MBL - SPA 0:2 - Novotný v premiéře s nulou

39., neděle 24. 1. 2016
Mladá Boleslav - Sparta MBL - SPA
Mladá Boleslav: Rittich – Hes, Voráček, Trončinský, Rýgl, Ovčačík, Kučný – Jarůšek, Výborný, Bárta – Hyka, Klepiš, Lenc – Musil, Urban, Pacovský – Kubica, Hruška, Klimenta – Ďurač. Trenér: František Výborný.
Sparta: Novotný – Polášek, Eminger, Švrček, Čajkovský, Mikuš, Hrbas, Kalina – Buchtele, Přibyl, Netík – Sabolič, Klimek, Hamilton – Kumstát, Hlinka, Forman – Kudrna, Dragoun, Procházka. Trenér: Josef Jandač.
Branky a nahrávky: 24. Hamilton (Klimek, Mikuš), 36. Netík. Rozhodčí: Svoboda, Hribik – Flegl, Polonyi. Vyloučení: 4:6. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 4128. Střely na branku: 38:29. Průběh utkání: 0:2. Nejlepší hráči zápasu: Klepiš - Novotný.
Sparťanští hokejisté si připsali páté extraligové vítězství v řadě, když dokázali v Mladé Boleslavi zvítězit 2:0. Velkou měrou se na tomto úspěchu podílel gólman Filip Novotný, který pochytal všech třicet osm střel soupeře a hned v prvním utkání po svém návratu vychytal čisté konto. O vítěznou branku zápasu se postaral Curtis Hamilton, konečnou podobu výsledku dal Tomáš Netík.

Úvod utkání byl z obou stran poměrně opatrný, po Hamiltonově faulu dostali Bruslaři k dispozici přesilovku, ve které si dokázali vypracovat jednu velkou příležitost, když Trončinského nahození vyrazil brankář Novotný jen před sebe, dotírající Musil ovšem z dorážky mířil těsně vedle. Domácí byli i nadále aktivnějším celkem, po chybě v rozehrávce Pražanů se do dobré šance dostal Pacovský, při Novotném ale stála i trocha toho potřebného štěstí, a puk tak do sítě nedoputoval. Chvílí nato si mladoboleslavští zadáci špatně rozebrali hráče, v dobré šanci se ocitl osamocený Sabolič, ale zamířil jen do připraveného Ritticha. Svěřencům trenéra Jandače zatápěla především třetí útočná formace Boleslavských, aktivní Musil se v jedenácté minutě u mantinelu zbavil svého strážce a chytrou přihrávkou našel před brankou volného Urbana, ten ale kotouč usměrnil jen do připraveného gólmana Novotného.

Ani Spartě si při úvodní početní převaze, ve které se ji ze všech extraligových mužstev daří nejvíce, příliš nedařilo – jedinou příležitost si vypracoval Sabolič, po jehož teči ale touš zamířil kousek nad horní tyč domácí pokladnice. V posledních minutách prvního dějství se hrál svižný hokej, nejprve v dobré šanci při vlastním oslabení minul všudypřítomný Sabolič, o pár vteřinek později si střelou z hranice levého kruhu na sparťanského brankáře nepřišel Tomáš Hyka. V samotném závěru se parádním sólem přes celé kluziště prezentoval Klepiš, jeho bombu na vzdálenější tyč si ale Novotný, jenž za celek z hlavního města chytal poprvé po svém návratu z Novokuzněcku, pohlídal.

V úvodu prostřední dvacetiminutovky hra sice nepostrádala tempo a spád, šance však byly k vidění jen zřídka. Ve třiadvacáté minutě se díky sérii několika dobrých manévrů až do prostoru mezi kruhy dostal Přibyl, jeho štiplavý projektil ale Rittich dokázal vytěsnit. Zhruba o minutku později už to hostům vyšlo, Bruslaři nechali před brankou úplně zapomenutého Curtise Hamiltona, kterému sice první rána nesedla, ta následná už ale ano a boleslavský gólman se po puku jen marně natahoval. Přibližně v polovině periody se hosté hnali do dvojnásobného přečíslení, Buchtele to vzal sám na sebe, ale trefil jen beton připraveného Ritticha. Téměř vzápětí už řada fanoušků ve ŠKOENERGO Areně chtělo slavit, po Bártově ukrytém nahození se totiž k teči dostal kapitán Výborný, po několika nepřehledných okamžicích ale puk ze své výstroje vyklepal Filip Novotný.

Sparta velmi dobře bránila střední pásmo, díky čemuž se často dostávala do zajímavých brejků, při jednom z nich se Rittich s Kumstátovou dělovkou musel vypořádat svou maskou. Po Ovčačíkově chybě na útočné modré hostě spěchali do dalšího přečíslení, které tentokráte zakončoval Netík a jeho ráně scházely pouze centimetry! Svěřenci Josefa Jandače byli i nadále lepším celkem, Boleslavští jen díky famóznímu Rittichovi přečkali velkou šanci Jaroslava Hlinky, následné ráně z hole obránce Poláška taktéž mnoho nechybělo. V čase 35:29 hosté své vedení zdvojnásobili, dostatku volného prostoru využil Tomáš Netík a s přehledem zakončil mezi betony strážce boleslavské svatyně!

Na začátku třetího dějství se po Mikušově chybě mohl směrem vpřed hnát Hyka, slovenský zadák v dresu Pražanů ale své zaváhání napravil a povedeným vypíchnutím kotouče učinil domácím nadějím na možné snížení přítrž. Při signalizovaném vyloučení Emingera Bruslaři dlouho kombinovali v útočném pásmu, vše vyústilo v povedenou dělovku Jakuba Klepiše, po níž Novotný nejspíše ani sám nevěděl, jak se mu puk podařilo vyrazit mimo tři tyče! Ani tuto přesilovku svěřenci trenérského dua Výborný – Jelínek nevyužili, ihned po jejím skončení se naopak do nebezpečné šance dostal Buchtele, Rittich se ale vyznamenal povedeným reflexivním zásahem.

Snaha vstřelit kontaktní branku domácím rozhodně upřít nešla, Pražané ale pokračovali v dobré defenzivní práci a vedení si celkem v poklidu hlídali, výjimkou budiž Ovčačíkovo nahození, které na hranici brankoviště ještě lehce tečoval Dominik Pacovský, puk se ale ani tentokráte mezi tři tyče nevešel. Občas se sparťané dostali do slibně vypadající příležitosti, třeba ve čtyřiapadesáté minutě jim tři body mohl definitivně pojistit Forman, Rittich ale stále držel naděje svých spoluhráčů nad vodou. Kdo čekal, že s blížícím se koncem zápasu bude tlak Mladoboleslavských gradovat, mýlil se. Celek z hlavního města ukázal, že začátek roku 2016 jej zastihl v optimální herní pohodě a i přes to, že Bruslaři v závěru zkusili štěstí v šesti, dokráčel si už pro osmý plný bodový zisk z posledních devíti duelů!

Marian Jelínek (Mladá Boleslav): Myslím si, že jsme do zápasu nevstoupili špatně. První třetina byla z naší strany ta nejlepší, bohužel se nám ale v ní nepodařilo skórovat. V druhé části už byl soupeř aktivnější, lepší. Projevilo se to i gólově, kdy se Sparta hned dvakrát prosadila. Ve třetí třetině jsme se ještě trochu vzchopili a snažili se utkání zdramatizovat, ale soupeř si už vše pohlídal. Myslím, že nakonec zaslouženě zvítězil, ta kvalita tam byla znát. Nemůžu říct, že bychom odehráli špatné utkání, ale výsledek je podle mě adekvátní tomu, co se na ledě odehrálo.

Zdeněk Moták (Sparta): Domácí dobře bruslili, navíc dohrávali souboje, chodili do nás. Naštěstí jsme jim dokázali oplácet stejnou mincí a ještě navíc přidali dva góly. Dalším důležitým aspektem byla zdárně zvládnutá oslabení, která se nám v poslední době moc nedaří. A v neposlední řadě musím konstatovat, že výborně zachytal Filip Novotný.