SPA - KLA 4:8 - Vítěznou sérii ukončilo Kladno

36., neděle 12. 1. 2020
Sparta - Kladno SPA - KLA
Sparta: J. Sedláček – Kalina, Blain, Jurčina, Piskáček (A), Tomáš Dvořák, Košťálek, Poizl – Smejkal, Tomášek, Řepík (C) – Kudrna, V. Růžička, Rousek – Říčka, Pech (A), Forman – Vitouch, Sukeľ, Dvořáček.
Kladno: Godla – Austin, Nash, Lakos, Kehar, Romančík, Barinka (A) – Zikmund, Vampola, Jágr – Redlich, Machač, J. Strnad (C) – Melka, T. Kaut (A), O'Donnell – Valský, Stach, Š. Bláha – Bílek.
Branky a nahrávky: 2. Košťálek (Rousek, Kudrna), 11. Řepík (Tomášek, Dvořák), 18. Říčka (V. Růžička, Pech), 28. Říčka (Kalina, Pech) – 9. Zikmund (Austin, Jágr), 13. Melka (Austin), 29. O'Donnell (T. Kaut), 34. Vampola (Austin, Jágr), 43. Jágr (Zikmund, O'Donnell), 47. Š. Bláha (Stach), 50. Jágr (Austin, Vampola), 54. J. Strnad. Rozhodčí: Pražák, Micka – Frodl, Kajínek. Vyloučení: 4:7. Využití: 0:3. V oslabení: 0:1. Diváci: 14 016. Střely na branku: 36:28. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 4:2, 4:8. Nejlepší hráči utkání: Robert Říčka - Jaromír Jágr.
V nedělním utkání proti Kladnu hnala Spartu solidně zaplněná O2 arena, přesto muselo celkem 14 016 diváků skousnout vysokou porážku 4:8. Svěřenci Uweho Kruppa v utkání celkem třikrát vedli, ve druhé třetině dokonce díky dvěma zásahům Roberta Říčky o dva góly, přesto to na body nestačilo. Rytíři totiž vyrovnali a také po dvou gólech čtyřbodového Jaromíra Jágra otočili stav zápasu. Sparta tak padla po pěti výhrách v řadě.

Sparta naskočila do zápasu s Jakubem Sedláčkem v brance, zatímco na druhé straně nechyběl také Jaromír Jágr. Na úvodní trefu zápasu nečekala zaplněná O2 arena dlouho, jelikož už po 86 vteřinách zakončil povedený brejk Jan Košťálek. Obránce Sparty se netradičně ocitl tváří v tvář brankáři, kterého překonal kličkou do bekhendu. Na druhé straně zahrozili i Rytíři nahozeným kotoučem z rohu kluziště. Krátce nato neuspěli se střelou Jan Piskáček ani Tomáš Kaut a domácí fanoušci ocenili i pěkný zákrok lapačkou hostujícího Denise Godly.

V polovině zápasu putoval na trestnou Jan Piskáček, při jehož vyloučení pálil Jaromír Jágr z mezikruží jen do Sedláčkovy vyrážečky, ale vzápětí střílel Brady Austin a jeho pokus tečoval Ladislav Zikmund až do sparťanské branky. Tlak Kladenských pokračoval i nadále, leč bez efektu, protože Jaromír Jágr v největší šanci před brankou zlomil hůl. Náš tým okamžitě ujel do protiútoku, při němž nahodil puk na branku David Tomášek a dojíždějící Michal Řepík doklepl puk do sítě. Odpověď na sebe nenechala dlouho čekat.

Jakub Sedláček neudržel střelu od modré čáry, pokusil se zalehnout kotouč, ale ten zůstal volně ležet u tyčky a Antonín Melka ho doklepl do sítě. Atraktivní podívaná pokračovala i v dalších minutách, kdy zahrávali přesilovku také sparťané. V jejich převaze mohl ale udeřit Patrik Machač, jenž střelou ze středu hřiště neuspěl a domácí šli vzápětí opět do vedení. Na hranici kruhu se objevil Robert Říčka a po přihrávce z rohu hřiště vrátil střelou tahem Spartě vedení. Oba týmy si ještě vypracoval pár střel, ale bez gólové radosti.

Už v úvodu druhé části dostal Andrej Kudrna dlouhou přihrávku z rohu obranného pásma až na útočnou modrou čáru, ale tváří v tvář Godlovi s kličkou do bekhendu nepochodil. Vzápětí musel Jakub Sedláček likvidovat tři pokusy soupeře v krátkém sledu. Klid na domácí hokejky vrátilo vyloučení Michala Barinky, které ale naši hráči nedokázali potrestat. Gólovou radost přinesla až šance z osmé minuty, při které Denis Godla povyjel proti střele z pravé strany, jenže puk mu propadl mezi betony, kde ho okamžitě našel Robert Říčka a v pádu přidal čtvrtý gól.

O pouhých 34 vteřin později v tom nebyl kladenský brankář sám, protože z levého kruhu vyslal ránu Brendan O'Donnell, a přestože jeho pokus Jakub Sedláček dobře viděl, propadl mu lehký pokus mezi rukou a tělem. V dalších minutách hráli sparťané další přesilovku, ve které neuspěli Michal Řepík, Robert Říčka ani dorážející Vladimír Růžička. Sparta góly nestřílela, zato Kladno ano. Rytíři zavřeli náš v tým obranném pásmu, kde si vyprodukovali nahození od modré čáry, které lehce tečoval Petr Vampola a vyrovnal.

Velkou šanci měl v posledních minutách Lukáš Pech, ale z levé strany pálil jen nad. Nešťastný zápas obou brankářů pokračoval i nadále. Při vyloučení Antonína Melky pálil z levého kruhu Miroslav Forman, jehož střela propadla Denisovi Godlovi až na brankovou čáru, kde zachytil kotouč jeden z obránců Kladna. Když střelu Petra Kaliny vytěsnil slovenský brankář levým betonem, David Tomášek pálil pouze mimo brankovou konstrukci a únik faulovaného Petra Vampoly zastavil skvělým zákrokem Jakub Sedláček, šlo se i přes přesilovku Kladna do kabin za stavu 4:4.

Začátek poslední třetiny nepřinesl góly, zato emoce ano. Sparta totiž zahrávala přesilovku po faulu Brendona O'Donnella, při ní ale po zakončení rychlé kombinace fauloval Lukáš Pech. A trest na sebe nenechal dlouho čekat. K puku se dostal Jaromír Jágr, jenž si najel do své oblíbené pozice v pravém kruhu a střelou tahem trefil horní část sparťanské branky. Náš tým se snažil zareagovat bleskově, leč bez úspěchu. Trápení domácích prohloubil o necelé čtyři minuty později Štěpán Bláha, kterému se před branku šťastně odrazil kotouč a Sparta ztrácela dva góly.

Vedení Kladenských mohlo být navíc výraznější, jenže Jakub Sedláček udržel střelu z levé strany na svém betonu a tlačenice v jeho brankovišti gólem neskončila. Převahu Kladna podpořilo také vyloučení Davida Tomáška, při němž se už v první půlminutě dostal ke střele Jaromír Jágr a v polovině třetí třetiny přidal sedmý gól Rytířů. Nebylo žádným překvapením, že v úvodu poslední desetiminutovky sáhla sparťanská střídačka po oddechovému času.

Osm minut před koncem šli hosté opět do čtyř, na což sparťané zareagovali hrou bez brankáře. Riskantní krok se jim však nevyplatil, protože Jakub Strnad zachytil kotouč za vlastní modrou čárou a poslal ho do odkryté klece. Zbytek utkání už si Středočeši hlídali náskok a nic na tom nezměnilo ani vyloučení Brendona Nashe. Kladenští tak dokráčeli k triumfu, který zastavil vítěznou sérii našeho týmu na pěti zápasech.

Uwe Krupp (HC Sparta Praha): „Nejprve bych chtěl pogratulovat Kladnu k vítězství. V první a druhé třetině jsme byli aktivní a vytvářeli jsme si hodně šancí. Kladno dalo některé góly, které tam v jiných zápasech nespadnou. Teď ale spadly, to udrželo hosty v zápase. Ve třetí třetině pak odvedli velmi dobrou práci. Ve správné chvíli získali přesilovky a dali z nich góly. To pravděpodobně rozhodlo. My také měli nějaké přesilovky, ale na rozdíl od Kladna jsme se v nich nedokázali prosadit. V prvních dvou třetinách jsme měli dostatek šancí, abychom to ukončili. Za stavu 4:2 jsme měli dost šancí, abychom odskočili na 5:2, ale nevyužili jsme je. Hokej je zajímavá hra. Někdy se tam střela špatně odrazí a prohrajete kvůli tomu."

David Čermák (Rytíři Kladno): „S výsledkem jsme samozřejmě moc spokojení. První třetina z naší strany nebyla dobrá. Pustili jsme Spartu do vedení a dělali jsme zbytečně moc chyb. Ve druhé třetině nám Sparta ještě odskočila o dva góly, ale naštěstí jsme rychle snížili. Potom jsme byli i lepším týmem. Jaromír šel do zápasu s tím, že by chtěl hlavně pomoci v přesilovkách a možná ani nebude tolik chodit na led. Chtěl chodit hlavně na přesilovky. Tam všichni vědí, že to umí. Umí podržet puk takže je hned celá pětka klidnější. Hned to vypadalo mnohem lépe."