Sparta padla také potřetí, srazila jí hra v oslabení

3., čtvrtek 29. 12. 2005
Magnitogorsk - Sparta MET - SPA
Sparta: Neuvirth - Ptáček, Nikolov, Černošek, Jan Hanzlík, Toman, Stehlík, J. Kasík, O. Malinský - Ton, Marek, Štrba - Havelka, J. Straka, Havelka - Růžička, Langhammer, Dragoun - D. Vrbata, Handlovský.
Branky a nahrávky: 4. Platonov (Juškijevič, Těrtyšnyj), 24. Aťjušov (Nurtdinov), 32. Koroljov (Varlamov), 38. Platonov (Kajgorodov, Těrtyšnyj) - 14. Stehlík (Langhammer), 19. Ton (Marek), 49. Ton (Ptáček). Rozhodčí: Reiber - Rebillard, Wehrli. Vyloučení: 6:12. Využití: 3:2. Diváci: 5956.
Také třetí vystoupení Pražanů na Spenglerově poháru skončilo neúspěchem. Přestože sparťané po první třetině drželi jednobrankový náskok, nedokázali utkání dovést do vítězného konce. Nic platné mužstvu nebyly ani dvě branky kanonýra Tona. Sparta čtyřikrát inkasovala v oslabení a prohrála 4:3. Kvalitní výkon mezi tyčemi odvedl mladíček Michal Neuvirth, jenž při rovnovážném počtu hráčů na ledě ruský Magnitogorsk řádně trápil.

Ve třetím vystoupení Sparty na nejstarším evropském klubovém turnaji nechal trenér František Výborný odpočívat útočníky Martina Chabadu, Tomáše Netíka a Michala Sivka. V brance Sparty se oproti předpokladům objevil sedmnáctiletý Michal Neuvirth. V první větší šanci zápasu se zjevil Martin Špaňhel, střílející do Scottových betonů. Ve třetí minutě šel Straka na trestnou lavici a Magnitogorsk se po několika sekundách ujal vedení. Juškijevič vypálil od modré čáry, jeho střelu tečoval Platonov a Neuvirth neměl šanci zasáhnout. První zákrok si Neuvirth připsal až v osmé minutě při Selujanově střele. O chvíli později se před brankou v šanci objevil Dobryškin, jehož Toman zastavil jen za cenu faulu. Po přesilovce Metallurgu zatáhl puk do pásma Langhammer, nahrál na modrou čáru Stehlíkovi, který nepříliš tvrdou ranou skóroval. V patnácté minutě Neuvirth zázračně zlikvidoval dva pokusy Gusmanova a jeden Peštunova, které nechali zadáci Sparty nepokryté v okolí branky. Vzápětí putoval na trestnou lavici Růžička, ale v první akci se ocitl Ton, který přebruslil obránce Metallurgu, ovšem zahrál vysokou holí. Na druhé straně Neuvirthovu pozornost zkoušel Varlamov. Při následném Kudermětově vyloučení vystřelil z mezikruží Petr Ton a s přispěním gólmana Scotta se Sparta ujala vedení 2:1.

Druhou třetinu zahájila střela Petra Havelky přes obránce, Scott však ukázal rychlou lapačku. Ve dvacáté třetí minutě byl vyloučen Růžička a ruský tým Spartu potrestal. Od modré prostřelil vše co mu stálo v cestě Vitalij Aťušov. V dalším oslabení ujel Ton, tísněn obráncem vystřelil, avšak brankář vyrazil. O pár sekund později se však zjevil před brankou osamocený Ptáček, ale ani on Scotta nepřekonal. Při Tomanově vyloučení ve dvaatřicáté minutě Selujanov nezasunul puk do odkryté branky. Přesto šel v tomto oslabení Magnitogorsk do vedení. Od modré čáry vystřelil Varlamov a metr před brankou tečoval puk Igor Koroljov. I Sparta však měla šance. Ale ani Havelkova střela, ani kombinace prvního útoku na jeden dotek, ani Špaňhelova prudká střela vyrovnání neznamenali. Na začátku osmatřicáté minuty v ponechané výhodě sklepl puk ze vzduchu Platonov a stanovil stav 4:2 pro Magnitogorsk. Krátce před koncem druhé dvacetiminutovky se sám ocitl před Neuvirthem Čistov, ale prováhal.

Při dalším sparťanském oslabení střílel z levého kruhu Eriksson, ale Neuvirth dobře zasáhl betonem, stejně jako na druhé straně Scott při Tomanově střele. Při další přesilové hře Metallurgu opět pokoušel štěstí Ton s Markem, ale puk je neposlouchal, tak jak by chtěli. Ve čtyřicáté deváté minutě si po dlouhé době zahrála přesilovku i Sparta. Petr Ton v ní vystřelil nepříliš rychlou střelu ze střední vzdálenosti a Scott měl zřejmě zakrytý výhled. V třiapadesáté minutě se Sparta pokoušela opět vyslat Tona do brejkum ten ale prudkou přihrávku nezachytil. Z mezikruží o moment později střílel Kudermětov, trefil jen Neuvirthovu náruč. V sedmapadesáté minutě střílel bekhendem Straka, gólman ruského týmu však jeho střelu vytlačil nad svou klec. V další velké šanci se objevil Ton, jeho prudkou střelu Scott lapačkou zachytil včas. Sparta potřetí prohrála o gól, tentokrát 3:4.