SPA - KOM 2:3p - Kometa urvala i druhý bod

ČF2, úterý 14. 3. 2017
Sparta - Kometa Brno SPA - KOM
Sparta: Pöpperle – Mikuš, Piskáček, Kalina, Gernát, Švrček, Eminger, Barinka – Hlinka, Vrána, Řepík – Buchtele, Klimek, Ihnačák – Kumstát, Pech, Forman – Uher, Cingel, Kudrna. Trenér: Jiří Kalous.
Kometa Brno: Čiliak – Krejčík, O. Němec, Gulaši, Kováčik, Malec, Bartejs, Král – Kvapil, Hruška, Erat – Zaťovič, V. Němec, Brabenec – Dočekal, Zohorna, Mallet – Káňa, Nečas, Haščák – Vondráček. Trenér: Kamil Pokorný.
Branky a nahrávky: 7. Řepík (Cingel), 17. Kumstát (Forman, Pech) – 15. Nečas (Zohorna), 45. Mallet (Hruška), 64. Kováčik (Zaťovič, V. Němec). Rozhodčí: Hribik, Souček – Barvíř, Blümel. Vyloučení: 6:7. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 13 003. Střely na branku: 32:22. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:3. Nejlepší hráči utkání: Michal Řepík - Alexandre Mallet. Stav série: 0:2.
Také do druhého čtvrtfinálového utkání vstoupili lépe sparťané, které poslal do vedení Michal Řepík. Kometa dokázala na jeho gól odpovědět, ale ještě před první přestávkou vrátil Spartě jednobrankový náskok Petr Kumstát. Po bezbrankovém druhém dějství Brno v úvodu třetí části srovnalo a v prodloužení se radovalo z vítězství a vedení 2:0 v celé sérii.

Po opatrnějším startu první třetiny se i tentokrát prosadila jako první domácí Sparta. Cingel si dobře všiml Řepíka číhajícího na modré čáře a našel ho dlouhým pasem. Michal Řepík si najel po pravém křídle, zamířil a prostřelil Čiliaka. Na druhé straně mohl odpovědět Zohorna, jeho dorážka se ale do branky nedostala. Více práce měl v úvodu zápasu brněnský gólman, který si musel poradit s nebezpečnou dorážkou Buchteleho. Proti teči Ihnačáka zasahovat nemusel, kotouč zamířil těsně vedle branky. V další obrovské šanci operovali u branky Brna Vrána s Hlinkou, puk nakonec zacinkal dokonce o tyčku.

Kometě se podařilo srovnat z ojedinělé šance a podruhé v sérii se prosadil teprve osmnáctiletý Martin Nečas. Sparta si ale vzala své vedení velice rychle zpět po akci Formana, který těsně před brankou nahrával Petru Kumstátovi. Sparťanský dlouhán trefil v signalizované výhodě přesně růžek branky. Těsně před přestávkou přišla první přesilovka zápasu, a to na straně Komety. Ta byla v početní výhodě hodně nebezpečná. Nejprve Ondřej Němec orazítkoval tyčku, poté pálil těsně vedle v posledních vteřinách třetiny Kováčik.

První šanci druhé třetiny si vypracovali Pražané, konkrétně střílející Mikuš a tečující Cingel. Čiliak ale v této situaci svůj tým podržel. Cingel byl vidět i o chvíli později, když za brankou soupeře vybojoval zdánlivě ztracený kotouč a předložil ho mezi kruhy Kudrnovi. Ten ale bohužel pro Spartu netrefil branku. Po faulu Uhera v útočném pásmu hráli Brňané přesilovku, ale sparťanská čtveřice se bránila výborně.

Poté se první přesilovky dočkali i sparťané. Hlinka v ní našel Vránu číhajícího v mezikruží, pokus nejlepšího sparťanského střelce vyrazil Čiliak. Brankář Komety se zaskvěl i o chvíli později, když svižným zákrokem betonem vyrazil střelu Řepíka. Před druhou přestávkou hráli domácí další přesilovku, během které byl za netradiční prohřešek, tedy nesportovní chování při „osprchování“ gólmana, vyloučen druhý hostující hráč. Sparťané ale dvojnásobnou početní výhodu využít nedokázali.

Další tutové sparťanské šance přišly po vyloučení Erata. Nejprve prováhal příležitost Klimek, poté nedal ani Buchtele. A přišel krutý trest. Ve vlastním oslabení totiž ujel Alexandre Mallet, udělal kličku a kotouč prošel pod Pöpperlem za brankovou čáru. Navíc záhy přišla brněnská přesilovka, při které gól hostů doslova visel ve vzduchu. Nejprve se Pöpperle stihl skvěle přesunout proti střele Haščáka, poté Erat před odkrytou brankou promáchl. Před Pöpperlem neuspěl ani Mallet. Sparťané tuto pasáž přežili jen s velkým štěstím. Pak přišly pro změnu obrovské šance Sparty, která si vybojovala i přesilovku. V té se jí ale vůbec nedařilo. To Kometě se v její početní výhodě začínající dvě a půl minuty před koncem základní hrací doby vedlo o poznání lépe, ale také bez gólového efektu.

Druhé čtvrtfinále tak dospělo až do dvacetiminutového prodloužení hraného v pěti hráčích. Po třech minutách rozhodl o osudu zápasu obránce Jozef Kováčik, který z vrcholu kruhu propálil sparťanského brankáře. Série se tak stěhuje na led soupeře za stavu 2:0 pro Kometu.

Jiří Kalous (HC Sparta Praha): "Stejně jako v prvním zápase rozhodly dvě opravdu hrubé, kardinální chyby. Umožnili jsme při nich soupeři samostatný nájezd a ten to využil. Ani se na branky moc nenadřou. Hrají trpělivě, protečovávají kotouče jednoduše dopředu a vyčkávají ve středním pásmu. Ztráty občas přicházejí, my jsme je udělali a soupeř toho využil. V prodloužení to tam bohužel spadlo ze standardní situace. Prohráli jsme druhý zápas, takže situace je pro nás velmi vážná, ale ještě pořád jsme ve hře a určitě budeme chtít v každém případě sérii vrátit do Prahy."

Kamil Pokorný (HC Kometa Brno): "Byli jsme v první třetině znovu tady v O2 areně pod tlakem, ale podařilo se nám po chybě domácích vyrovnat. Oni si ale vzali vzápětí vedení opět na svou stranu a za tu první třetinu to bylo asi zasloužené. Ve druhé třetině se náš výkon zvedl, ale posledních šest minut v ní dostal soupeř naše tři vyloučení a jednou z toho bylo pět na tři. Odmakali jsme to a podržel nás brankář Čiliak. Do třetí třetiny jsme šli stejně jako včera, že zápas chceme srovnat. Podařilo se nám to v době, kdy jsme to čekali asi nejmíň - ve vlastním oslabení. Mallet, který ve druhé třetině jel sám na gólmana a nedal, to tentokrát zvládnul. Poslal zápas do prodloužení. Jen mě mrzí, že když Sparta znervózněla, tak jsme tam měli ještě tři obrovské šance, ale vítězství jsme na svou stranu nestrhli. Ale tak to asi mělo být. V prodloužení rozhodla standardní situace a fantastická střela země-vzduch Joži Kováčika. Jsme rádi za druhé vítězství a budeme se koncentrovat na domácí zápasy."