podařilo zvítězit a na jih Čech tak jedeme v ideální pozici! Ubojované utkání jsme rozhodli díky vysoké efektivitě v závěrečné části, dvěma body se pod výhru zapsali Michal Řepík s Davidem Tomáškem. Július Hudáček opět zavřel sparťanskou branku, když si připsal téměř třicet úspěšných zásahů. Série pokračuje už ve čtvrtek na ledě Motoru.

Oba týmy vstoupily do utkání velmi opatrně a v úvodních minutách jsme sledovali spíše boj o střední pásmo. První zajímavější zakončení vyprodukoval po nahrávce Milana Gulaše z pravého křídla Michal Vondrka, ale Július Hudáček byl připraven. Jen o chvíli později bylo před naší brankou už ale pořádně horko. Po zakončení jednoho z hráčů Motoru propadl kotouč za Hudáčkova záda a následně ještě z dorážky Gulaš orazítkoval horní tyčku. Hned vzápětí jsme ale z naší první šance udeřili my! Adam Polášek našel křižným pasem před brankou úplně osamoceného Michala Řepíka a ten neměl problém překonat Hrachovinu.

Motor po obdržené brance zvýšil intenzitu a několikrát se pokusil sparťany zatlačit v obranném pásmu, k ničemu nebezpečnému ho ale obětavá obrana nepustila a s několika střelami od modré čáry si bez problému poradil Hudáček. Neméně pevná ale byla i defenzíva Budějovic a ani nám se tak nedařilo dostat do střelecké příležitosti. Když už to vypadalo, že se třetina v klidu dohraje, pronikl po chybě hostující obrany za Hrachovinovu branku Roman Horák a zpětnou přihrávkou nalezl Erika Thorella, který díky velkému důrazu dotlačil kotouč až za brankovou čáru. Do kabin jsme tak mohli odejít naprosto spokojeni s dvoubrankovým náskokem.

Do prostřední periody jsme vlétli ve velkém stylu a Filip Chlapík nebyl daleko od vstřelení branky, když se krásně uvolnil na pravém křídle a natlačil se před Dominika Hrachovinu, ten však jeho zakončení pokryl. V tempu jsme pokračovali a povedlo se nám zatlačit hokejisty Motoru na několik desítek vteřin před vlastní branku. Ani Sobotka, ani Řepík ale své nadějné šance bohužel nedokázali proměnit. Velkou šanci si vypracovaly také České Budějovice, když se mezi kruhy objevil Jan Štencel a mířil na bližší tyč, Július Hudáček ale naprosto fantasticky chytil puk lapačkou.

Na ledě začaly plápolat emoce, do první ostřejší výměny názorů se zapojili David Tomášek s hostujícím Petrem Šenkeříkem a rozhodčí poslal oba týmy do čtyř. Volnější led se nám ani přes několik nadějných protiútoků využít nepodařilo. V závěrečných minutách byl hned dvakrát za sebou vyloučen Michal Řepík a sparťanský muž v masce měl spoustu práce. Ani několik zakončení v podání Milana Gulaše a Lukáše Pecha si za výborně chytajícího Hudáčka cestu nenašlo. Dramatické poslední vteřiny třetiny jsme tak ustáli a před třetí částí zůstal stav stejný jako po té první.

České Budějovice zahájily třetí třetinu obrovským tlakem a již po necelé minutě se jim podařilo snížit na rozdíl jedné branky. Milan Gulaš se vytočil zpoza branky a dokázal zasunout kotouč mezi betony Júlia Hudáčka. Hosty branka hodně nakopla a Pech s Gulašem znovu nebezpečně kombinovali v našem obranném pásmu. Hned z první nebezpečné střely se ale po nahrávce Michala Řepíka na druhé straně prosadil Michal Moravčík, když vymetl vzdálenější šibenici branky Motoru. Ještě větší šok hostům přichystali sparťané jen o pár vteřin později, David Tomášek se objevil před úplně prázdnou brankou, exhibičně zavezl puk až za čáru a vyhnal chybujícího Hrachovinu z branky.

Následně byl v rychlém úniku faulován David Němeček a po jeho pádu do nově příchozího Jana Strmeně se strhla hromadná potyčka, po které následovala naše čtyřminutová přesilovka. Hned po buly Piskáček navíc udeřil Tomáška hokejkou do hlavy a poslal hosty dokonce do tří. Sparťané dvojnásobnou výhodu bleskově využili, když Michal Řepík našel volného Filipa Chlapíka na pravém kruhu a ten rychlým švihem prostřelil Strmeně. Zbytek zápasu už se spíše dohrával a Sparta si tak v poklidu došla i pro druhé domácí vítězství semifinálové série, která se přesouvá do Českých Budějovic, kde se bude hrát již ve čtvrtek.

Josef Jandač (HC Sparta Praha): "Oproti předchozímu zápasu jsme podali zlepšený výkon a dali góly v důležitých momentech utkání. Pro nás je to velmi důležité druhé vítězství. Teď se musíme nachystat na zápasy venku, pořád víme o velké síle soupeře, protože hrají výborně."

Jaroslav Modrý (HC Motor České Budějovice): "Měli jsme velmi dobrý vstup do utkání a myslím si, že jsme paradoxně odehráli dobrou první třetinu a prohráli jsme ji 0:2. Udělali jsme dvě chyby a Sparta nás potrestala. Pak jsme se nadechovali k obratu, ve třetí třetině jsme měli pasáž pěti minut, kdy jsme hráli dobrý hokej a dali jsme i kontaktní gól. Už to vypadalo, že zápas ještě zdramatizujeme, ale udělali jsme další chybu, dostali gól a kvalitní tým si poté utkání pohlídal. Kluci bojovali, makali, akorát soupeřův gólman nám vždy stojí v cestě. Chytá výborně a zatím je rozdílovým hráčem. Musíme najít cestu, jak mu situaci udělat komplikovanější."