SPA - LIT 3:2 - Druhé holdovské vítězství

41., středa 25. 1. 2023, Sparta vzdává hold
Sparta - Litvínov SPA - LIT
Sparta: Kovář – Němeček, Jandus, Kempný, Mikliš, Moravčík, Polášek (A), Krutil – Tomášek, Horák, P. Kousal – M. Forman, Sobotka (A), Řepík (C) – Buchtele, D. Vitouch, Safin – Kaše, G. Thorell, Vauhkonen
Litvínov: Zajíček – Zile, D. Zeman, Freibergs, Strejček, Demel (A), Jaks, Wesley, Šalda – Kudrna, Sukeľ (C), Fronk – Abdul, Estephan, Zdráhal (A) – Danielčák, Gut, Hlava – Havelka, Jurčík.
Branky a nahrávky: 17. Tomášek (Kaše), 32. Řepík (M. Forman, P. Kousal), 36. Řepík – 29. Hlava, 47. Demel (Šalda, Havelka). Rozhodčí: Hribik, Ondráček – Špůr, Šimánek. Vyloučení: 2:5. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 14 138. Střely na branku: 30:17. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1, 3:2. Nejlepší hráči utkání: Michal Řepík - Patrik Demel.
Sparťané poctili hrdiny nejlepším možným způsobem, když i ve druhém utkání letošního ročníku Sparta vzdává hold bereme tři body. Vítězství se však nerodilo lehce, jelikož Litvínov byl více než důstojným soupeřem, a přestože jsme mu odskočili i díky dvěma gólům kapitána Michala Řepíka na rozdíl dvou tref, drama pokračovalo až do konce. Náš tým tak slavil cennou výhru i 300. extraligový bod útočníka Miroslava Formana.

Slavnostní začátek oba týmy přenesly do poklidnějšího startu utkání. První větší vzrušení přinesla až střela Gustafa Thorella, která rozvlnila pouze boční síťku. Na druhé straně chybně rozehrál Kovář, Havelka odkrytou branku minul. Sparťané byli následně více na puku, do větších příležitostí se přes pozorně bránící Severočechy nedostávali.

Litvínovští zahrozili z protiútoku, když Zdráhal našel při úniku dvou na jednoho Zileho, který zakončil pouze do zadního mantinelu. Po chybné rozehrávce hostí hledal Thorell před brankou tečujícího Kašeho, Zajíček vyrazil puk do sítě nad brankou. V další akci Kaše našel křižným pasem Vauhkonena, ale ani ten na brankáře hostů nevyzrál. Na druhé straně sparťanský gólman schoval do své výstroje skrytou střelu Wesleyho od modré čáry.

O něco později se proti pravidlům provinil Abdul a Sparta trestala. David Tomášek si vyměnil puk s Kašem a nekompromisně poslal Spartu do vedení. O několik minut později se před branku prodral Řepík a puk dorazil do sítě Forman. Jeho placírka by měla u kolegů na Letné úspěch, ten však nesklidila u rozhodčích, kteří po poradě gól neuznali. V poslední minutě odešel na lavici hanby za krosček Jandus a Litvínovští si vytvořili obrovský tlak. Sparťanský brankář nakonec odolal, měl však pořádnou dávku štěstí, neboť Hlava z brankoviště minul zcela odkrytou branku.

Verva začala druhou třetinu dohrávanou přesilovkou, další šanci si však nevypracovala. O pár chvil si nevyužitu výhodu připsali i domácí po špatném střídání Severočechů. Později Tomášek nahrnul kotouč do brankoviště, ten se odrazil od bruslí hráčů před brankou a Zajíček v brance hostí měl plné ruce i betony práce.

Litvínov se dočkal své odpovědi těsně před polovinou zápasu, střelu Nicolase Hlavy z pravého kruhu Kovář ramenem jen přitlumil a kotouč v podobě padajícího listu dopadl těsně za brankovou čáru. Šanci na návrat do vedení dostala Sparta po sekání Fronka. A tu i využila, Forman vypálil z mezikruží, kotouč orazítkoval obě tyčky a zůstal v brankovišti. Zatoulaný kotouč do branky zblízka dopravil nehlídaný Michal Řepík. Na jeho branku si tak připsal asistenci Miroslav Forman, pro kterého se jednalo o 300. bod v extralize.

O něco později se napadení dopustil domácí Kousal, trest v podobě obdržené branky v oslabení nepřišel. Naopak na druhé straně předvedl mezi kruhy parádní kličkovanou Michal Řepík, který následně poslal kotouč k levé tyči Zajíčkovi svatyně. Minutu před koncem třetiny podrážel Sukeľ, Sparta si tak přenesla do třetí třetiny nejen dvougólové vedení, ale i zbytek přesilovky.

Jedinou vážnější příležitost dohrávané přesilovky si připsal Sobotka, který vyjel zpoza brány a hostující gólman měl co dělat, aby udržel kotouč před brankovou čarou. Na brankovišti se pokusil následně prosadit Kudrna, skvěle zasáhla sparťanská obrana. Hned poté se předvedl fantastickým zákrokem svým pravým betonem Zajíček po střele Tomáška.

Severočeši se dočkali nedlouho poté snížení, první střelu Šaldy Kovář ještě vyrazil, na dorážku Patrika Demela už byl sparťanský brankář krátký. Verva následně do svého motoru nalila vysokooktanové palivo a před brankou Sparty bylo chvíli pořádně horko. Další snahu o vyrovnání Litvínova ale přibrzdil faul Jakse. Největší šanci přesilovky měl Tomášek po výměně puku s Kašem, puk letící vzduchem ovšem nedokázal usměrnit za záda gólmana.

V obrovské příležitosti se ocitl Safin, sám před gólmanem ovšem volil místo střely přihrávku, která k ohrožení branky nevedla. Vervě se nedařilo usadit v pásmu soupeře, naopak Kaše ujížděl sám na hostujícího brankáře, leč zakončení bylo neúspěšné. Sparta nadále velmi pozorně bránila a nepouštěla soupeře k usazení se v její obranné třetině. K tomu Severočechům nedopomohl ani risk bez brankáře a Sparťané tak vedení udrželi. Více jak 14 tisíc diváků tak bylo v O2 areně svědkem sedmého sparťanského vítězství v řadě a úspěšného završení Holdu.

Hans Wallson (HC Sparta Praha): "Byl to těžký zápas. Začali jsme velmi dobře, měli jsme energii, forčekovali jsme. Litvínov se ale od druhé třetiny zlepšil a bylo to hodně těžké utkání, jak jsem řekl. Vydařily se nám přesilové hry, dali jsme dva góly, což bylo důležité. Jsme rádi, že jsme vyhráli a získali body."

Karel Mlejnek (HC Verva Litvínov): "Myslím si, že soupeř byl dnes jednoznačně lepší. My jsme především první třetinu tahali za hodně krátký konec, navíc nedisciplinovaností ve středním a útočném pásmu jsme soupeři darovali dvě přesilové hry, které proměnil. Jediné, co se nám v utkání trošku povedlo, byl plán ve třetí třetině do 10. minuty snížit. To se nám povedlo, bohužel do remízového stavu jsme to nedotáhli."