25. 9. 2023 Daniel Ryl

1913-1923: Válka, ženská Sparta a první triumf

Druhou sparťanskou dekádu poznamenala válka a nepřízeň počasí. Ve Sparťanském kalendáriu se vrátíme do období, kdy hokejové boje nepřerušil ani velký celosvětový konflikt. Ve Spartě dokonce vznikl první ženský hokejový tým, získali jsme první pohár prezidenta Masaryka a legendy naše i fotbalové sestry tvořily jádro české a československé reprezentace.

V období první světové války měl český hokej asi 25 mužstev, která však měla k dispozici sotva desítku hřišť upravených pro hru – přírodních, otevřených a nekrytých. K popularitě kanadského hokeje přispěl titul mistrů Evropy z roku 2014, radost však nedlouho poté přerušil začátek prvního velkého válečného konfliktu.

„Hockeyový sport v našem klubu však přes velmi nepříznivé poměry udržován díky obětavosti a osobní přičinlivosti nikde nejmenovaných jednotlivců, ba začal i vzkvétati a získávati mezi diváky, neboť Spartě podařilo se sestaviti mužstvo pozemního hokeje, který kdy v Čechách hrálo,“ stojí v kronice.

Mužstvo tehdy tvořily opravdové sportovní legendy. Člen Klubu legend KAREL KOŽELUH byl výborným tenistou, obojživelník Karel Káďa Pešek anebo Vlasta Burian jsou spojeni spíše s naší fotbalovou sestrou. První jmenovaný byl už tehdy skvělým záložníkem, ale skvěle si vedl i na ledě. Český reprezentant získal kromě evropského titulu také bronz na olympiádě v Antverpách v roce 1920, o tři roky později už byl dvojnásobným mistrem Evropy a měl kompletní sbírku medailí.

1915-1920: První tituly, ženský tým a odřeknutí rivala

Zmínka o únoru 1915 je jako první napsaná zlatým písmem, jelikož sestava Holner – Faltýn, K. Koželuh – Káďa, Novák, Reissenzahn a Šraml získala titul přeborníka Prahy v bandy hokeji a také první titul mistra Čech v kanadském hokeji. O měsíc později pak vznikl vůbec první ženský hokejový tým Sparty, který však po půlroce zanikl pro nedostatek soupeřek

Triumf jsme v dalším roce zopakovali, a to před velmi slušnou návštěvou. Do utkání se Slavií jsme po předchozích výsledcích šli s velkým náskokem, přičemž drtivá porážka a pád na druhé místo by byl velkou senzací. I přesto zanechalo utkání dojem: „Včerejší dokončení turnaje (…) přineslo tak četnou návštěvu, jakou jsme dosud ve válečných dobách neviděli. Opět osvědčuje se stará zkušenost, že start dvou rivalů Sparty a Slavie má tu největší přitažlivost pro celou českou sportovní veřejnost,“ stálo v tehdejším tisku.

Vysoké výsledky a dominance Sparty nebyly překvapením, protože naši hráči byli špičkou Čech a zároveň oporami reprezentace. V lednu 1917 naše mužstvo navrhlo utkání ve prospěch Červeného kříž, fanoušci Sparty se však utkání nedočkali a vyslechli si odůvodnění v Právu Lidu: „Dotázali jsme se a bylo nám řečeno, že zápas nebylo možno sehráti, ježto Slavia v poslední chvíli odřekla.“

Československý hokej se ve svých počátcích nepotýkal jen s následky první světové války, ale také s počasím. „ Včera měl býti sehrán hockeyový zápas Sparty s Českou Sportovní společností na Vendělínce, leč opět náhlý obrat počasí, který u nás zvláštní shodou okolností již třikráte připadl na neděli, rozmočil ledovou vrstvu tak, že veškerý pokus o hru naprosto ztroskotal. Zápasy tedy nemohl býti sehrán a odkládá se na na příznivější dobu – bude-li letos vůbec nějaké,“ stálo 14. února 2018 v Právu Lidu.

1920-1923: Masarykův pohár pro Spartu!

Sparta nadále vládla českému hokeji, když sestava ve složení: Hartman, Hamáček, Reisenzahn, Koželuh, Lorenc, Káďa, Peka, Malý, Landa, Byšický, Doucha a Tittl drtila jednoho soupeře za druhým a většina hráčů tvořila osu bronzového československého týmu na olympiádě v Antverpách v roce 1920.

O rok později jsme ani jednou neprohráli a reprezentace ovládla mistrovství Evropy ve Svatém Mořici. Zásadní změna kanadského hokeje přišla o rok později, kdy se přestalo hrát bez záložníka, tedy jen se šesti hráči. O dva roky později – v únoru 1923 – jsme ve vypjaté bitvě zdolali Slavii 3:1, díky čemuž jsme získali stříbrný pohár, který Československému hokejovému svazu věnoval prezident Tomáš Garrigue Masaryk .

Věřme, že úspěchy našich zakladatelů a předchůdců dokážeme o sto let později v playoff zopakovat a vrátit Spartu tam, kam patří – na ligový vrchol!

1903-1913: POČÁTEK NEZDOLNÉ SPARTY

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Soupeř pro čtvrtfinále: existuje pět možností

Kempný: Rekord je hezký, bodů mohlo být i víc

SPA - MBL 2:1 - Rekordní vrchol základní části!

Nová aplikace HC Sparta+ je tady!