30. 12. 2005 Vojtěch Gibiš

Sparta cítila po třetím utkání v Davosu křivdu

Velmi rozladění byli po zápase s Metallurgem Magnitogorsk trenéři a hráči Sparty. Pražané se totiž dostali po první třetině do vedení, ale přísné posuzovaní sparťanských zákroků a uznaný zřejmě neregulérní gól připravili Spartu o body. Jako první za Spartu skóroval Richard Stehlík, který byl poté i u situace, kdy Platonov sklepl puk zřejmě vysokou holí, čímž Magnitogorsk odskočil Spartě na rozdíl dvou gólů.
Jednadvacetiletý obránce měl o důvodech porážky jasno. “Měli jsme plno vyloučených, což samozřejmě ovlivnilo náš výkon. Hráli jsme polovinu zápasu oslabení, což nás stálo hodně sil. Řekl bych, že tak polovina vyloučení neměla být. Dost jsme se divili, za co nás posílal na trestnou lavici. Museli jsme se s tím ale smířit, pan rozhodčí je na ledě šéfem. Měli jsme to dobře rozehrané, ale bohužel jsme to nedotáhli do konce,“ litoval prohry po dobrém výkonu Stehlík.

Téměř dvoumetrový bek byl na ledě i při situaci, kdy rozhodčí bez konzultace s videem uznali gól, který byl zřejmě dosažen vysokou holí. “Byl jsem zrovna na ledě. Bylo to hodně rychlé, v první chvíli jsem ani teč nezaregistroval. Pak jsem to ale viděl na obrazovce a byla jasně vidět teč vysokou holí.“

Stehlík ve čtrnácté minutě překonal kanadské gólmana ve službách ruského týmu Scotta. “Brankář Scott měl problémy s puky, co na něj létali po ledě. Takže jsem to na něj chtěl také vyzkoušet po ledě. Dostal jsem nahrávku a vystřelil jsem z první. Puk pak zapadl k jeho levé noze,“ popisoval svoji trefu slovenský zadák.

Jako tradičně zhodnotil utkání František Výborný. “Rozhodčí byl na nás velmi přísný. Když ve třetí třetině hru pustil, tak jsme byli prvnímu celku ruské ligy důstojným soupeřem. Hráče jsme za výkon proti Magnitogorsku pochválili. Dostali jsme čtyři góly z přesilovek a jeden, který byl dosažen vysokou holí a neměl platit. Podali jsme tady na Spengler Cupu zatím asi nejlepší výkon.“

V brance Sparty se oproti předpokladům objevil sedmnáctiletý brankář Michal Neuvirth. “Chtěli jsme dát Michalovi šanci v jednom zápase. Navíc není Petr Bříza stoprocentně v pořádku a proto jsme nechtěli riskovat, že se zraní a bude nám pak chybět v extralize,“ vysvětlil hlavní kouč Sparty. Výborný však viděl na časté hře v oslabení jednu výhodu. “Aspoň jsme si to nacvičili. Osvědčili se nám hráči, kteří na oslabení chodili. Jednotlivé dvojice útočníků a obránců se nám začínají na oslabení dobře sehrávat,“ komentoval staronový trenér Sparty.

Brankář sparťanské juniorky Michal Neuvirth dostal šanci poprvé se postavit do zápasu sparťanského áčka od první minuty. “Jsem rád, že jsem vůbec nastoupil. Petr Bříza mi odpoledne řekl, že není úplně v pořádku. Na to mi řekli trenéři, že se rozhodnou, kdo bude chytat. A před zápasem mi sdělili, že to budu já. Byl jsem trochu nervózní, hlavně když jsme inkasovali jako první,“ svěřoval se svými pocity sedmnáctiletý mladík.

Neuvirth podal dobrý výkon, dvakrát jej soupeř překonal tečí, jednou střelou od modré, kdy příliš neviděl a jednou sklepnutím ze vzduchu. “Dvakrát přede mnou Rusové tečovali puk, takže jsem neměl šanci reagovat. Docela jsem si zachytal. Dojem ze zápasu mi zkazil jen rozhodčí. To co předváděl bylo šílené.“

Sedmnáctiletý brankář se vrátil i ke spornému vítěznému gólu Magnitogorku. “V první chvíli jsem vůbec netušil, kde byl puk. Pak jsem ale vše viděl na obrazovce, kde bylo jasně vidět, že měl ten ruský hráč hokejku nahoře.“ A jak reagoval Neuvirth na překvapivou zprávu, že místo vánočních svátků pojede do Švýcarska? “Spoluhráči z juniorky mi říkali, že budu na Spengler Cupu dělat šaška. Ale vím, že to mysleli v dobrém a z legrace. Pomohlo mi i to, že tu mám spoluhráče z juniorky Lukáše Handlovského,“ prozradil mladý talent, který zřejmě v příštím roce odejde do Kanady.

×
Odehrané 13:00 | Dor.
HC Sparta Praha
Banes Motor České Budějovice
×
Odehrané 16:15 | Jun.
HC Sparta Praha
HC VERVA Litvínov
AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

V O2 areně pokračujeme šlágrem proti Kometě

Horák: Zůstáváme pokorní, těšíme se na derby

Pavlák: První výhra nám zvedne sebevědomí!

Den otevřených dveří pro budoucí hokejisty