43., pátek 5. 2. 2021
Vítkovice - Sparta VIT - SPA
Vítkovice: Mi. Svoboda – Galvinš, Gewiese, Pyrochta, L. Kovář, Koch, L. Doudera – L. Krenželok (C), Hruška (A), Lakatoš – Svačina, Stach, Irgl (A) – Mallet, Flick, M. Kalus – Fridrich, J. Mikyska, Dej.
Sparta: Salák – O. Němec, Kalina, Košťálek, Polášek, Tomáš Dvořák, M. Jandus – Forman, Horák, Řepík (C) – Rousek (A), Sukeľ, Tomášek – Buchtele, Pech (A), Říčka – Dvořáček, D. Vitouch, Kudrna.
Branky a nahrávky: 48. Galvinš (Flick) - 46. Košťálek (Polášek), 55. Pech (Buchtele, Košťálek). Rozhodčí: Jeřábek, Šindel - Lučan, Kis. Vyloučení: 1:3. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: Hráno bez diváků. Střely na branku: 34:19. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2.
Projekt O Kapku lepší hokej doprovázel také utkání na ledě Vítkovic. Duel nabídl strhující podívanou, jelikož na úvodní branku se čekalo až do třetí třetiny. V ní se sparťanům podařilo otevřít skóre zásluhou obránce Jana Košťálka, ale domácí hokejisté záhy vyrovnali. Necelých šest minut před koncem třetí části skóroval útočník Lukáš Pech, který zařídil našemu týmu již sedmou výhru v řadě!

Sparťanští trenéři poslali do branky v utkání na ledě Vítkovic zkušeného Alexandera Saláka a stejně jako v předešlém zápase i proti Ostravanům nastoupil Miroslav Forman v první útočné formaci po boku Romana Horáka a Michala Řepíka. Úvod utkání se lépe vydařil domácím hokejistům, kteří několikrát nebezpečně ohrozili sparťanského brankáře. Se všemi pokusy si gólman Salák poradil.

Největší šanci domácího mužstva měl na hokejce útočník Mikyska, jenž v dobré pozici nastřelil pouze tyčku Salákovy branky. O pár okamžiků později měl štěstí také brankář Miroslav Svoboda, kterého nepřekonal Forman ani Horák. V dalších minutách byla na ledě k vidění hra nahoru dolů. Před koncem úvodní části měli sparťané k dispozici přesilovou hru, kterou ovšem nevyužili.

Na začátku druhé třetiny si sparťanští hokejisté připravili hned dvě velké šance. Řepíkova střela od mantinelu však brankáře Miroslava Svobodu nezaskočila a v následném protiútoku tří na jednoho zkoušel Košťálek vystřelit, ale svou ranou zápěstím nastřelil jen bránícího protihráče. Na opačné straně kluziště se ocitl v nadějné střelecké pozici domácí Irgl, jenž však odkrytou klec minul.

Oba brankáři i nadále drželi svá čistá konta. Vítkovičtí dostali šanci zahrát si v další přesilové hře, ale sparťané se dokázali ubránit. Náš tým si o pár chvil později vyzkoušel hru ve čtyřech znovu, ale i tentokrát obrana v čele s brankářem Salákem všem vítkovickým střelám odolala. Dobrou možnost na otevření gólové listiny v tomto utkání měl naopak Pech, jehož ránu z levého křídla zastavil Svoboda svými betony.

Sparťané vlétli do třetí části ve velkém tempu a Svoboda se musel mít na pozoru. Po dobré rotaci v útočném pásmu Tomášek hledal Rouska, jenž osamocen před brankou nezakončil podle svých představ. Vzápětí se už hosté prosadili. Jan Košťálek vyslal střelu od modré čáry a kotouč následně zapadl až do sítě. Gól sparťanského obránce musel ještě potvrdit rozhodčí u videa. Radost našich hokejistů netrvala příliš dlouho, jelikož obránce Guntis Galvinš svým přesným pokusem vyrovnal stav na 1:1.

Domácí hokejisté rázem ožili a připravili si další šance před Salákem. Sparťanský brankář všechny vítkovické střely pochytal a pomohl svým spoluhráčům udržet nerozhodný stav. Necelých šest minut před koncem třetí třetiny naopak ujel do přečíslení Lukáš Pech, jenž nejprve trefil masku Miroslava Svobody, ale poté už jen dorazil touš do branky. Sparťané svoje hubené vedení udrželi a zvítězili 2:1. Náš tým výhrou ve Vítkovicích uspěl už posedmé v řadě!

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): "Po výprasku v Třinci jsme si k tomu něco řekli a tvrdě trénovali. Jsem rád, že mužstvo pochopilo, jak má pracovat. Hráči to potvrdili svým výkonem. Udělali jsme změny v sestavě a zafungovaly dobře. Myslím, že jsme byli Spartě nepříjemným soupeřem, měli jsme výborný pohyb, vyhrávali osobní souboje, ale mrzí mě produktivita. Ta nás trápí, druhý zápas po sobě jsme dali jen jeden gól. Pochvala do kabiny za dobře odvedenou práci, ale ta jde vniveč, protože nemáme body do tabulky. Minimálně jeden jsme si z utkání měli odnést. Nechci, aby to vyznělo jako výmluva, ale chybí nám teď hokejové štěstí."

Miloslav Hořava (HC Sparta Praha): "Byl to ohromně těžký zápas, hodně upracovaný a se spoustou osobních soubojů. Podařilo se nám se štěstím získat tři body, jsme za ně moc rádi. Rozhodovaly opravdu maličkosti, kdy se kotouč odrazil na naše hokejky. Vítkovice měly snad čtyřikrát, pětkrát prázdnou branku, ale netrefily ji. Proti Vítkovicím to bylo hodně těsné, hrana mezi úspěchem a neúspěchem byla tentokrát ještě tenčí než obvykle."