LIB - SPA 3:4p - Vítězný start zápasové přípravy

přátelské utkání (hraje se v Liberci), pátek 28. 7. 2017
Liberec - Sparta LIB - SPA
Liberec: Will – Derner, Jánošík, Šmíd, Plutnar, Kolmann, Pyrochta, Havlín – Krenželok, Jelínek, Lakatoš – Jašek, Bulíř, Bakoš – Ordoš, Bližňák, Bartovič – Dlouhý, Vantuch, Stránský.
Sparta: Honzík – Nedomlel, Švrček, Dvořák, M. Jandus, Mikliš, Kalina – Říčka, Klimek, Reichenberg – Procházka, Černoch, Pšenička – Uher, Smejkal, Lis – Wojnar, Rousek, T. Jandus.
Branky a nahrávky: 6. Krenželok, 14. Plutnar (Jelínek, Lakatoš), 48. Šmíd (Dlouhý, Stránský) – 33. Uher (Kalina, Černoch), 44. Říčka (Reichenberg), 52. Smejkal (T. Jandus), 61. Černoch (Dvořák). Vyloučení: 5:3. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Průběh utkání: 2:0, 2:2, 3:2, 3:4.
První přípravné utkání před sezonou 2017/2018 sehráli sparťané na ledě Bílých Tygrů Liberec netradičně už od 11 hodin dopoledne. Sparťané nastoupili bez prvních dvou formací, Liberec téměř v plné sestavě. V první třetině domácí dominovali a šli do vedení 2:0, poté ale mladá sparťanská sestava ukázala svoji sílu a nakonec urvala vítězství v prodloužení. Gólově se prosadili Dominik Uher, Robert Říčka, Jiří Smejkal a v nastaveném čase Jiří Černoch.

Sparťané nastoupili do prvního přípravného duelu v sestavě s mnoha mladíky, které trenérská dvojice Kalous – Nedvěd zkouší. Z letních posil se v sestavě objevili gólman Honzík, útočníci Reichenberg s Říčkou a obránce Dvořák. Ty doplnili ještě Klimek, Černoch, Uher, Nedomlel, Švrček a Kalina.

Po opatrnějším rozehřívacím úvodu si jako první vytvořila tlak první liberecká formace ve složení Krenželok – Jelínek – Lakatoš. Nejprve pálil Jelínek, poté se po smolném zásahu sparťanského hráče prosadil z mezikruží Lukáš Krenželok. Další rozruch přinesl Uherův zákrok na Bližňáka za brankou Bílých Tygrů. Slovenský útočník zůstal ležet na ledě a mstít se ho jal jeho spoluhráč Šmíd. Celá situace vyústila libereckou přesilovkou, která zůstala nevyužitá.

Ve 14. minutě přišel druhý zásah domácích, bohužel pro Spartu pěkně smolný. Gólman Honzík zastavil za brankou kotouč pro obránce, ale jako první ho ukořistil soupeř. Po rychlé souhře zakončoval Michal Plutnar a měl lehkou práci, Honzík se totiž nestihl vrátit mezi tři tyče a na brankové čáře se ho snažil nahradit Nedomlel. Toho Plutnar prostřelil a zvýšil na 2:0. V závěru první části hráli sparťané více než minutu přesilovku pět na tři, v největší šanci ale nabídku na střelu do poloodkryté branky promáchl Reichenberg.

Do druhé třetiny už sparťané vstoupili výrazně lépe a druhá dvacetiminutovka patřila jim. První šanci si vypracovala aktivní první lajna s Říčkou, Klimkem a norským reprezentantem Reichenbergem. Na druhé straně kontrovali nejprve Jelínek a poté Bližňák, ani ti ale neuspěli. Další šanci Pražanů z hokejky Říčky schoval Will v lapačce, pak už ale přišlo sparťanské snížení.

V hlavní roli byl Dominik Uher, který nejprve vybojoval dobrým pohybem přesilovku a poté ji sám využil střelou z vrcholu pravého kruhu pod břevno. Krátce nato zastavovali Liberečtí znovu šanci Sparty až nedovoleným zákrokem, Plutnar musel ujíždějícího soupeře podrazit. Tentokrát ale hosté početní výhodu nezužitkovali.

Třetí část zahájili únikem dvou na jednoho Wojnar a Černoch. Jejich akce ještě vyrovnávací gól nepřinesla, další příležitost první lajny už ano. Po nepřesné rozehrávce Libereckých se k puku dostal Robert Říčka, najel si po pravém křídle a propálil Willa střelou na vzdálenější tyčku. Ztráta dvoubrankového náskoku Tygry nabudila a v přesilové hře létala na Honzíka jedna střela za druhou.

Náročné oslabení sparťané sice přežili, ale inkasovali těsně po něm z hole liberecké posily Ladislava Šmída, který si sjel od modré čáry na kruh a tvrdě pálil. Vedení 3:2 ale Bílým Tygrům nevydrželo dlouho, z dorážky zblízka totiž znovu srovnal Jiří Smejkal. Asistenci u jeho gólu a svůj první bod ve sparťanském áčku si připsal devatenáctiletý útočník Tomáš Jandus, dvojče obránce Martina Janduse.

Po dohodě obou týmů následovalo po šedesáti minutách hry za stavu 3:3 pětiminutové prodloužení hrané ve třech hráčích na obou stranách. To skončilo rychle už po 55 sekundách, kdy vystřelil Spartě vítězství Jiří Černoch, který zakončoval přečíslení dvou na jednoho po přihrávce obránce Dvořáka.