MBL – SPA 1:2 – Vítězná série pokračuje!

27., pátek 9. 12. 2022
Mladá Boleslav - Sparta MBL - SPA
Mladá Boleslav: Krošelj – Pýcha, Pláněk, Jánošík, Bernad, Jeřábek, Lintuniemi, Štich – Šťastný, Lantoši, Åberg – Kantner, Najman, Kousal – Lunter, Fořt, Stránský – Šmerha, Závora, Beránek.
Sparta: Kovář – Kempný, Polášek, Jandus, Moravčík, Němeček, Mikliš, Krutil – E. Thorell, Horák, Tomášek – Konečný, Sobotka, Buchtele – Dvořáček, D. Vitouch, Hauser – M. Vitouch, G. Thorell, Safin.
Branky a nahrávky: 12. Lantoši (O. Najman) – 9. Horák (Tomášek, E. Thorell), 49. Sobotka (Konečný, Buchtele). Rozhodčí: Veselý, Šindel – Kajínek, Zika. Vyloučení: 3:5. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 3 169. Střely na branku: 41:30. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2. Nejlepší hráči utkání: Róbert Lantoši - Jakub Kovář.
Sparťané se v rámci 27. kola Tipsport extraligy utkali na ledě Mladé Boleslavi s domácími Bruslaři. Zásluhou Romana Horáka se nám brzy podařilo dostat do vedení, ale domácí záhy odpověděli a vyrovnaný stav držel až do poloviny třetí třetiny. V té se trefil Vláďa Sobotka a rozhodl tak o našem osmém vítězství v řadě. Velkým dílem se pod úspěch podepsal také Kuba Kovář, který především ve druhé třetině čelil velkému množství nebezpečných střel.

Sparťané začali velmi aktivně a hned po necelých dvou minutách ze své snahy vytěžili první přesilovou hru. V té se do velmi nadějné příležitosti dostal Honza Buchtele, ale ani nadvakrát nedokázal Krošelje z bezprostřední blízkosti překonat. Už při hře v plném počtu na obou stranách se pak málem podařilo kuriózně skórovat Dvořáčkovi, když zpoza branky nahazoval kotouč do brankoviště a mladoboleslavský brankář si málem srazil puk do vlastní sítě.

Jen o pár minut později už jsme se ale mohli radovat! David Tomášek na modré čáře výborně obešel protihráče a nastřelil puk přímo na hůl Romana Horáka, který už neměl problém otevřít skóre zápasu. Zvýšit náskok mohl Buchtele, ale ani tentokrát hostujícího brankáře neprostřelil.

Na druhé straně se pak proti pravidlům provinil Němeček a početní výhodu měli k dispozici i hokejisté Mladé Boleslavi. A netrvalo dlouho a bylo vyrovnáno. Po naší hrubé chybě v rozehrávce se ke kotouči dostal Ondřej Najman, který posunul k Róbertovi Lantošimu a ten tvrdou střelou do horního růžku prostřelil Kováře.

Na konci úvodního dějství se do rychlého úniku dostal hostující Kousal a Dvořáček ho musel zastavit pouze za cenu faulu, od následného gólu faulovaného nás zachránila píšťalka rozhodčího. V oslabení pak Kubu Kováře Bruslaři hned několikrát nebezpečně prověřili, sparťanský brankář si ale se vším poradil a do kabin se tak odcházelo za nerozhodného stavu.

Prostřední třetina začala hodně opatrně a hrálo se spíše o střední pásmo. Změnit to mohl faul Šticha a druhá sparťanská přesilovka v utkání. Přichystali jsme si hned několik zajímavých kombinací, ale střely Gustafa Thorella a Romana Horáka se neujaly. Poté byl ale vyloučen Polášek a iniciativy se ujali domácí. Do nebezpečného sóla se dostal Ondřej Najman, na skvěle chytajícího Kubu Kováře byl ale krátký.

V plném počtu jsme se příliš dlouho neohřáli, za hákování byl totiž potrestán Martin Jandus. Ani tuto výhodu sice Bruslaři využít nedokázali, ale herní tlak si přenesli i do hry v rovnovážném počtu. Nebezpečně pálil Alex Lintuniemi, hrozil také Tomáš Fořt.

Kuba Kovář ale i nadále předváděl jeden jistý zákrok za druhým a držel vyrovnaný stav zápasu. V samém závěru se nedokázal prosadit ani Matyáš Kantner tvrdou ranou z kruhu a na druhé straně neuspěl ani David Tomášek. Před třetí třetinou tak bylo stále ještě vše otevřené.

Ve třetí části jsme byli i nadále svědky velmi vyrovnané partie. Akce se střídaly na obou stranách a hlavními aktéry utkání byli oba brankáři. Z pravého křídla se snažil hrozit domácí Pontus Alberg, branku ale přestřelil. Sparťanské ofenzivě se také stále nedařilo prolomit vyrovnaný stav.

To se ale z čista jasna zhruba v polovině třetiny změnilo! Jan Buchtele z těsné blízkosti nahrnul kotouč do mladoboleslavského brankoviště, odkud se odrazil před Vladimíra Sobotku, který se skvěle zorientoval a bleskově zametl puk pod břevno poloodkryté branky Krošelje.

Domácí se okamžitě hnali za vyrovnáním, ale nedařilo se jim usadit v útočném pásmu a více naopak hrozili sparťané z rychlých brejků. Velký nápor si ale Bruslaři připravili na samý závěr, když Krošelj opustil své stanoviště a domácí šli do šesti.

Obrovský závar po nešťastném odrazu kotouče od Němečka Kovář fantasticky zlikvidoval. Definitivně pak mohl svým vyhozením rozhodnout Buchtele, ale o pár centimetrů prázdnou branku minul. Ve zbývajících momentech už se domácím ohrozit naši svatyni naštěstí nepovedlo a mohli jsme se tak radovat už z osmé tříbodové výhry v řadě.

Petr Haken (BK Mladá Boleslav): "Chtěl bych dneska pochválit všechny hráče, protože k tomu utkání přistoupili velice dobře. Pokud s tímhle nadšením a chutí budeme chtít začít v neděli zápas v Olomouci - a budeme to potřebovat - tak věřím, že budeme úspěšní. Musíme být také trošku trpěliví. Každopádně chci pogratulovat Spartě k vítězství."

Miloslav Hořava (HC Sparta Praha): "Hlavní postavou byl jednoznačně brankář Kuba Kovář. Byl to jeho zápas. Držel nás, jen díky němu jsme měli šanci na solidní výsledek. Jinak by to bylo rozhodnuté mnohem dřív. Dovolili jsme soupeři strašnou spoustu šancí, musíme se podívat, čím to bylo. Celý tým si ale zase šel za vítězstvím. Všichni mají obrovskou chuť pracovat, čehož si moc cením. Nebyli jsme určitě lepší. Domácí byli hokejovější a měli více šancí. My jsme teď na vlně. Máme štěstí, bojovností se nám daří zápasy vyhrávat. Teď se to povedlo znovu. Boleslav je velmi silné mužstvo, výhry si opravdu moc ceníme."