2. 12. 2023 Daniel Ryl

Pilař: Je čest, že si na mě Sparta vzpomněla

Do Návratu legend zbývá jen týden, proto jsou sparťanské hvězdy ve finální fázi přípravy! V bílém dresu nebude chybět ani dvojnásobný sparťanský šampion a mistr světa Karel Pilař. "Tajně jsem věřil, že si na mě Sparta vzpomene, což je pro mě samozřejmě velká čest," přiznává bývalý obránce Toronta, který v našem dresu odehrál přes dvě stovky zápasů.

Cítíte se před těžkým zápasem ve formě?
Moji formu těžko hodnotit. Snažím se udržovat, občas jdu s klukama do Letňan, takže věřím, že v rámci možností by to mělo jít!

Vy jste ukončil kariéru před pěti lety, ještě to tam je?
V rukách a hlavě problém nebude. Vždycky je to spíš o tom, že se nesejde myšlenka s realizací. Vím, co bych rád udělal, ale jak je člověk starší a starší, provedení je problém. (usmívá se)

Potěšilo vás, že si na vás Sparta při skládání mančaftu vzpomněla?
Trošku jsem se bál, jestli na mě Sparta nezapomene. O to víc jsem rád, že se na mě nezapomnělo. (usmívá se) Koukal jsem, že v historických tabulkách jsem někde nahoře v bodování obránců v play-off. Tajně jsem věřil, že si na mě vzpomenou, což je pro mě samozřejmě velká čest! Sám průběžně sleduji, kdo nastoupí, takže jsem rád, že si s takovými velkými hráči na obou stranách budu moct zahrát.

Jak se těšíte do arény, kde jste získal extraligové tituly?
Samozřejmě se na zápas moc těším! V hale mám spoustu vzpomínek, a to nejenom na tituly. Každý si je logicky připomíná, ale pro mě byly spíš o utrpení. U prvního jsem hrál se zdravotními problémy, ale pocit z vítězství je krásný a vzpomínky mám navždy. Mám ale krásné vzpomínky na poslední sezony, kdy jsme hráli vysoko v tabulce a hokej si užívali. Zápasy nás bavily, byli jsme skvělý tým a dvakrát skončili třetí. Škoda, že to nedopadlo lépe, ale vzpomínek mám strašně moc.

I na Sportovní halu jako takovou?
Už když jsem chodil jako malý s tátou, našel jsem si k aréně vztah. Vždycky jsem bral Sportovní halu jako stánek, kde jsem získal lásku k hokeji. Chodil jsem koukat na Potajčuka, Horáka a další skvělé hráče, a když jsem začal rozumět hokeji, vážil jsem si jich jako hokejistů o to víc.

Ovlivnilo vás jako kluka mistrovství světa v roce 1985?
To ne, hokej jsem ještě tak nevnímal. Mládí jsem navíc strávil v Litvínově a do Sparty jsem se vracel někdy ve čtrnácti letech. Řekl bych, že mě všechno zasáhlo až později, když jsem začal hokej více vnímat a chápat, o čem vlastně je. Mistrovství jsem samozřejmě viděl z různých archivů, ale napřímo mě výrazněji neovlivnilo.

Vrátím se ještě k titulům. U obhajoby v roce 2007 jste přijel jen na jeden zápas, nedávali vám to spoluhráči sežrat?
Dávali. (směje se) Ale podle mě byli rádi, že jsem dojel. Já osobně beru, že jsem vyhrál jeden titul. Napsané mám sice dva, ale osobně si přivlastňuju jen ten první. Při druhém jsem šel tak nějak okolo.


Sparta je jako Toronto, zájem o ně je enormní

Stíháte sledovat Spartu i v extralize?
Sleduji ji pravidelně. Musím říct, že jakmile jsem skončil, dva roky jsem si chtěl od hokeje odpočinout. Pak jsem se k tomu ale vrátil a hokej mě začal bavit. Fascinuje mě, kam hokej spěje, jak je rychlejší a hra i hráči jsou mnohem dál. Spartu sleduji, fandím jí a jsem v pravidelném kontaktu s klukama, se kterými se znám. Jsem v obraze.

Vy jste zažil atmosféru v Torontu, které fanoušci i hráči řadí společně s Rangers mezi nejvýjimečnější kluby – dají se díky tomu srovnat se Spartou?
Souhlasím, že Toronto i Rangers jsou Spartě velmi podobné. Musím přiznat, že před draftem jsem si právě jeden z těchto dvou týmů přál, což se mi nakonec vyplnilo. Určitě bych řekl, že Toronto je nejhokejovější město na světě. Zájem fanoušků i médií je enormní. Měl jsem možnost to i porovnat, bylo běžné, že na tréninku bylo pět televizních stanic, a co se děli při play-off, to bylo neskutečné.

Co vám aktuálně vyplňuje volný či pracovní čas?
Věnuji se realitám. Nakoupili jsme s nějaké nemovitosti, o které se staráme. V realitách jsem se našel, naplňuje mě to a baví mě to.

Už jste se někdy nachytal, že byste v hlavě radši vyměnil podnikání za hokejovou kariéru?
Všechno má své pro a proti. Hokej byl v něčem samozřejmě jednodušší, co se běžného života týče. Těžko to ale budete vysvětlovat někomu, kdo profesionálně nesportoval. Obojí má něco do sebe. Kariéru jsem měl krásnou, ale už si užívám aktuální život a jsem spokojený.

Nelákalo vás pomoci trénovat, když se v různých rolích ve Spartě angažují vaši spoluhráči jako Petr Ton, Jaroslav Hlinka nebo Jan Hlaváč?
Chvilku jsem o tom přemýšlel. V realitách mám ale strašně moc práce, které se věnuji naplno, proto na hokej tolik času nezbývá. Všechna čest klukům, kteří se trénování věnují. Občas o tom s někým mluvím a není to jednoduché. Klobouk dolů, že mají trpělivost s dětmi a hlavně s rodiči. (usmívá se)

SOUPISKY PRO NÁVRAT LEGEND:

Výběr Sparty

Brankáři: Tomáš Duba, Michal Neuvirth, Petr Přikryl. Obránci: Marek Černošek, Leo Gudas, Stanislav Hajdušek, Jan Hanzlík, Jaroslav Nedvěd, Karel Pilař, František Ptáček, Jan Srdínko, Jiří Vykoukal. Útočníci: Michal Broš, Jaroslav Hlinka, Martin Hosták, Jiří Hrdina, Martin Chabada, Ondřej Kratěna, Patrik Martinec, Tomáš Netík, Daniel Přibyl, Michal Sivek, Petr Ton, David Volek, David Výborný, Jiří Zelenka, Richard Žemlička. Trenéři: František Výborný, Jan „Gusta“ Havel.

Výběr česko-slovenských hvězd

Brankáři: Ondřej Pavelec, Tomáš Rolinek, Dušan Salfický. Obránci: Petr Čáslava, Miloš Holaň, Milan Jurčina, Rostislav Klesla, Tomáš Mojžíš, František Musil, Ondřej Němec, Filip Novák, Libor Procházka, Andrej Sekera. Útočníci: Jaroslav Bednář, Petr Čajánek, Martin Hanzal, Zbyněk Irgl, Jaromír Jágr, Jakub Koreis, Aleš Kotalík, Evžen Musil, Václav Nedorost, Jiří Novotný, Petr Průcha, Radek Ťoupal, Oldřich Válek, Tomáš Vlasák, Radim Vrbata. Trenéři: Martin Procházka, Martin Ručinský, Jaroslav Špaček.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Filip Novák: Smlouva je pro mě odměnou!

Termíny CHL: začátek doma, venkovní víkend

Příprava: extraliga a generálka v Německu

Sparťanská pětka přispěje na rekondiční pobyty