14. 9. 2021 | Petr Pavlík, Daniel Ryl

PCE - SPA 2:5 - Vítězný vstup do extraligy!

3., úterý 14. 9. 2021
Pardubice - Sparta PCE - SPA
Pardubice: Frodl – Mikuš, Košťálek, Robertson, Nakládal (C), Vála, Kolář (A), Hrádek – Kousal, Paulovič, Camara – Musil, Poulíček (A), Blümel – Říčka, Cienciala, Hecl – Koffer, Anděl, Rohlík.
Sparta: Neužil – Moravčík, Mikliš, Dvořák, Pavelka, Polášek (A), Jeřábek – Sobotka, Horák, Řepík (C) – Thorell, Kaše, Chlapík – Buchtele (A), Zikmund, Forman – Doležal, Vitouch, Prymula – Konečný.
Branky a nahrávky: 8. Poulíček (Robertson, Musil), 47. Říčka (Cienciala, Vála) – 7. Forman (Zikmund), 26. Chlapík (Thorell, Polášek), 56. Vitouch (Forman, Moravčík), 58. Chlapík (Buchtele), 59. Řepík (Sobotka). Rozhodčí: Šír, Obadal – Ondráček, Kis. Vyloučení: 1:2. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 8 105. Střely na branku: 30:21. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:5. Nejlepší hráči utkání: David Cienciala - Miroslav Forman.
Sparťané vstoupili do nové extraligové sezony pravou nohou, když zvládli tuhou bitvu na ledě Pardubic. Náš tým na východě Čech po většinu utkání sváděl tuhý boj, trefil dokonce i tyčku, ale domácí na první dvě branky zareagovali. V samotném závěru však přišly trefy Davida Vitoucha, dvougólového Filipa Chlapíka a kapitána Michala Řepíka, kteří tak korunovali sparťanské vítězství 5:2.

Sparťané nasadili do branky v utkání na ledě Pardubic mladého brankáře Jakuba Neužila, který musel hned v první třetině čelit několika nebezpečným střelám z domácí strany. Pardubičtí hokejisté se dostali jako první do velké šance, když Heclova rána z levého kruhu mířila mimo branku. Další velkou šanci měl na své hokejce útočník Říčka, který střílel v situaci jeden na jednoho, ale Neužil vytasil svoji lapačku a odrazil kotouč pro svůj tým do bezpečí.

Naši hokejisté zahrozili v dalších minutách, konkrétně šancí Thorella, jenž střílel z velmi dobré pozice před brankou. Švédský forvard byl osamocen na pravém kruhu, ale i přesto si brankář Frodl vyjel ze svého pracoviště a střelu sparťanského útočníka bez obtíží zneškodnil. Domácí hráči si v první třetině připravili hodně šancí, mezi které se zařadila i příležitost Pauloviče. Pardubický útočník trefil svou prudkou ránou od modré čáry jen náruč připraveného brankáře Neužila.

Když už to vypadalo, že oba týmy půjdou do kabin za nerozhodného stravu, situaci rázem sparťané změnili. Zikmund vyhrál vhazování v útočném pásmu a ke kotouči se vzápětí probojoval Miroslav Forman, jenž poslal kotouč do horní části branky. Vedení si naši hokejisté neužili příliš dlouho, jelikož v dalším pardubickém tlaku se domácí dočkali rychlého vyrovnání. Svižnou střelu Robertsona od modré čáry úspěšně tečoval za Neužilova záda Patrik Poulíček.

Pražané vstoupili do druhé třetiny velmi aktivně, když si do dobré střelecké pozice najel Řepík. Rána sparťanského kapitána ovšem minula domácí branku. Při druhé šanci Řepíka už musel zasahovat brankář Frodl svými betony. Na druhém konci kluziště zahrozili pro změnu domácí. Říčka přihrával přes brankoviště Ciencialovi, ale sparťanská obrana včas zastavila přihrávku a poslala kotouč do bezpečí.

Hra měla velký spád, rozhodčí přerušovali hru minimálně. Ve dvacáté šesté minutě utkání se diváci v aréně dočkali dalšího gólu. Thorell nenápadným přiťuknutím přenechal kotouč do jízdy Filipu Chlapíkovi, jenž přesnou střelou propálil Frodla podruhé v utkání. Sparťané vzápětí mohli přidat další gólovou trefu, ale Prymulova rána z levé strany mířila mimo branku. Pardubičtí hokejisté měli ve druhé třetině velký tlak, ale vyrovnání se nedočkali. Brankář Neužil zneškodnil střely Pauloviče či dalších domácích hráčů.

Za příznivého stavu pro náš tým mohl ještě zvýšit sparťanské vedení útočník Kaše, který se dobře vymanil v rohu kluziště a po velmi přesné střele zacinkala tyčka Frodlovy branky. Na konci prostředního dějství si pardubičtí hokejisté vyzkoušeli svou první početní výhodu. Po Zikmundově faulu se domácí tým usadil v útočném pásmu, ale všechny nebezpečné střely včetně Poulíčkovy rány od modré čáry Neužil ukryl ve své náruči.

Sparťané hned v úvodu třetí třetiny chtěli rychle zaútočit, ale jejich nepřesná přihrávka skončila na zakázaném uvolnění. Domácí hokejisté se snažili přetavit krátký pobyt v útočném pásmu v gól, ale brankář Neužil byl pozorný. Sparťanský muž s maskou zasáhl proti střele Říčky i následnému pokusu od modré čáry z hokejky obránce Hrádka. Neužil včas byl připravený na svém místě.

Pardubičtí hokejisté ve třetí třetině zatlačili svého soupeře v jeho obranném pásmu a odměnou za to jim byl druhý vstřelený gól. Po chybě ve středním pásmu ujel do přečíslení dvou proti jedinému obránci Cienciala s Robertem Říčkou a druhý jmenovaný prostřelil Neužila svou svižnou ranou na vzdálenější tyčku. Domácí hokejisté ožili a skórovat mohli ve své další početní výhodě. Camara ovšem v rozhodující chvíli ztratil stabilitu a sparťané ustáli další krušné chvilky v obranném pásmu.

Co se domácím hokejistům nepovedlo, sparťané dokázali využít. Třetí útočná formace se zabydlela v útočném pásmu, Forman předal kotouč zadovkou Davidu Vitouchovi a sparťanský mladík v sestavě Pražanů vrátil Spartě zpět jednobrankové vedení. Necelé tři minuty před koncem třetí třetiny pardubičtí trenéři odvolali brankáře Frodla z jeho pracoviště, ale hru šest na pět rychle sparťané ukončili. Filip Chlapík ze středního pásma trefil bez větších obtíží odkrytou branku. A ze sparťanské strany to ještě nebylo vše! V úplném závěru utkání ujel do samostatného úniku Michal Řepík, který svým chladnokrevným blafákem do bekhendu nedal Frodlovi šanci zasáhnout. Sparťané vyhráli v Pardubicích 5:2 a připsali si do tabulky první tři body v nové sezoně.

Richard Král (HC Dynamo Pardubice): „Myslím, že jsme odehráli slušné utkání, měli jsme asi více ze hry. Ve druhé třetině jsme si vytvořili pár vyložených šancí, bohužel se nám je nepodařilo proměňovat. Trefovali jsme brankáře, nebo jsme vůbec netrefovali branku. Ve třetí třetině jsme se vrátili do zápasu, ale pět minut před koncem uděláme obrovské chyby. Nevyhodíme puk ze třetiny, před brankou máme čtyři hráče a jediný soupeř v mezikruží nám dá gól. To se v takovém zápase nemůže stávat, beru to jako hrubou nedisciplinovanost.“

Josef Jandač (HC Sparta Praha): „Jsme hodně rádi za vítězství na horké pardubické půdě. Pardubice měly dobrý vstup do sezony po dvou zápasech, my jsme zatím stáli, což bylo o to těžší. Z naší strany to byl bojovný výkon, samozřejmě tam byly nějaké chyby, ale v závěru se štěstí přiklonilo na naši stranu. Výborný výkon podal brankář Jakub Neužil.“