26. 12. 2005 Vojtěch Gibiš

Nemáme se za co stydět, říká Martin Chabada

Ač Sparta své první vystoupení na Spengler Cupu prohrála, nebyli kapitán Martin Chabada, ani trenér František Výborný pesimističtí. Oba přičítali prvotní neúspěch rychle inkasované brance a neproměnění některých gólových šancí.
Jak zhodnotíte úvodní klání na Spengler Cupu?
Odehráli jsme dobré utkání. Jen nám to tam dvě třetiny prostě nechtělo spadnout. Šance jsme si vytvořili, ale proměnili jsme je bohužel až ve třetí třetině.

Byl největší překážkou brankář Jonas Hiller, s kterým jste měli problémy i loni?
Hiller je dobrý gólman. Ale naším problémem byla naše vlastní nemohoucnost. Měli jsme totiž opravdu velké šance. Ale asi naší největší chybu bylo to, že jsme si nechali dát gól hned v první minutě po prohraném souboji u mantinelu.

Snížili jste pět minut před koncem na rozdíl jediného gólu. Věřili jste, že se vám podaří ještě minimálně vyrovnat?
Samozřejmě. Měli jsme ještě šance, ale pan rozhodčí nás vyloučil a Davos přesilovku využil. Pak už bylo kousek do konce. Nechci rozhodčího kritizovat, ale myslím si, že jsme měli víc pohybu a přitom Davos hrál dvakrát přesilovku pět na tři.

Vy sám jste vstřelil dva góly. Můžete je popsat?
U toho prvního gólu jsem stál na mezikruží a Néťa mi výborně nabil. Snažil jsem se střílet z voleje, ale nešlo to, tak jsem vystřelil tahem a to se povedlo. U druhého gólu to bylo dorážka u branky.

Turnaj se koná v Davosu, který leží vysoko v horách. Neměli jste kvůli tomu nějaké potíže?
S vysokohorským prostředím jsme ani velké potíže neměli. Možná trochu v první třetině, ale pak jsme to už rozdýchali.

Stihli jste před zápasem vůbec potrénovat?
Ráno jsme trénovali od tři čtvrtě na deset do čtvrt na jedenáct.

V úterý máte volný den. Jak ho strávíte?
Dopoledne asi budeme trávit individuálně. Já se asi půjdu podívat po okolí, možná na nějakou sjezdovku. Dám si s manželkou nějaký čajíček, je tu vcelku pěkně. V pondělí svítilo sluníčko a bylo asi -10. V úterý odpoledne nás pak čeká trénink.

Přivítali jste, že oproti loňsku máte den volna?
Ono je to dvousečné. Mohli jsme si užít vánoce o den déle, takhle musíme být tady.


Trenér František Výborný zhodnotil utkání s třetím celkem švýcarské ligy takto: “ Hráli jsme velmi dobře. Je to tady hodně vysoko, takže jsme předpokládali, že už od začátku budeme hrát pod tlakem. Naším problém v první třetině byla nekoncentrovanost a nedůraz v koncovce. V tom byl největší rozdíl mezi našimi hráči a hráči Davosu. Postupně jsme ale hru vyrovnali. Jeli jsme několikrát sami na branku, ale neproměnili jsme to,“ litoval staronový lodivod Sparty.

Pražané dorazili do Davosu v neděli v noci, proto neměli zatím moc času na aklimatizaci. “Stihli jsme tu odtrénovat jen půl hodiny, což není moc. Dostali jsme možná i kvůli tomu rychlou branku. První gól byl nešťastný, další jsme pak dostali v přesilovkách. Domácím několikabrankové vedení dalo klid. Ve třetí třetině se to pak ale otočilo a tlačili jsme my. A kdyby nebylo vyloučení Hanzlíka v závěru, ještě to mohlo dopadnout úplně jinak. Celkově utkání hodnotím pozitivně, mladí hráči zahráli velmi dobře. Musím také pochválit Petra Břízu, chytal výborně,“ i přes prohru své svěřence chválil František Výborný.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Martinec: Příprava s áčkem mladým pomůže

Filip Novák: Smlouva je pro mě odměnou!

Termíny CHL: začátek doma, venkovní víkend

Příprava: extraliga a generálka v Německu