OLO - SPA 2:3p - Sparťané otočili v Olomouci

9., neděle 1. 10. 2017
Olomouc - Sparta OLO - SPA
Olomouc: Konrád – Vyrůbalík (C), Škůrek, Ondrušek (A), Houdek, L. Galvas, J. Galvas – Laš, Knotek (A), Sundher – Burian, Vlach, Eberle – Holec, Herman, Skladaný – Strapáč, Mráz, Ostřížek. Trenér: Zdeněk Venera.
Sparta: Honzík – Pavelka, Dvořák, Nedomlel, Zámorský, Mikuš, Kalina – Říčka, Reichenberg, Forman – Hlinka (C), Vrána (A), Klimek – Kumstát (A), Pech, Smejkal – Uher, Černoch, Kudrna – Rousek. Trenéři: Jiří Kalous a Jaroslav Nedvěd.
Branky a nahrávky: 9. Knotek (Laš), 28. Laš (Knotek, Sundher) - 48. Pavelka (Hlinka, Pech), 49. Mikuš (Kumstát, Pech), 64. Uher (Černoch, Pavelka). Rozhodčí: Hejduk, Kubičík – Lederer, Hanzlík. Vyloučení: 4:4, navíc Uher a Vrána (oba SPA) 10 minut. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 915. Střely na branku: 26:23. Průběh utkání: 2:0, 2:3. Nejlepší hráči utkání: Jan Knotek - Lukáš Pech.
První dvě třetiny utkání na olomouckém ledě se sparťanům moc nevydařily, do třetí dvacetiminutovky tak vstupovali s dvoubrankovým mankem. Ve třetí třetině se ale v těsném sledu prosadili obránci Tomáš Pavelka a Juraj Mikuš a hned bylo výrazně veseleji. Povedenou tečku dal utkání Dominik Uher, který v prodloužení vystřelil Spartě druhý bod.

V samém začátku utkání dělaly oba týmy hodně chyb a kombinace často končily kvůli nepřesnostem, pak už ale tempo zápasu začalo šlapat. Sparťané měli poměrně brzy k dispozici přesilovku, ale nesehráli ji dobře. Z domácích zahrozil jako první Skladaný, který v ideální pozici promáchl skákavou nahrávku. Na druhé straně se vytáhla čtvrtá lajna Sparty, která forčekingem získala puk a poté dlouhé desítky vteřin točila Olomoucké v jejich obranném pásmu. Ovšem bez gólového efektu.

Poté se do tlaku dostali domácí a dokázali ho po chybě v rozehrávce Sparty korunovat vstřelenou brankou, když Jan Knotek tečoval střelu Laše. Odpovědět mohli střílející Říčka, Vrána natahující se po dorážce či o chvíli později Mikuš pálící od modré čáry, ani jeden z nich ale neuspěl. Po chvíli převzali otěže znovu hráči Olomouce a vynutili si první sparťanský faul. Přesilovku ale hráli jen 39 vteřin, než Holec zasáhl vysokou holí Černocha. Po hře ve čtyřech tak měli zkrácenou přesilovku i sparťané a jeden z domácích hráčů si málem srazil za vlastního gólmana nahození Hlinky.

V úvodu druhé třetiny přišly chvíle Kanaďana Sundhera. Nejprve si připsal střelu a ještě nebezpečnou dorážku, o chvíli později tečoval střelu spoluhráče do pravé tyče Honzíkovy branky. Sparťané zahrozili díky Kumstátovi a Kudrnovi, jinak ale v této části hry tahali za kratší konec. Olomouc pálila ze všech pozic a ve 28. minutě navýšila náskok. A opět to byl první útok, tentokrát si ovšem přihrávající Knotek a zakončující Marek Laš vyměnili role. V přesilové hře Olomouce už zvedal ruce nad hlavu Burian, ale Honzík nepustil kotouč za brankovou čáru.

Těsně před návratem vyloučeného Uhera z trestné lavice fauloval i Forman, a sparťané tak pokračovali jen ve čtyřech. A měli namále. Nejprve Nedomlel vyrazil rukavicí puk padající z výšky do brankoviště, poté chtěl Knotek backhandem dorážet do prázdné beranky, když se před ním zázračně zjevil Honzíkův beton. V závěru druhé části se sparťanům podařilo vytvořit si tlak. Vrána s Kumstátem ale v přečíslení přestřelili. Následně 20 vteřin před přestávkou vypadl Konrádovi puk za čáru, ale rozhodčí už předtím pískal a po poradě s kolegou u videa gól neuznal, což se hostům ani trochu nelíbilo.

V úvodu třetí části sparťané ubránili další oslabení, což je nakoplo. První útok si následně vytvořil velký tlak a vybojoval přesilovku, za kterou hned následovala další. V té už se sparťané dočkali snižujícího gólu, když po Hlinkově střele dorazil za Konráda odražený kotouč Tomáš Pavelka. O minutu později už bylo dokonce vyrovnáno! Juraj Mikuš zakončil sparťanské přečíslení přesnou střelou z kruhu.

Olomouc byla několik minut z rychlého vyrovnání opařená, potom se ale vzpamatovala a chtěla si vzít vedení zpět. Honzík ale pokračoval v koncentrovaném výkonu, a tak se po několika šancích rozhodnout utkání na obou stranách šlo do prodloužení. V tom na gólmana Honzíka nešla ani jedna střela, na Konráda pouze jedna, ale zato gólová. O druhém bodu pro Spartu rozhodl střelou z první po Černochově křižné nabídce Dominik Uher.

Zdeněk Moták (Olomouc): "V prvních dvou třetinách jsme navázali na zápas v Třinci, byli jsme hokejovější, dobře jsme bruslili, ale nedali jsme více než dvě branky. To nás asi stálo zápas. Pustili jsme Spartu na rozdíl gólu a byli jsme pod obrovským tlakem, načež vyrovnávací branka přišla. Pak jsme se ještě zvedli, ale na vítězství už to nestačilo. V prodloužení jsme udělali dvě chyby a z jedné padl rozhodující gól. Jsme rádi, že bodujeme. I za tento bod jsme vděční, i když zase mohlo být gólů a bodů určitě více."

Jaroslav Nedvěd (Sparta): "Začátek se nám nepovedl, byli jsme po výhře nad Libercem asi moc dobře naladění, chtěli jsme na ni navázat, ale to se nám pětatřicet minut nedařilo. Nevím, zda to může být i cestou, ale Olomouc hrála velmi dobře, vzadu nás do ničeho nepouštěla, měli jsme snad osm střel na branku. Až v závěru druhé části jsme trochu měli tlak. Gól, který nebyl uznán, nás nakopnul, protože v nás vyvolal emoce. Pochopili jsme, že to jde do branky dostat. Chtěli jsme dát aspoň jeden, abychom vyrovnali, protože jsme si ten neuznaný gól počítali v hlavách. Trošku jsme zjednodušili hru, podařilo se nám srovnat. V prodloužení je to vabank, povedla se nám pěkná akce. To už je většinou o štěstí a my ho měli."