43., středa 13. 2. 2019
Pardubice - Sparta PCE - SPA
Pardubice: Klouček – Zdráhal, Eklund, Schaus, Mikuš, Cardwell, Budík, Porseland – Hovorka, Bubela, Dušek – Sýkora, Ihnačák, Marosz – Horký, Mandát, Machala – Poulíček, Kloz, Perret.
Sparta: Sedláček – Blain, Kalina, Delisle, Piskáček, Košťálek, Dvořák, Voráček – Bukarts, Pech, Jarůšek – Forman, Klimek, Kumstát – Rousek, Klíma, Smejkal – Kudrna, Sill, Buchtele.
Branky a nahrávky: 2. Machala (Horký, Cardwell), 29. J. Kloz, 40. Eklund (Mandát), 51. Machala (Schaus, P. Sýkora) – 28. Jarůšek. Rozhodčí: Pavlovič, Svoboda – Tošenovjan, Lhotský. Vyloučení: 7:10, navíc Sill a Forman (oba SPA) 10 minut. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 7 381. Střely na branku: 30:31. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 4:1. Nejlepší hráči zápasu: Ondřej Machala - Richard Jarůšek.
Čekání Sparty na další extraligové body pokračuje i po středečním 43. kole na půdě Pardubic. Svěřenci Uweho Kruppa sice dokázali na ledě Východočechů odpovědět na brzkou trefu Ondřeje Machaly, když se podruhé v řadě prosadil útočník Richard Jarůšek, ale domácí následně udeřili ještě třikrát a uštědřili sparťanům porážku 1:4. Pražané tak na ledě Dynama prohráli poprvé od ledna 2015 a po sedmi výhrách v řadě.

Spartě nevyšel na východě Čech už úvod zápasu. V čase 1:47 se po pravém mantinelu prohnal Ondřej Machala, dostal se před sparťanského obránce a zblízka překonal Jakuba Sedláčka. Po obdržené brance se však Sparta zvedla a sešlápla plyn, ale gól ze šancí vytěžit nedokázala a Pardubice brzy tempo srovnaly. Největší šance Pražanů měli Lukášové Pech a Rousek, jenž napálil Milana Kloučka do masky. Ve 14. minutě mohl zvýšit na 2:0 pro domácí Antonín Dušek, když se ocitl sám před Sedláčkem, jenže sparťanský maskovaný muž skvěle zasáhl.

Pardubice si z první části přenesly ještě minutu přesilové hry, a i druhá dvacetiminutovka tak pro ně mohla začít skvostně. Puk se dostal k Janu Klozovi, na kterého zívala prázdná branka Sparty, leč domácí hráč zamířil jen vedle. Ve 28. minutě už Sparta srovnala. Úvodní trefu si vzal na starost útočník Richard Jarůšek. Od pravého mantinelu se prodral i s pukem před branku, rukou parádně odmítl dotírajícího beka Pardubic a prostřelil Kloučka. Nerozhodný stav ale moc dlouho nevydržel.

O minutu později vložil jeden z hostujících obránců hokejku do Cardwellova nahození před branku, puk však jen zastavil přímo před Janem Klozem, který v pádu poslal kotouč do volné klece. Zbytek třetiny poznamenaly vyloučení. Dvakrát se hrálo 4 na 4 a každá skvadra dostala po jedné přesilové hře. Ani jedna ale nebyla využita. Gól přeci jen ještě padl, když patnáct vteřin před druhou sirénou Jan Mandát nahrál ze skrumáže před brankou puk na modrou čáru, kde čekal Oscar Eklund a tvrdou pumelicí propálil Sedláčka.

Do závěrečné části vlétli lépe hosté, vše ještě umocnila nabídnutá početní výhoda. Do dobré šance se dostal Jan Košťálek a následně z dorážky opět Rousek. Na Kloučka ale ani jeden nevyzrál a Pražanům se naskytla další skvělá příležitost na snížení ve 48. minutě. V úniku 2 na 1 se ocitl Pech s Jarůškem, první jmenovaný šikovnou žabičkou nabil druhému, jenže autor první sparťanské branky ranou bez přípravy přestřelil. V 51. minutě přišlo zvýšení na 4:1. V přesilové hře se puk odrazil od Sedláčkových betonů k Ondřeji Machalovi, a ten z dorážky hostujícího brankáře překonal. Sparta už dohnat ztrátu nedokázala, a tak odjíždí z Pardubic bez bodu poprvé začátku ledna 2015.

Ladislav Lubina (HC Dynamo Pardubice): "Chtěl bych především klukům za výkon poděkovat, první utkání po přestávce bývá složité. Sparta byla ve výhodě díky pondělnímu zápasu, zato my jsme do toho vstoupili po tvrdém tréninku na soustředění. Byl jsem příjemně překvapený, jak jsme zápas odehráli. Měli jsme hluchou čtyřminutovku ve druhé třetině, kdy byla Sparta v tlaku a používala zbraně, o kterých jsme si říkali, přesto jsme se nevyvarovali chyb. Stejně těžký byl začátek třetí třetiny, kdy visel gól ve vzduchu. Závěr sezony jsme začali úspěšně a kluci poznali, že u hokeje může být i radost."

Uwe Krupp (HC Sparta Praha): "Pardubice dnes hrály od začátku velmi dobře a zaslouženě vyhrály. Soupeřovi hráči byli rychleji u puků a díky tomu se dostávali do šancí, které dokázali proměnit. Pro nás byl dnešní zápas velmi nepříjemný, už začátek nebyl vůbec dobrý. Porážku beru jednoznačně na sebe. Po zápase jsme si to s hráči vyříkali v šatně, chtěli jsme, aby pochopili, že musíme hrát lépe. Myslím si, že ne všichni hráči si uvědomují situaci, v jaké se nacházíme. Pokud budeme hrát na 85 nebo 90 procent, tak budeme jen průměrný tým. A jak jsme viděli dnes, tak nemůžeme vyhrávat zápasy. Další utkání nás čeká v Boleslavi, kde musíme hrát lépe než dnes."