ZLN - SPA 4:1 - Košťálkův gól na body nestačil

37., sobota 18. 1. 2020
Zlín - Sparta ZLN - SPA
Zlín: Kašík – Nosek (A), Žižka (C), Ferenc, Freibergs, Řezníček, M. Novotný, Hamrlík – Claireaux, Fořt, Herman – Šlahař, Honejsek, Okál – Dufek, Fryšara, Köhler – J. Ondráček, P. Sedláček, Kubiš (A).
Sparta: Machovský – Koistinen, Blain, Jurčina, Poizl, Tomáš Dvořák, Košťálek – Říčka, Pech (A), Forman (A) – Kudrna, V. Růžička, Rousek – Smejkal, Tomášek, Řepík (C) – Buchtele, Sukeľ, Dvořáček – Vitouch.
Branky a nahrávky: 9. Nosek (Žižka), 17. Dufek (Řezníček, Fryšara), 44. Herman (Claireaux), 58. Köhler - 38. Košťálek (Růžička, Rousek). Rozhodčí: Mrkva, Kika - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 5:7. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 7000 (vyprodáno). Střely na branku: 33:31. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 4:1. Nejlepší hráči utkání: Jan Dufek - Matěj Machovský.
Po třech domácích zápasech sparťané znovu vyjeli na venkovní kluziště a ve Zlíně se snažili o další výhru. Naši hokejisté nevstoupili do utkání podle představ, když ztráceli na svého soupeře dvě branky. Gólovou ztrátu částečně umazal obránce Jan Košťálek, který si připsal čtrnáctý gól v této sezoně. Ve třetí třetině svěřenci Uweho Kruppa neskórovali a prohráli poprvé v této sezoně nad zlínským soupeřem. Další zápas čeká náš tým už v neděli doma proti Pardubicím.

Sparťané odcestovali do Zlína s trochu pozměněnou sestavou. Doma museli kvůli nemoci zůstat obránci Jan Piskáček a Petr Kalina. Na pozici brankáře vypadl vinou zranění Jakub Sedláček a jeho místo zacelil Adam Wolf. V úvodních minutách hry si domácí vypracovali územní převahu a byli po většinu času aktivnější. Machovský si ale s pokusy Řezníčka a Kubiše bez problémů poradil.

A Zlínští sparťanské obraně neustupovali a nadále tvořili hru v útočném pásmu. Okál po přejezdu modré čáry nastřelil tyč, o pár chvil později nepřekonal brankáře Machovského Fořt. Ale následně už naše obrana inkasovala. Forman šel pykat na trestnou lavici za podrážení a domácí přesilovku využili. David Nosek napřáhl z mezikruží a puk se po jeho střele doklouzal za brankovou čáru. Domácí hráče nakoply další přesilové hry a po vypršení udeřil Aleš Dufek, který byl na brankovišti velmi pohotový, když dorazil střelu obránce Řezníčka od modré čáry.

Začátek druhé třetiny byl o něco opatrnější a sparťané chtěli vstoupit do této fáze hry v lepším světle. Jako první se však ke slovu dostal Honejsek, který byl na brankovišti velmi aktivní, ale kotouč se mu zachytit nepodařilo. Na druhé straně se rodila dobrá možnost pro Kudrnu, sparťanský útočník v rozhodujícím okamžiku ztratil stabilitu a Kašík si mohl oddechnout. Hra se poté rozproudila a z toho pramenily náznaky šancí. Buchtele střílel z úhlu na bližší tyč, kterou si brankář Kašík pohlídal.

Největší šanci zápasu měl na holi Říčka, kterému naservíroval puk Pech do výborné střelecké pozice, první jmenovaný ale v dobrém postavení před brankou nemířil přesně. Zlínští byli chvílemi v útočném pásmu velmi nebezpeční, ale naši hráči nedovolili další změnu skóre. Vzápětí nastřelil tyčku Kudrna a domácí brankář Kašík měl v tomto případě velké štěstí. Těsně před koncem druhé periody se sparťané přeci jen dočkali, když dorazil opuštěný puk do branky Jan Košťálek.

Sparťané byli na začátku třetí třetiny aktivnější, ale jeden z domácích obránců včas zablokoval hůl Řepíkovi. Netrvalo to dlouho a Kašík už tentokrát musel zasahovat, když čapl ránu z nebezpečného prostoru z hokejky obránce Blaina. Zlínští hokejisté se nakopli o pár okamžiků později, když využili chybu Řepíka na modré čáře. Jakub Herman si prohodil kotouč s Claireauxem a v situaci dva na nikoho bez větších obtíží poslal puk do branky za záda Matěje Machovského.

Sparťanská pětka s Pechem na centru se snažila zamotat hlavy zlínským obráncům před jejich brankářem, leč neúspěšně. Kašík byl na svém místě a puky po většině střel z něj nevypadávaly. Až poté se náš tým dostal do většího tlaku v útočném pásmu. Poté, co Pech nepřesně hledal Koistinena, se opřel do puku Blain, který svou dělovkou od modré čáry orazítkoval tyčku Kašíkovy branky. Za domácí odpověděl Herman, na jehož střelu si Machovský počkal a držel svůj tým nad vodou.

Naši hokejisté odstřelovali soupeřovu branku ze všech pozic, dobré střely v podání Košťálka, Dvořáka a posléze také Řepíka za brankovou čárou neskončily. Zlínští hráli na jistotu, ale Řezníček dostal od rozhodčích dvouminutový trest za nedovolené bránění. I přes menší nápor našeho týmu a dobré střely Rouska domácí svoje vedení uhájili a nadále byli o dva góly napřed. V závěrečných minutách se sparťané k výraznějším šancím už nedostali, zlínské vedení naopak ještě navýšil svou střelou do prázdné branky Bedřich Köhler. Sparťané tak prohráli na ledě Zlína 1:4.

Martin Hamrlík (PSG Berani Zlín): „První část nám vyšla skvěle, pomohli jsme si přesilovkami. Sparta utkání ve druhé třetině zdramatizovala, nakonec rozhodl náš třetí gól. Podržel nás výborný Kašík a v parádní atmosféře před vyprodanou halou jsme zápas dotáhli do vítězného konce.“

Uwe Krupp (HC Sparta Praha): „Gratuluji Zlínu k výhře. Zejména v první části měl perfektní start. Byl rychlejší, my jsme s pukem hráli moc komplikovaně. Ve druhé třetině jsme se zlepšili, ve třetí části jsme ale doplatili na chybu. Hokej se hraje šedesát minut a Zlín byl celkově v utkání lepší.“