33., pátek 8. 1. 2021
Olomouc - Sparta OLO - SPA
Olomouc: Lukáš – Dujsík, Švrček, Škůrek, Valenta, A. Rutar, Ondrušek (A), Vyrůbalík (C) – J. Káňa, Handl, Bambula – Burian, Ostřížek, V. Tomeček – Olesz, Mácha, Kucsera – Kolouch, Nahodil, Gřeš.
Sparta: Machovský – Košťálek, Piskáček (A), Jurčina, Němeček, Kalina, Polášek – Řepík (C), Horák, Sobotka – Rousek, Sukeľ, Tomášek – Říčka, Pech (A), Buchtele – Šmerha, Vitouch, Zikmund.
Branky a nahrávky: 42. Buchtele (Pech), 44. Tomášek (Rousek), 49. Jurčina (Rousek, Tomášek). Rozhodčí: Hradil, Obadal - Hlavatý, Rožánek. Vyloučení: 1:4. Využití: 0:0. V oslabení: 0:1. Diváci: Hráno bez diváků. Střely na branku: 30:28. Průběh utkání: 0:3.
V páteční tuhé bitvě na půdě Olomouce dokázali sparťané třemi góly ve třetí části vybojovat vítězství 3:0. Gólový stroj nastartovala branka Jana Buchteleho, na kterého navázali ještě David Tomášek s Milanem Jurčinou. I díky skvělému výkonu brankáře Matěje Machovského se náš tým posouvá do čela extraligové tabulky!

Obě mužstva vstoupila do utkání s chutí, přesto měla navrch Olomouc. Matěje Machovského však výrazně ohrozila až za polovinou třetiny, kdy v přesilovce vytasil fantastický zákrok lapačkou proti střele Lukáše Kucsery. Sparta se vzápětí dostala do šancí, jenže Buchteleho ránu z mezikruží Jan Lukáš pohotově vychytal. V dalších minutách usedl na trestnou ještě Adam Polášek, jehož trest olomoučtí hokejisté nepotrestali.

Brankář Matěj Machovský se znovu vytasil v úvodu prostředního dějství, kdy parádně vychytal povedenou akci Vojtěcha Tomečka. Do zakončení se dostávala i Sparta, jenže oba brankáři v případě potřeby úspěšně zasáhli. Gólové parametry neměl ani Káňův pokus do hrudi sparťanského brankáře, i proto se šlo do šaten bez výraznějších šancí a za bezbrankového stavu.

Nezvykle dlouhé čekání na gól sparťané ukončili v úvodu třetího dějství. Rostislav Olesz zahodil slibnou šanci, po níž se rozjela spolupráce Lukáše Pecha s Janem Buchtelem, která skončila vedoucím gólem ve vlastním oslabení. O minutu později domácí orazítkovali pouze brankovou konstrukci, načež Lukáš Rousek skvěle vybojoval puk za brankou a pobídl Davida Tomáška, jenž 107 vteřin po vedoucí trefě pohodlně přidal druhý gól.

Olomouc se nevzdávala, ale skvělý Matěj Machovský čaroval a zlikvidoval také pokus Lukáše Nahodila z mezikruží. Spartě se navíc podařilo zamknout Olomouc, Lukáš Rousek pobídl Milana Jurčinu a defenzivní obr přesnou dělovkou zařídil třetí sparťanský zásah. Aktivita Hanáků následně opadla, čtvrtý gól mohl přidat ještě Jan Buchtele, který tentokrát neuspěl. Svěřenci Miloslava Hořavy a Josefa Jandače uhlídali také čisté konto a odvezli si vítězství 3:0.

Zdeněk Moták (HC Olomouc): "Herně to nebyl vůbec špatný zápas. Bohužel jsem ve třetí třetině měli pětiminutovku, ve které jsme udělali dvě fatální chyby. Jednak v přesilové hře, pak v obranném pásmu. Přesilové hry jsou pro nás letos noční můra. Procenta, která z nich máme, jsou poměrně dost špatná. Je průšvih, že z přesilových her nedáváme góly, ale také během nich často inkasujeme. Když se to takto přihodí, tak si dáme třetí gól vlastní. Dvě třetiny byly ale z našeho pohledu velice dobré. Dokázali jsme bruslit, mít souboje, vytvořit si nejenom střelecké, ale také brankové příležitosti. Ale ani po třech inkasovaných gólech to nebylo úplně zlé. Pořád jsme chtěli hrát a Spartu tlačit. A v určitých fázích se nám to i dařilo. Nejsem zklamaný z herního projevu, jsem zklamaný z výsledku. Ale hokej to byl hezký, kdyby tu byli fanoušci, tak se baví."

Josef Jandač (HC Sparta Praha): "Odehráli jsme tu hodně těžké utkání. Bylo to urputné a první dvě třetiny kdo s koho. Ve třetí třetině jsme to zodpovědným výkonem celého mužstva od brankáře až po posledního hráče překlopili na naši stranu. Odvážíme si tam důležité a cenné tři body. Olomouc je mužstvo, které velmi dobře brání a těžko se přes ně chodí. Navíc jsou jejich zákroky takové hraniční a je otázka, jaký metr rozhodování utkání se přijme. Dnes to bylo opravdu hraniční, musí nám být dovoleno hrát hokej. Dnes se k tomu ale nebudu vyjadřovat, můžu to komentovat až zítra. Tabulku teď neřešíme, zaměřujeme se sami na sebe. Ale to, že se pohybujeme v první čtyřce, nám dodává klid. V této fázi sezony je pro nás spíš důležité, jaký výkon podáváme. Machovský nás znovu podržel, udržel druhou nulu. Je to ale dané výkonem celého týmu, dnes se hrálo zodpovědně."