CRA - SPA 2:7 - Z Krakova s vysokou výhrou

CHL1, středa 17. 8. 2016
Krakov - Sparta CRA - SPA
Krakov: Radziszewski – Noworyta (C), Novajovský, Rompkowski, Iberer, Wajda, Kolarz, Dutka, Dabkowski – Svitana, Dziubinski (A), Šinágl – Urbanowicz, Slabon (A), Kapica – Drzewiecki, Chovan, Jenčík – Kisielewski, Kutsevich, Domogala.
Sparta: Pöpperle – Čajkovský, Piskáček, Kalina, Švrček, Hrbas, Mikuš, Eminger, Gernát – Ihnačák, Vrána (A), Klimek – Netík, Hlinka (C), Uher – Kudrna, Pech, Kumstát (A) – Černoch, Cingel, Procházka.
Branky a nahrávky: 24. Drzewiecki (Iberer, Slabon), 38. Jenčík (Slabon, Kapica) - 10. Klimek (Pech, Čajkovský), 24. Gernát (Ihnačák, Klimek), 27. Kalina (Hlinka, Uher), 29. Netík (Mikuš), 49. Čajkovský (Klimek, Vrána), 56. Netík (Uher), 58. Netík (Pech, Uher). Rozhodčí: Meszynski, Toppel – Hylinski, Smura. Vyloučení: 5:5. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 7 124. Střely na branku: 28:44. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:4, 2:4, 2:7.
Sparta zvládla úvodní zápas nové sezony na výbornou! Svěřenci Jiřího Kalouse byli od úvodních minut aktivnějším celkem a po první třetině vedli díky trefě Lukáše Klimka. V pětigólové druhé třetině se prosadili ještě třikrát, přesto domácí snížili na 1:2 a poté na 2:4. Ve třetí periodě ovšem sparťané úřadovali a přidali další tři trefy, z nichž si dvě připsal útočník Tomáš Netík a v úvodním utkání základní skupiny Champions Hockey League nasázel Comarchu hattrick. Už v neděli Sparta přivítá na domácí půdě Färjestad.

Sparta hned od samého začátku utkání svého soupeře zatlačila. První náznak šance obstaral Klimek, jenž nahazoval kotouč do prostoru před brankou, ale nikoho ze svých spoluhráčů nenašel. O chvíli později nezakončil ani Netík a neuspěl ani po následné přihrávce Uhera. Když nevyšla ani individuální akce Pecha z šesté minuty, svítil na výsledkové tabuli bezbrankový stav. Vše mohlo být jinak po dvou pokusech domácích, ale oba zlikvidoval pozorný Pöpperle.

V desáté minutě mohl sledovat první přesilovou hru svého týmu, kterou Pražané bleskově využili. Obránce Čajkovský chytře nahodil touš o mantinel k levé tyči krakovského brankáře, kde číhal Pech. Centr třetího útoku vzápětí šikovně poslal kotouč Lukáši Klimkovi, a ten neměl sebemenší problém dorazit hrací gumu za záda Radziszewskiho. Inkasovaná branka domácí tým paradoxně povzbudila, jenže Kapica bleskovou odpověď nepřipravil. Následně sparťané ustáli první oslabení a opět přebrali iniciativu.

Po ubráněném oslabení zahrozil opět pražský celek, konkrétně kapitán Jaroslav Hlinka, který po přihrávce Uhera mířil mimo tři tyče. I Sparta však měla několikrát štěstí, když svými chybami nabídla soupeři několik zajímavých šancí, které zastavil jistý Pöpperle. Ačkoliv měla Sparta druhou přesilovku, dařilo se jí výrazně méně, než v té předchozí. Pražané si nakonec odnesli do kabiny těsný náskok, přestože měl v závěru úvodního dějství zajímavou šanci Ihnačák, ale trefil jen hruď brankáře domácích.

Do druhého dějství vstoupil český tým opět aktivně. Po několika nevýrazných šancích se ale obrázek hry vyrovnal a Comarch se dostal do tempa. Tato pasáž hry nenabídla moc zajímavých šancí, než přišla třetí minuta a Procházka naservíroval kotouč svému parťákovi z lajny, jenže Cingelovu dělovku k zadní tyči Radziszewski zlikvidoval. O minutu později už ale neměl šanci proti umístěné střele Martina Gernáta, který střelou z kruhu pro vhazování přidal druhý gól.

O chvilku později se potvrdilo známé sportovní pravidlo: "Nedáš, dostaneš!" Na Ihnačákovu neproměněnou šanci zareagovali domácí rychlým brejkem, který přesně zakončil Filip Drzewiecki a potrestal sparťanskou nedůslednost. O několik desítek vteřin později šly oba týmy do čtyř v krátkém časovém sledu. V průběhu šestadvacáté minuty se před brankou zjevil osamocený Petr Kalina, který se dobře zorientoval a vrátil Spartě dvoubrankový náskok. Krakov šel vzápětí do tří a sparťané svého soupeře opět zatlačili.

Obránce Čajkovský si založil na modré čáře střelecké obležení a několikrát zaměstnal domácího gólmana. Následně pražský celek hrál i pět na tři, ale branku nevstřelil. To samé platilo v početní převaze pěti proti čtyřem, až se těsně po ní ujala chytrá přihrávka Mikuše, jehož pas zužitkoval Tomáš Netík. Svěřenci Jiřího Kalouse pokračovali v převaze, přesto jim zatrnulo při šanci domácího celku, kterou lapil Pöpperle. Když na druhé straně mířil Uher do tyče, stav se neměnil, což neplatilo o šanci polského celku, který dvě minuty před koncem snížil po dalším přečíslení. Na jeho konci stál slovenský útočník Richard Jenčík a snížil na 2:4.

Na začátku třetí periody se borci s velkým "S" na prsou prezentovali nejprve šancí Cingela a následně pohlednou stahovačkou v podání Černocha. V následujících okamžicích si sparťané hlídali obranné pásmo a nepouštěli soupeře do šancí. Čekání domácích ukončili po šesti minutách Svitana s Kisielewským, jejichž šance zlikvidoval nejprve beton a poté lapačka sparťanského brankáře. Později málem zahrozila Sparta a neproměněný útok napravila po útočném výletu Michala Čajkovského, který jako zkušený mazák zavěsil ke vzdálenější tyči.

Pražský tým tímto gólem srazil domácí tým na kolena a ve zbytku zápasu kontroloval hru. Parádní kombinaci Ihnačáka s Vránou zakončoval Klimek, ale Radziszewski odolal. Následně Sparta opět přidala a Černochova dělovka mířila jen těsně vedle levé tyče. Šest minut před koncem však museli sparťané do čtyř, přesto se s touto situací vypořádali na jedničku. Dokonce dokázali udeřit, když domácího zaváhání na modré čáře využili Uher s Tomášem Netíkem a druhý jmenovaný střelou do horní části branky přidal šestý gól pražského celku.

Zkušený mazák však neměl stále dost! Dvě minuty před koncem totiž dostal pěknou přihrávku od Pecha a svou tečovanou dělovkou poslal puk od břevna do branky Comarchu. V tu chvíli domácí brankář pouze okřikl své obránce, kteří mu během zápasu příliš nepomohli. I přes jeho velmi dobrý výkon nastříleli sparťané sedm branek a do základní skupiny vstoupili výhrou 7:2. Pokud ovšem chtějí uspět i v nedělním utkání s Färjestadem, musí se vyvarovat chyb, které nedokázal polský celek potrestat.