5., středa 28. 9. 2022
Karlovy Vary - Sparta KVA - SPA
Karlovy Vary: Ebenstreit (21. Psohlavec) – Postl, Hynek, Pelikán, Cipko, Holejšovský (C), Příplata – Skuhravý, Wardas, Pastor (A), Váňa, Galnor, Šuma, Čihař, Zahejský, Zeman (A).
Sparta: Tvrzník – Mack, Dufek, Cichoň, Janský, Bjakov, Hašek – Adamec, Netušil, Marek, Trachta, Žemlička (A), Nestrašil, Poláček (C), Novotný, Hrubý, Topol.
Branky a nahrávky: 9. Wardas (Zahejský), 15. Galnor (Zeman, Pastor), 24. Galnor (Zeman), 29. Šuma (Skuhravý, Váňa), 38. Wardas (Zahejský, Čihař), 51. Zeman (Galnor, Postl), 55. Holejšovský (Zahejský, Wardas), 62. Zahejský (Cipko, Pastor) – 4. Novotný (Nestrašil, Dufek), 17. Novotný (Janský, Žemlička), 18. Novotný (Netušil), 24. Poláček (Byakov, Marek), 28. Žemlička (Nestrašil), 33. Netušil (Žemlička, Hašek), 44. Žemlička (Novotný, Nestrašil). Rozhodčí: Hlinka – Goltsch, Sýkora. Vyloučení: 5:6. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 80. Střely na branku: 41:33. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:4, 3:4, 3:5, 4:5, 4:6, 5:6, 5:7, 8:7.
To byly nervy! Naši dorostenci odehráli gólově bohaté utkání v Karlových Varech a dlouho drželi dvoubrankové vedení. Domácí hokejisté dohnali svou ztrátu a sparťané v urputné přetahované nakonec vyválčili cenný bod za prohru 7:8 v prodloužení. Hattrickem a asistencí se blýskl útočník David Novotný, dvě branky a dvě asistence si připsal jiný útočník Richard Žemlička.

Úvodní minuty byly pod taktovkou domácího týmu. Domácí hokejisté mohli jít ve čtvrté minutě do vedení po střele Čihaře, který však orazítkoval pouze břevno. Na druhé straně se pro změnu rozjel David Novotný, jehož nenápadná střela zpoza kruhů propadla Ebenstreitovi až do sítě. Energetici zabrali a hnali se za vyrovnáním, Zahejský rozezněl tyčku. Chvíli poté Viktor Wardas sebral kotouč obránci hostí a následně téměř z nulového úhlu srovnal.

Sparťané začali čím dál více tlačit a měli navrch, branky se však dočkal jen jejich soupeř. Ti po vhazování předvedli parádní souhru, na jejímž konci přihrál Zeman zpoza branky Jakubu Galnorovi, jenž mířil přesně k tyči. Podobně však záhy vystřelil na druhé straně David Novotný, který o necelou minutu později pálil opět ostrými a završil tím před vstupem do kabin hattrick.

Do druhé části šli domácí s novým brankářem, Adama Ebenstreita vystřídal Martin Psohlavec. Ani jeho však hosté nešetřili, v přesilovce vystřelil od modré čáry Byakov a při tečování byl úspěšný Petr Poláček. Po dvaceti vteřinách byli Karlovarští opět na dostřel jediné branky, když se po přihrávce Zemana trefil Jakub Galnor. Přestřelka rozhodně nekončila, v osmadvacáté minutě se z pádu prosadil Richard Žemlička, což vyvolalo odpověď domácích, kdy další branku vsítil Vladimír Šuma.

Domácí hráče trápila i nedisciplinovanost a vyloučení Cipka potrestal František Netušil. Dvě a půl minuty před sirénou výborně napadal soupeřovu rozehrávku Čihař, který nejprve vybojoval kotouč a posléze vyslal přihrávku na vzdálenější tyčku, kde čekal připravený Viktor Wardas. Karlovarští hokejisté se snažili ještě srovnat, ale do hvizdu rozhodčího se jim to už nepodařilo.

I třetí dvacetiminutovka se nesla v podobném duchu jako dvě předchozí. Opět se odehrálo něco málo přes tři minuty a do karlovarské branky zapadl další puk, tentokrát si s Psohlavcem tváří v tvář poradil Richard Žemlička. Obě mužstva se hnala za dalším klíčovým gólem a kvůli otevřené defenzivě na obou stranách byla vidět spousta nebezpečných příležitostí. V polovině třetí třetiny Postl udržel kotouč na útočné modré, následně přihrál Galnorovi, jenž parádní úhlopříčkou nabil Matěji Zemanovi.

To Západočechy nabudilo a rázem jich byl plný led. V koncovce však domácí hokejisté mohli být ještě efektivnější. Nejprve dorážka Galnora zamířila od tyčky pod záda ulehajícího Tobiáše Tvrzníka a následně Pastor orazítkoval břevno. V čase 54:54 propukla karlovarská střídačka radostí, jelikož si Petr Holejšovský vyčkal na ideální chvíli ke střele a následně zametl kus černé gumy přímo pod víko. Obě mužstva pokračovala v rychlé agresivní hře, ta avšak dospěla až do prodloužení.

V nastaveném čase byla hra jako na houpačce, energetici ovšem předvedli pohlednou kombinaci na jeden dotek, na jejímž konci stál Vít Zahejský, což rozhodlo o bonusovém bodu pro Energii.

Tomáš Andrys (HC Energie Karlovy Vary): "Utkání bylo hodně divoké. Ve hře jsme navíc viděli spoustu nepřesností, myslím si, že se na obou stranách brankářům utkání příliš nepovedlo. Bylo skvělé, že jsme byli schopni otočit nepříznivý stav 5:7, za což klukům patří obrovské díky a za vítězství jsme rádi. Věříme, že nám výsledek pomůže k vytoužené čtyřce a zejména směrem k playoff."

František Ptáček (HC Sparta Praha): "Máme za sebou dobrý zápas, myslím, že pro tuto kategorii asi klasický. Obě mužstva měla velmi slušný pohyb a nasazení směrem dopředu, ale ve hře se vyskytly hrubky směrem dozadu. Domácí hráči i díky své důslednosti zápas zvládli dovést do vítězného konce."