8. 9. 2018 | Daniel Ryl

RAP - SPA 0:4 - Sparta získala v Grazu zlato

Energie Steiermark Trophy 2018 (hraje se v Grazu), sobota 8. 9. 2018
Rapperswil (SUI) - Sparta RAP - SPA
Rapperswil (SUI): Nyffeler (41. Bader) – Berger, Gilroy, Schmuckli, Helbling, Maier, Hächler, Profico, Gähler – Casutt, Schlagenhauf, Wellman – Spiller, Knelsen, Fuhrer – Rizzello, Mason, Mosimann – Lindemann, Nes, Primeau.
Sparta: Machovský – Pavelka, Košťálek, Kalina, Blain, Piskáček, Dvořák, Voráček, Pšenička – Rousek, Klimek, Kudrna – Kumstát, Pech, Forman – Říčka, Vrána, Jarůšek – Černoch, Smejkal.
Branky a nahrávky: 2. Jarůšek (Koštálek), 4. Jarůšek (Blain, Kalina), 16. Rousek (Kudrna, Dvořák), 46. Kudrna (Klimek). Rozhodčí: Gruber, Sternat – Bärnthaler, Gatol. Vyloučení: 11:9. Využití: 0:2. V oslabení: 0:1. Průběh utkání: 0:4.
Generálka na start Tipsport extraligy vyšla Spartě na jedničku! Svěřenci Uweho Kruppa dokázali na Energie Steiermark Trophy ve Štýrském Hradci uspět i ve finále, když po pátečním vítězství nad domácím Grazem zvítězili ve finále nad švýcarským Rapperswil 4:0. Cenné vítězství zařídil dvěma góly útočník Richard Jarůšek, který využil dvě přesilovky a Spartě se dařilo i směrem dozadu. Čisté konto pak vychytal brankář Matěj Machovský a jeho tým mohl ve vyhroceném utkání slavit zasloužené zlato.

Fotogalerie

Komentář

Sparta vstoupila do finálového utkání aktivně a už od prvních vteřin diktovala tempo hry. Už po 26 vteřinách hry zamířil na trestnou jeden ze soupeřů a Pražané po minutě a tří vteřinách otevřeli skóre, když vyraženou střelu Jana Košťálka doklepl do sítě Richard Jarůšek. Útočník Sparty však dlouho neotálel a radoval se podruhé, když v závěru čtvrté minuty tečoval střelu od modré čáry a přidal druhý gól svého týnu.

Svěřenci Uweho Kruppa pak prožili krušné chvíle, kdy šli na trestnou lavici třikrát během necelých pět minut a dvacet vteřin hráli dokonce ve třech. Těžké chvíle však za dokázali ustát a dokonce byli nebezpeční. Následně se hra vyrovnala a ve čtrnácté minutě Miroslav Forman téměř překonal Melvina Nyffelera, který mu však do forhandové kličky vložil hůl.

O necelé dvě minuty později už se ale sparťané radovali potřetí, a to po krásné akci Andreje Kudrny, který se uvolnil v útočném pásmu a našel Lukáše Rouska, jenž backhandem zvýšil - 0:3!


Český zástupce na turnaji v Grazu vlétl také do prostřední části a už po dvaceti vteřinách zacinkala tyčka Nyffelerovy branky. V dalších minutách hráli sparťané dvě přesilovky v krátkém sledu, ale výraznější šanci jim nepřinesly. I tak sledovali diváci zajímavé dějství, zejména před a po jeho polovině.

Po sedmi minutách hry vyrazil Matěj Machovský tvrdou střelu Caseyho Wellmanna a střelecký tlak Švýcarů přinesl i zajímavou příležitost pro Svena Lindemann, kterému v dorážce zabránili obránci. V dalších desítkách vteřin si řekla o slovo také Sparta. Petru Vránovi však chyběla potřebná rychlost, akce Petra Kumstáta se zakončujícím Lukášem Pechem skončila pohotovým přesunem a zákrokem Melvina Nyffelera.

První jmenovaný byl pak vidět po nebezpečné přihrávce na Caseyho Wellmanna, jehož střelu na poslední chvíli zastavil nastrčenou holí. Sparta už si závěr druhé třetiny pohlídala, dokonce zahrávala přesilovku, ale tentokrát bez gólového úspěchu.


Švýcarský tým zkusil do třetí třetiny něco změnit a po vystřídání brankářů se v brance Rapperswilu objevil Noël Bader a už po první výraznější šanci Pražanů kapituloval. Pro jeho tým poměrně nešťastně, protože v momentě, kdy Lukáš Klimek zachytil kotouč na vlastní modré čáře a uvolnil Andreje Kudrnu, který se střelou pod horní tyčku nemýlil, seděl na trestné lavici sparťanský obránce Tomáš Dvořák.

Po gólu v oslabení se na ledě přiostřilo. V podstatě každou příležitost k postrkování si hráči obou týmů nenechali ujít. Rozhodčí tak několikrát vylučovali na obou stranách, ale na neubylo ani šancí. Velkou měl obránce Matt Gilroy, jenž se dostal do úniku proti Matěji Machovskému, ale s kličkou do backhandu neuspěl.

V dalších minutách přibývaly další menší tresty na obou stranách a dvě šance v krátkém sledu na obou stranách likvidovali brankáři. Nejprve Jiří Černoch ztroskotal na Noëlu Baderovi a o necelou půlminutu později se vytáhl Matěj Machovský proti střele Svena Bergera. Sparta už v posledních minutách šla za vítězstvím, ale hájila čisté konto svého brankáře. To se jí nakonec podařilo a po zasloužené výhře 4:0 bere na turnaji v Grazu zlaté medaile.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Mladá krev v áčku: debuty i nové smlouvy

Hyka: Přípravu jsem měl intenzivnější než loni

Termíny extraligy: začneme proti Ocelářům

Pšenička: V Cornellu se na Spartu i Prahu těší