SPA - VIT 5:2 - Tři body proti Vítkovicím

4., pátek 11. 12. 2020
Sparta - Vítkovice SPA - VIT
Sparta: Machovský – Němeček, Jandus, Polášek, Košťálek, Dvořák, Kalina, Piskáček (A) – Sobotka, Horák, Řepík (C) – Buchtele, Tomášek, Rousek – Říčka, Pech, Šmerha – Zikmund, Sukel‘, Dvořáček.
Vítkovice: Svoboda – Kovář, Trška, Štencel, Kubeš, Koch, Černý, Machů – Schleiss (A), Hruška (C), Werbik – Dej (A), Marosz, Kalus – Dočekal, Baláž, Mallet – Lednický, Mikyska, Fridrich.
Branky a nahrávky: 12. Košťálek (Pech, Jandus), 34. Buchtele (Pech), 37. Horák (Sobotka, Polášek), 57. Řepík (Pech, Machovský), 59. Sukel' (Dvořáček) – 35. Kalus (Werbik, Štencel), 51. Marosz. Rozhodčí: Mrkva, Šindel – Bryška, Axman. Vyloučení: 8:6, navíc Němeček (SPA) 5 min + OK. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: Hráno bez diváků. Střely na branku: 24:34. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1, 3:2, 5:2.
Páteční duel proti hostům z Ostravy byl plný vyloučení a nechyběla i pěstní výměna názorů. Sparta od začátku duelu držela zápas ve svých rukou a postupně si budovala náskok. Přečkala i krušné chvíle během hry tři na pět a rovněž mírný výpadek ve třetí třetině. Nakonec zvítězila výsledkem 5:2 a uhájila své území ziskem tří bodů.

Utkání začalo vlažnějším tempem, které rozproudila až první vyloučení. jako první na trestnou lavici usedli domácí, nicméně Vítkovičtí si na Matěje Machovského ve sparťanské svatyni nepřišli. Poté si vyzkoušeli přesilovku také Pražané, a přestože ji nevyužili, s návratem hostujícího hráče na ledovou plochu skóroval přesnou trefou z levého kruhu Jan Košťálek.

V dalším průběhu se na trestných lavicích téměř dvířka nezavřela, k vidění byla další přesilovka Sparty i Vítkovic, navíc se chvíli hrálo i čtyři na čtyři. Nicméně ani jeden z celků nezměnil průběžné skóre, a tak se do kabin šlo za stavu 1:0.

Druhá třetina nenabídla příliš nebezpečných šancí. Srovnat mohli hosté při vyloučení domácích, ale nepovedlo se. Po polovině hrací doby se však hra rozproudila. Znovu na trestnou lavici usedli domácí, nicméně to nevadilo Pechovi, který ujel s pukem na Svobodu. Pech skákavou pryž za brankovou čáru neprocpal, ale dojíždějící Jan Buchtele už ano.

Radost z gólu Spartě dlouho nevydržela, protože v dobíhající početní výhodě konečně hosté pokořili Machovského, Marek Kalus neodbytně procpal puk pod betonem. Na toto dění navázala přesilovka Sparty, která nezůstala nevyužita. Během působení před brankou Vítkovic schytal hostující Dej obětavým zákrokem ránu pukem, po čemž zůstali jen tři hráči na ubránění sparťanské pětky. Ta toho využila a číhající Roman Horák u tyčky zvýšil na 3:1.

V závěru druhého dějství se strhla za hostující svatyní mela, v níž se do sebe pustili dvě sedmasedmdesátky. Ta domácí, tedy David Němeček, ale na rozdíl od svého soka navíc obdržel trest do konce utkání za úder hlavou.

Do třetí části tak Vítkovice vstoupily s podstatnou částí pětiminutové přesilovky. A uběhlo jen šedesát osm vteřin a Sparta zamířila do tří na dvě minuty a dvacet sekund, Dvořák obdržel 2+2 minuty za vysokou hůl. I přes řadu pokusů hostů Machovský puk za záda nepustil a pokračovalo se klasickou přesilovkou, která rovněž zůstala nepotrestána.

Nicméně nakonec se snížení Vítkovičtí dočkali, sólo akcí se představil Rostislav Marosz, který procpal puk mezi betony Machovského. Záhy měli domácí na mále, kdy mohlo být vyrovnáno, ale Sparta se štěstím ubránil svou klec. I když hosté pokračovali tlakem na domácí branku, nakonec znovu skórovali Pražané, v samostatném úniku zvýšil na 4:2 Michal Řepík. V samotném závěru ještě zvýšil na rozdíl tří branek Matúš Sukel', jehož gól posvětila i kontrola u videa. Sparta tak zvítězila za tři body.

Josef Jandač (HC Sparta Praha): „Jsme velice rádi za tři body. V minulých zápasech, ve kterých jsme hráli dobře, byl soupeř šťastnější. Nyní se role obrátily. Byli jsme maximálně efektivní v koncovce, věděli jsme, že Vítkovicím dá změna trenéra nový impuls. V utkání bylo vidět, že chtějí za každou cenu uspět, byly hodně důrazné. Musíme zapracovat na četnosti střelby, která nám dělá trochu problémy. Není to pouze o našem výkonu, ale i o výkonu soupeře. Vítkovice nám nedaly tolik prostoru. Bylo to z obou stran velmi náročné utkání, měli jsme pomalejší přechod do útoku, ale díky pěti vstřeleným brankám se nám podařilo zvítězit.“

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): „S výsledkem sice spokojení nejsme, ale na druhou stranu naše hra nevypadala špatně. Začátek utkání byl ve vysokém tempu, chtěli jsme nasadit mladší kluky, aby dostali šanci se ukázat. Do obrany místo Romana Poláka jsme se rozhodli vzít mladého obránce Tomáše Machů. Myslím si, že se s tempem zápasu všichni popasovali výborně. V první třetině jsme udělali taktickou chybu při našem střídání, Sparta vstřelila gól, navíc se jí podařila využít přesilovka. Postupem času se nám podařilo vyrovnat hru, ale bohužel v naší přesilové hře pěti proti třem jsme se neprosadili. Hlavní rozdíl byl v zakončení, Sparta byla v tomto ohledu lepší. Nemáme kam uhnout, věřím, že budeme dál poctivě makat a zlepšovat se.“