CEB - SPA 2:3p - Výhru vychytal skvělý Kovář

8., pátek 7. 10. 2022
České Budějovice - Sparta CEB - SPA
České Budějovice: Hrachovina – Štencel, Vráblík, Bindulis, Hovorka, Šenkeřík, L. Doudera, Šedivý – Dzierkals, Hanzl, Valský – Přikryl, Pech, Gulaš – Strnad, Vopelka, Tomeček – Chlubna, Toman, Karabáček.
Sparta: J. Kovář – Graňák, Krejčík, Polášek, Mikliš, Němeček, Jandus, Jurčina – Forman, Sobotka, Řepík – E. Thorell, Horák, Tomášek – Konečný, G. Thorell, D. Simon – Buchtele, Vitouch, Přibyl.
Branky a nahrávky: 20. Valský (Dzierkals, Bindulis), 35. Vráblík (Dzierkals, Valský) – 5. Horák (Tomášek, Jandus), 21. Sobotka (Forman, Řepík), 62. Řepík. Rozhodčí: Jeřábek, Ondráček – Zíka, Rampír. Vyloučení: 1:6. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 6 279. Střely na branku: 34:14. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2. Nejlepší hráči utkání: Martins Dzierkals - Jakub Kovář.
V pátečním utkání v Českých Budějovicích nestačila našemu týmu ani dvě vedení po trefách Romana Horáka a Vladimíra Sobotky. Lepší a střelecky aktivnější Motor pokaždé vyrovnal, ale jinak si lámal zuby na skvělém Jakubu Kováři, díky němuž jsme utkání dotáhli až do nastavení. V něm se do úniku dostal Michal Řepík a přesnou střelou rozhodl o zisku druhého bodu.

Více než šest tisíc diváků sledovalo pořádně divoký úvod. Nejprve se před brankou objevili dva sparťané, po čemž Dominika Simona vychytal domácí brankář. Vzápětí na druhé straně zasahoval také Jakub Kovář, jehož pravý beton pokryl střelu Vojtěcha Tomečka po domácím přečíslení dvou na jednoho.

Oba týmy se střídaly v držení kotouče, ale střelecky navrch měli domácí. Ojedinělé zaváhání defenzivy Motoru však naše mužstvo potrestalo. Nehlídaný David Tomášek se hnal do útočného pásma za kotoučem a jeho bekhendový nástřel usměrnil do sítě najíždějící Roman Horák. V dalších minutách se oba brankáři mohli spolehnout na zodpovědně blokující defenzivu.

Po neúspěšné domácí přesilovce byli sparťané díky blízko druhému gólu. Rozhodčí totiž po domácím faulu zkřížil ruce, jenže Davidu Tomáškovi zakončení mezi betony nevyšlo. Na konci třetiny byl náš tým potrestán, když Martinš Dzierkals skvěle vedl přečíslení dvou na jednoho, při němž nabil Jakubu Valskému, jehož střela z první skončila za Jakubem Kovářem.

Na rozpačitou první třetinu jsme dali bleskově zapomenout! Už po dvanácti vteřinách si pro odražený kotouč najel Miroslav Forman a jeho pobídku před branku dorazil do odkryté sítě nehlídaný Vladimír Sobotka. Vzápětí Motor sahal po vyrovnání, leč střela Vojtěcha Tomečka ani dorážka Lukáše Doudery úspěchem neskončily.

Spartu mohlo povzbudit domácí vyloučení, jenže domácí zvládli oslabení velmi dobře. Aby toho nebylo málo, Jakub Kovář navíc musel vyrážečkou zasahovat proti nebezpečnému brejku domácích. Vzápětí se role obrátily při trestu Davida Němečka, ale ofenziva Jihočechů se střelecky trápila stejně jako naše.

Za polovinou třetiny ovlivnil průběh čtyřminutový trest sparťanského kapitána, který potrestal Roman Vráblík dělovkou od modré. Krátce po Řepíkově návratu navíc nevybíravě fauloval Adam Polášek, při jehož trestu byla naše defenziva pod tlakem. Když už bylo ovšem potřeba, skvělý Jakub Kovář zasáhl a zaskvěl se zejména proti Vráblíkově střele od modré čáry, kterou vleže vyrazil lapačkou.

Na začátku třetí části se znovu podepsal trest na sparťanské straně. Vyloučení Davida Vitoucha domácím pomohlo, všechny vytvořené střely však Jakub Kovář bezpečně pokryl. Zkušený gólman dobře viděl i pokusy Jana Štencela nebo Václava Karabáčka. Ubojovaná přetahovaná bez šancí pokračovala až do startu poslední desetiminutovky.

Když už došlo ke střele, měli ji na svědomí domácí. Naději na gól však měla jen Tomanova nepříjemná střela z levého kruhu, letící na Kovářův pravý beton. Sparťanský brankář pokračoval ve skvělém výkonu i nadále, když po Buchteleho nepříjemné teči zakončoval na druhé straně z otočky Filip Přikryl, ale jeho pokus z mezikruží skončil mezi Kovářovými betony.

V závěru třetiny se sparťanská sestava zúžila na tři útoky, drobný tlak však k zakončení nevedl. V závěrečných vteřinách se puk po šťastném odrazu vydal přímo na hůl Davida Němečka, před nímž už stála prázdná branka, jenže hokejka Jakuba Strnada kotouč zastavila.

Oproti předešlému utkání proti Karlovým Varům zahájilo prodloužení s kotoučem na hokejkách naše mužstvo, a přestože jsme Motor pustili do přečíslení, ke střele nedošlo. Vzápětí se do úniku dostal Michal Řepík a střelou švihem do horní části branky rozhodl.

Jaroslav Modrý (HC Motor České Budějovice): "Bylo to hezké utkání s pěknou kulisou. Kluci makali, vypracovali si příležitosti, hráli výborně, ale nebyli dostatečně odměnění za svoji práci. Hosté byli šťastnější v koncovce. Musíme dále pracovat a věřit si."

Pavel Patera (HC Sparta Praha): "Z našeho pohledu to nebyl vůbec lehký zápas, ale byli jsme šťastnějším týmem. Také jsme byli hodně nedisciplinovaní, což vyplývalo z toho, že Budějovice měly lepší pohyb. Na druhou stranu jsme spokojení s tím, jak jsme zvládli hru v oslabení, a samozřejmě se ziskem dvou bodů."