21. 8. 2019 | Marek Táborský, Nicola Králová

GEN - SPA 3:2 - Dobrý výkon na Ženevu nestačil

příprava (Mannheim), středa 21. 8. 2019
Ženeva (SUI) - Sparta GEN - SPA
Ženeva (SUI): Mayer – Tömmernes (A), Jacquement (A), Karrer, Maurer, Guebey, Mercier, Völlmin – Miranda, Winnik, Mallard – Rod (C), Fehr, Wingels – Bozon, Berthon, Smirnovs – Šimek, Riat, Montandon
Sparta: Sedláček – Jandus, Zeleňák, Blain, Kalina, Polášek (A), Košťálek, Krutil – Forman, Pech (A), Říčka – Rousek, Klíma, Michnáč – Řepík (C), Růžička, Kvapil – Smejkal, Sukeľ, Kudrna.
Branky a nahrávky: 8. Fehr (Rod, Mercier), 49. Maillard (Winnik, Smirnovs), 55. Maillard (Smirnovs) – 27. Řepík (Růžička), 27. Rousek (Klíma). Rozhodčí: Pechaczek, Rantala – Hurtik, Laguzov. Vyloučení: 3:7. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 200. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 3:2.

Úvod německého přípravného kempu vyšel sparťanům po herní stránce výborně, ale výsledkově už bohužel ne. Svěřenci Uweho Kruppa i přes řadu slibných šancí prohrávali po první třetině se švýcarskou Ženevou 0:1, ale ve druhém dějství vyrovnal Michal Řepík a o třináct vteřin později dokonal obrat Lukáš Rousek. Švýcaři se však nevzdali, ve třetí části přidali a po dvou gólech Guillaumea Maillarda sparťané padli 2:3. Druhé utkání je čeká v pátek 23. srpna od 16:00 v Heilbronnu proti švédskému HV71.

Trenér Uwe Krupp sestavil pro úvodní zápas v Mannheimu silnou sestavu, do které se oproti duelu se Soči vrátil útok Kvapil – Růžička – Řepík i obránce Adam Polášek. Do branky se tentokrát postavil Jakub Sedláček a hned v první třetině řešil pár zajímavých situací. Naši hráči měli v úvodu zápasu více ze hry, při jedné z ojedinělých příležitostí Ženevy zpoza branky se blýskl efektním zákrokem Sedláček. Ač se většina děje odehrávala před brankou švýcarského soka, náhlý závar před Sedláčkovou sítí využil nekrytý Eric Fehr – Ženeva vedla 1:0.

Paradoxně při vyloučení Lukáše Pecha se do dvou velkých šancí dostal Lukáš Rousek podporovaný Kevinem Klímou. Po návratu z trestné lavice jel sám na branku také Pech a nebezpečně zahrozil z dorážky i Smejkal. Jako vítěz ale vždy vyšel gólman Mayer. Zahanbit se ale nenechal ani Jakub Sedláček na druhé straně, který lapil kuriózní šanci – puk do branky nasměroval nechtěně bruslí jeden z rozhodčích! Ženeva zahrozila i v úplném závěru – přesná šibenice Maillarda ale do branky prošla až krátce po závěrečné siréně.

Do druhé části zápasu vlétli naši hráči s ještě větší vervou a brzy se mohli radovat z vyrovnání. Šikovnou tečí dostal puk za Mayerova záda Michal Řepík, který se trefil poprvé po svém návratu do Sparty. Střídačka se ještě nestihla přestat radovat a měla další důvod k úsměvům. Po parádní kombinaci s Kevinem Klímou se z mezikruží skvěle trefil Lukáš Rousek a otočil na 2:1 pro Spartu!

Gólový účet mohl ještě navýšit svou druhou brankou Michal Řepík, který z úniku zkoušel přehodit brankáře Ženevy šikovným lobem. K jeho smůle puk proletěl jen těsně nad horní tyčí. Tlak Sparty tím ale neskončil, hokejisté ždímali obranu Ženevy v jejím obranném pásmu, pozitivní stav zápasu se nezměnil ani po vyloučení Miroslava Formana.

Ve finálním dějství přepnuli na vyšší rychlost i ženevští hokejisté. Při vyloučení Blaina se přesně trefil Guillaume Maillard a opět bylo srovnáno. Ke sparťanské smůle začalo přibývat vyloučení, na trestné lavici si poseděl znovu Blain, Růžička i Sukeľ. Při dalším přesilovkovém přečíslení se bohužel znovu trefil Guillaume Maillard a poslal Ženevu zpět do vedení.

I přes závěrečný tlak, time-out a hru bez brankáře sparťané už utkání znovu srovnat nedokázali a z prvního zahraničního přípravného zápasu odešli se ctí, ale jako poražení.