20. 12. 2018 Daniel Ryl

Sparta jede do Vítkovic. Nadělí si vítězství?

Úkoly Sparty před vánočním víkendem jsou jasné - potvrdit vzestup formy i bodový zisk z posledních zápasů a nadělit fanouškům pod stromeček vítězství. Svěřenci Uweho Kruppa se po téměř dvoutýdenní přestávce vrací na extraligový led, když se v pátek 21. prosince od 17.30 hodin představí na ledě Vítkovic. Sparta navíc hlásí další vyprázdnění marodky, protože by jí měli pomoc dokonce tři navrátilci po zranění.

Spartě se vrací marodi, posily jsou v jednání

Na ledě Vítkovic se body získávají těžko, přesto má Sparta před pátečním vzájemným měřením sil zajímavé "posily". Po zranění by totiž měli do utkání zasáhnout klíčový obránce Jan Košťálek a také útočníci Lukáš Klimek s Jiřím Smejkalem, který už odložil berle a připravuje se s týmem na ostrý návrat.

3
Spartě už by po zranění mělo pomoci trio Jan Košťálek, Lukáš Klimek a Jiří Smejkal.

Na marodce tak zůstávají už pouze obránce Petr Kalina s útočníky Robertem Říčkou, Jiřím Černochem a dlouhodobě zraněný Daniel Přibyl. I proto vedení Sparty před druhou polovinou základní části Tipsport extraligy  usiluje o posílení kádru a fanoušci by se už brzy mohli dočkat dvou nových jmen.

"V nejbližší době se rýsuje doplnění mužstva o jednoho až dva hráče se zkušenostmi ze zámoří i Evropy," přiznal v rozsáhlém rozhovoru sportovní manažer Michal Broš. Bez ohledu na posily si bývalý útočník pochvaloval práci brankáře Matěje Machovského i trenéra Uweho Kruppa a připustil, že jeho tým musí zlepšit domácí bilanci i výsledky prvních třetin.


Vítkovice v. Sparta řečí čísel:


Vítkovice nastoupí v retro dresech a uctí legendu

Utkání proti Spartě je lákadlem na všech extraligových stadionech, ale ten páteční bude pro Vítkovické o něco prestižnější. Domácí totiž slaví 90 let své existence, a proto obléknou speciální repliky černých svetrů z poloviny 30. let, které byly jejich prvním dresem. Zároveň před utkáním vyvěsí ke stropu OSTRAVAR ARÉNY dres bývalého útočník Františka Černíka.

Tím nejdůležitějším však bude samotné utkání, v němž budou chtít domácí vylepšit svou nepříznivou bilanci z posledních zápasů. Před reprezentační přestávkou totiž prohráli pětkrát v řadě a získali jediný bod. Chuť si však spravili páteční výhrou na ledě Pardubic, odkud si odvezli vítězství 5:2, ke kterému je nasměroval povedený úvod.

"Musím říct, že mě bavil náš hokej ve druhé třetině. Byl tam pohyb i kreativita, ale zase jsme sklouzli k tomu, co nás trápí celou sezonu, že v situacích, kdy máme zakončovat a jít tvrdě do brány, děláme zbytečné věci. Jsme spokojení, že jsme vyhráli zápas po pauze a ne kvůli nějaké sérii," přiznal po utkání trenér Jakub Petr.


Sparta má Vítkovicím co vracet, už dvakrát s nimi padla

Oba týmy na sebe narazí v aktuálním ročníku Tipsport extraligy už potřetí a v obou vzájemných zápasech mířily všechny body na konto Vítkovic. V prvním utkání sice Sparta dvakrát dotáhla ztrátu, ale nakonec si odvezla porážku 2:3. V domácí odvetě pak Pražané dokázali zareagovat na brzký gól Ondřeje Romana, jenže pak třikrát inkasovali a museli skousnout porážku 1:4.

1:1
Oba týmy mají v kádru jednoho hráče, který už dosáhl hranice 20 bodů - jmenovitě Ondřeje Romana a Petra Vránu.

Poslední dva zápasy tak potvrdily trend posledních sezon, protože Sparta uspěla proti Vítkovicím pouze jednou z posledních deseti zápasů. Venku navíc vyhrála naposledy v lednu 2016, přesto se zdá, že je ideální příležitost nepříznivou sérii zlomit! Pražané jsou na venkovním ledě nejlepším týmem soutěže.

Pozor si však musí dát na Ondřeje Romana, který je s 26 body tahounem týmu a třetím nejproduktivnějším hráčem soutěže. O góly se však stará zejména Radoslav Tybor, jenž jich dal už jedenáct, zatímco nejlepšími střelci Sparty jsou se sedmi zásahy Lukáš Pech, Andrej Kudrna a Jan Buchtele. Zajímavou konfrontací bude i souboj Patrika Bartošáka s Matějem Machovským, kteří patří k nejlepším brankářům extraligy.


Sestavy z posledního zápasu:

HC VÍTKOVICE RIDERA: Bartošák - Výtisk, Krenželok, Šidlík, Černý, Mrázek, Baranka - Olesz, Lev, Dej - D. Květoň, Roman, Tybor - Kucsera, Pytlík, Szturc - Schleiss, Stránský, Zdráhal.

HC Sparta Praha: Machovský – Delisle, Piskáček (A), Blain, Pavelka, de la Rose, Dvořák, Voráček – Forman, Sill, Jarůšek – Kudrna, Vrána (C), Buchtele – Dvořáček, Pech (A), Kumstát – Beran, Pšenička, Luňák.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Druhou posilou Sparty je Tomáš Hyka

Pavlák: Hrát za Spartu je pro mě čest

Tomov: Ve Spartě jsem vyrostl. Těším se!

První posila: finský bek se zlatou stopou