MHK - SPA 2:3 - Sparta veze z Hradce tři body

40., úterý 29. 1. 2019
Mountfield HK - Sparta MHK - SPA
Mountfield HK: Maxwell – Zámorský, Linhart (A), Graňák (C), Cibulskis, F. Pavlík, Rosandič, Nedomlel – Smoleňák, Koukal, Lessio – Chalupa, Cingel, R. Pavlík – Paulovič, Bicevskis, Miškář – Vopelka, Rákos (A), Bezúch.
Sparta: Machovský – Delisle, Piskáček (C), Blain, Kalina, Košťálek, Dvořák, de la Rose – Bukarts, Pech (A), Forman (A) – Kudrna, Klimek, Buchtele – Rousek, Smejkal, Klíma – Kumstát, Černoch, Beran.
Branky a nahrávky: 47. Zámorský (Paulovič), 58. Lessio (Zámorský, ,Smoleňák) – 7. Pech (Forman), 10. Buchtele (Piskáček, Klimek), 16. Smejkal (Rousek, Dvořák). Rozhodčí: Šír, Pražák – Hynek, Klouček. Vyloučení: 3:3. Bez využití. Diváci: 4 442. Střely na branku: 38:13. Průběh utkání: 0:3, 2:3. Nejlepší hráči utkání: Petr Zámorský – Matěj Machovský.
Los čtyřicátého kola zavedl Kruppovy svěřence na led královéhradeckého Mountfieldu. Sparta domácím uštědřila lekci z produktivity a po první třetině vedla po trefách Lukáše Pecha, Jana Buchteleho a Jiřího Smejkala už o tři branky, přičemž náskok si i přes dramatický závěr nakonec zvládla udržet až do závěrečné sirény. Z východních Čech se tak vrací se třemi body na kontě.

První větší šanci si v zápase vypracoval Hradec. Už v polovině čtvrté minuty se mohl po spolupráci s Graňákem prosadit Koukal, jehož prudká střela z pravého kruhu ovšem rozvlnila pouze boční síť sparťanské klece. Z úvodní trefy se tak nakonec radovali hosté poté, co Forman krásnou přihrávkou poslal do úniku Lukáše Pecha a ten v čase 6:11 chladnokrevně zavěsil do horní části Maxwellovy branky – 0:1.

Pražanům vstřelený gól vlil krev do žil a záhy mohli slavit další zásah. Tentokrát se na střeleckou listinu zapsal Jan Buchtele, který z pozice před brankovištěm tečoval Piskáčkovu ránu od modré přímo za záda bezmocného domácího gólmana. Ten musel později po rychlé akci Jiřího Smejkala ze své klece lovit další kotouč, a Sparta tak odcházela do první přestávky s velmi pohodlným tříbrankovým náskokem.

Hosté se v úvodu prostřední dvacetiminutovky nejprve zvládli ubránit proti hradecké přesilovce a po vykázání Chalupy za nesportovní chování si hru v početní výhodě sami vyzkoušeli. Přetavit ji ve čtvrtý gól však nedokázali, ač k úspěchu neměli daleko – Bukarts totiž střelou ze zadní hranice kruhu trefil levou tyč. Stav 0:3 pak platil i po úniku Radovana Pavlíka, jehož zakončení se zastavilo na betonu připraveného strážce pražské svatyně.

Mountfield měl na ledě po většinu doby převahu, stále se mu ovšem nedařilo najít recept na výborného Machovského. Gólman Sparty likvidoval jeden pokus za druhým a po čtyřiceti minutách měl na svém kontě celkem třiadvacet zákroků. Kapitulovat už nehodlal ani olympionik Maxwell na opačném konci ledové plochy, a ČPP Aréna tak branku ve druhém dějství neviděla.

Pár sekund po startu třetí třetiny mohlo být už dost možná definitivně rozhodnuto. Do výborné šance se dostal Bukarts, jenže úplně minul soupeřovu klec. Lotyšský kanonýr na sebe opět upoutal pozornost o několik chvil později a tentokrát už mířil přesně, americký strážce východočeské klece ale byl ve střehu. Gólem neskončila ani následná nebezpečná situace, jenž se pro změnu odehrála zase před Machovského svatyní.

Čtyři tisícovky domácích fanoušků se nakonec přeci jen dočkaly – Petr Zámorský se uvolnil na kruhu a poslal na brankáře slabší střelu, která mu propadla skrz výstroj. Král produktivity extraligových obránců svou trefou odstartoval nevídanou hradeckou kanonádu a Machovský se musel hodně otáčet, aby všechny soupeřovy šance vykryl.

Tři a půl minuty před koncem základní hrací doby se Maxwell přesunul na střídačku a domácí doufali, že se na ně usměje štěstí při hře v šesti. Dlouhý nápor v kontaktní gól přetavil tečí Smoleňákovy střely z velké vzdálenosti Lucas Lessio, a Mountfield tak měl vyrovnání na dosah ruky, nakonec na něj ovšem nedosáhl. Sparta poslední chvíle zápasu zvládla a z východu Čech si odvezla tři body.

Petr Svoboda (Mountfield Hradec Králové): "Myslím si, že jsme do zápasu nevstoupili úplně špatně, ale v první třetině tam nebylo z naší strany úsilí, souboje a černá práce pro tým. Sparta z minima vytěžila maximum. Hokej, který si představujeme, jsme začali hrát až od druhé třetiny. Dostávali jsme Spartu pro tlak, ale dnes jsme bohužel neproměnili ani vyložené šance, i když tam několikrát byla i prázdná brána. Ve třetí třetině byly šance na obou stranách, ale konci jsme byli silní na puku, dobře jsme bruslili, ale proti takovému soupeři, jako je Sparta, nestačí hrát jen čtyřicet minut. Děkujeme fanouškům, že nás i za nepříznivého stavu hnali a zase byli naším šestým hráčem."

Uwe Krupp (HC Sparta Praha): "První třetina byla velice důležitá, měli jsme velmi dobrý start a dali jsme góly. Věděli jsem, že má Hradec velice dobře rychlostně vybavený tým a hodně šikovných hráčů. V první třetině jsme odvedli velmi dobrou práci. Ve druhé se obraz hry změnil, Hradec forčekoval a vytvářel si šance. My jsem ty svoje neproměnili. Na začátku třetí třetiny jsme měli dobré momenty, ale pak se zápas obracet stále více na stranu Hradce. Jeho góly byly výsledkem tlaku, který si vytvořil. Jsme na hráči pyšný a Machovský chytal skvěle."