51., úterý 3. 3. 2020
Pardubice - Sparta PCE - SPA
Pardubice: Kantor – J. Zdráhal, Mikuš, J. Kolář, S. Zacharčuk, Holland, T. Voráček, Blažej – Tybor, R. Kousal, Vondrka – Svačina, Poulíček, Mandát – Látal, Harju, Kusý – Paulovič, Rolinek, Machala
Sparta: Machovský – Blain, Kalina, Tomáš Dvořák, Košťálek, Jurčina, T. Pavelka, Piskáček – Řepík, Sukeľ, Rousek – Forman, Pech, Buchtele – Smejkal, Tomášek, M. Kvapil – Vitouch, Říčka, Dvořáček
Branky a nahrávky: 19. Paulovič – 10. Pech (Forman, Buchtele), 62. Dvořák (Pech, Kvapil). Rozhodčí: Lacina, Hejduk – Ondráček, Špůr. Vyloučení: 3:5. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 10 194 (vyprodáno). Střely na branku: 32:23. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2. Nejlepší hráči utkání: Vladimír Svačina - Jan Buchtele.
Vyrovnaný boj a zisk dvou bodů! Sparta odehrála v posledním venkovním utkání základní části na ledě Pardubic ubojovaný duel, v němž ji podržel zejména brankář Matěj Machovský, díky jehož jistým zákrokům a vítěznému gólu Tomáše Dvořáka zvítězili 2:1 v prodloužení. V pátečním domácím utkání proti Olomouci tak budou sparťané nadále usilovat o druhé místo i domácí start čtvrtfinále play-off.

V brance Sparty dostal tentokrát přednost Matěj Machovský, který se musel ohánět už od úvodních minut. Nejvýraznější ohlas vzbudila dorážka Patrika Poulíčka, kdy sparťanský brankář parádním tygřím skokem a hokejkou zabránil jasnému gólu. Následně dirigovali hru sparťané, ale Lukáši Rouskovi zablokoval hůl před odkrytou brankou jeden z obránců. Tlak našeho týmu povzbudila první přesilovka, ve které se Pavel Kantor předvedl zejména skvělým přesunem proti střele Jana Buchteleho, jemuž sebral gólovou trefu.

Sparta pokračovala v aktivitě, při níž se před brankou dostal k puku Lukáš Pech a dorážkou poslal sparťany do vedení. Za polovinou zápasu dostalo početní výhodu také Dynamo, v němž ovšem byla nebezpečnější Sparta, a přestože David Dvořáček při svém úniku neskóroval, vybojoval si alespoň faul. Náš tým v přesilovce nezahrozil, zatímco na trestnou lavici putoval Jan Buchtele a útočník Vladimír Svačina zužitkoval svůj důraz, když u pravé tyčky dorazil vyraženou střelu. Před sirénou zamířil na trestnou lavici ještě Lukáš Pech, ale třiadvacet vteřin Pardubicím na skórování nestačilo.

Východočeši nevyužili ani zbytek početní převahy, i proto se v úvodu prostřední části pokračovalo ve svižném hokeji. Schovaná střela Roberta Říčky z levého kruhu proletěla jen vedle levé tyčky, na druhé straně se sparťanům podařilo ustát krátký zámek Dynama. Oba týmy pokračovaly v útočné aktivitě, jenže do šancí se nedostával ani jeden. Když se zápas přenesl do druhé poloviny zápasu, přerušil čekání na střelecký pokus Matúš Sukeľ, jehož dělovku z velkého úhlu pokryl Pavel Kantor.

Na druhé straně pálil od modré čáry Juraj Mikuš, proti němuž Matěj Machovský zasáhl levým betonem a Michal Vondrka ve velké šanci minul. Sparta dalo šanci ke skórování domácí vyloučení, ale naši hokejisté zahrozili až po něm, když Matúš Sukeľ na zadní tyčce zasunul kotouč jen do levého betonu Pavla Kantora. V závěru třetiny ještě orazítkovala teč Lukáše Pecha brankovou konstrukci a do šaten se šlo za vyrovnaného stavu.

Vstup do třetí třetiny vyšel lépe domácím, když si na středu hřiště najel z druhé vlny Johan Harju, jenže svou ukrytou střelu poslal jen do náručí pozorného Matěje Machovského. Na druhé straně skončil lehký pokus Jiřího Smejkala v Kantorově lapačce, zatímco sparťanský brankář pokryl nebezpečný pokus od modré čáry. Vzápětí se do sebe za brankou zaklínili Tomáš Dvořák s Patrikem Poulíčkem, kteří skončili na ledě a poté odjeli na trestnou lavici.

Ve čtyřech na obou stranách pálil mezi tři tyčky jen Robert Říčka, jehož střela tahem zaplula do náručí Pavla Kantora. Brankář Dynama se předvedl i proti střele z voleje v podání Michala Řepíka, Matěj Machovský následně lapil tři pokusy v krátkém sledu. Velkou šanci si vytvořil také Jan Košťálek, jenž se ocitl netradičně tváří v tvář brankáři, jenže pálil nad. O několik vteřin později zahodil z mezikruží velkou šanci Vladimír Svačina.

Napětí domácích fanoušků pochopitelně rostlo, ale šance zahodili Robert Kousal i sparťan Lukáš Rousek. Domácí aréna jen zahučela při akci na jeden dotyk, na jejímž konci nedokázal Michal Vondrka u pravé tyčky usměrnit kotouč. Čerstvou krev vlilo Pardubicím vyloučení Marka Kvapila, které však narušila několikaminutová úprava mantinelu mezi střídačkami. Po ní vychytal dvojí zakončení Radoslava Tybora fantastický Matěj Machovský.

V prodloužení se hrálo na obě strany, ale když Lukáš Pech neuspěl, odražený puk si našel Tomáš Dvořák a pod bezmocným Pavlem Kantorem ho poslal do sítě.

Michal Mikeska (HC Dynamo Pardubice): „Doufali jsme, že boj o záchranu až do posledního kola nedojde. Po dvou třetinách byl stav 1:1, my jsme hráli, co jsme potřebovali, stejně tak Sparta. Šance byly na obou stranách, my jsme měli v průběhu třetí třetiny dvě vyložené šance, které se daly využít. Kýžený bod v prodloužení nepřišel, takže jedeme dál."

Miloslav Hořava (HC Sparta Praha): „Těžké, bojovné utkání. Z naší strany hodně fyzicky náročné, pro domácí jak z fyzické, tak psychické stránky. Jsme rádi, že jsme boj v prodloužení vyhráli a že bitva o udržení pokračuje až do posledního kola."