Sparta se prosadila proti Davosu až ve třetí třetině

1., pondělí 26. 12. 2005
Sparta - HC Davos SPA - DAV
Sparta: Bříza - Ptáček, Nikolov, Černošek, Hanzlík, Toman, Stehlík, Malinský, Kasík - Chabada, Sivek, Netík - Špaňhel, Straka, Havelka - Dragoun, Langhammer, Růžička - Vrbata, Handlovský.
HC Davos: Hiller - J. von Arx, Gianola, Blatter, Hauer, Kress, Ackeström, Richter, Niskala - Hahl, R. von Arx, Riesen - Wilson, Marha, Guggisberg - Christen, Rizzi, Willis - Burkhalter, Häller, Miettinen.
Branky a nahrávky: 48. Straka (Špaňhel), 53. Chabada (Netík), 56. Chabada (Stehlík, Netík) - 1. Wilson (Marha, Guggisberg), 17. Marha (Wilson, Hauer), 29. Marha (Hauer, Guggisberg), 37. Hauer (R. von Arx, Guggisberg), 58. Marha (Wilson, Hahl). Rozhodčí: Reiber - Wirth, Wehrli. Vyloučení: 8:3. Využití: 0:2. . Diváci: 7280 (vyprodáno).
Po dvě třetiny nemohli hráči Sparty překonat brankáře Davosu Jonase Hillera. Poprvé se to povedlo Josefu Strakovi až ve 48. minutě, to už ale Sparta prohrávala 0:4. Pražané poté díky Chabadovi snížili na 3:4, ale tři minuty před koncem dokončil hattrick Josef Marha a stanovil konečné skóre na 3:5 pro Davos.

Sparta nechala ve svém prvním utkání na Spengler Cupu odpočívat svůj první útok ve složení Ton – Marek – Štrba. Skóre nejstaršího evropského klubového turnaje načal již po osmačtyřiceti vteřinách Landon Wilson, když využil zaváháni hráčů Sparty u mantinelu. V osmé minutě putoval jeden z Pražanů na trestnou lavici, ale do šance se dostal v oslabení Martin Chabada, Hillera však nepřekonal. Oba týmy se draly do útoku, ale Guggisberg, ani na druhé straně Chabada se skóre nepohnuli. V sedmnácté minutě si k úvodní asistenci připsal gól Josef Marha. V další sparťanské šanci se objevil Josef Straka, ale brankář Davosu odolával. Půl minuty před koncem první třetiny byl vyloučen František Ptáček.

Druhé dějství začala tedy Sparta oslabena. V přesilovce zahrozil Brett Hauer, ale Bříza jeho pokus zneškodnil. O pár minut později putovali za katr nejprve Špaňhel a chvíli po něm i Chabada a Davos dostal výhodu dvojnásobné přesilové hry. Sparta vydržela, z oslabení dokonce zahrozil Netík. Davos se však přesilovkami dostal do tlaku, ze kterého vytěžil druhý gól Josef Marha, jeho trefu však musel posoudit videorozhodčí. V polovině zápasu si přesilovku zahrála také Sparta, když pykal Reto von Arx. Při nerovnovážném stavu hráčů ostřeloval Hillera Ptáček, ale bez gólového efektu. O několik minut později se před švýcarským brankářem ocitla dvojice Netík – Sivek, ale ani oni Hillera neodčarovali. Vzápětí si šel na trestnou lavici odpočinout Stehlík a americký obránce Brett Hauer prudkou střelou jeho vyloučení potrestal.

Na začátku třetí třetiny opět hrozil agilní Josef Marha, Bříza si však s jeho pokusem poradil. V osmačtyřicáté minutě se poprvé radovala Sparta. Jonase Hillera v brance Davosu poprvé prostřelil Josef Straka. Snížení vlilo Pražanům krev do žil. Za necelé čtyři a půl minuty nahrál Netík Chabadovi na mezikruží a ten propálil Hillera podruhé. Přesně o tři minuty později snížil znovu Martin Chabada na rozdíl jediného gólu. Ovšem v téže minutě putoval na trestnou lavici Hanzlík a v nabídnuté výhodě nezaváhal Josef Marha. Rodák z Havlíčkova Brodu tak svůj výkon korunoval hattrickem, navíc si připsal jednu asistenci. Závěr již přinesl jen oslavné chorály vyprodaného stadionu v Davosu.