3. 1. 2023 | Daniel Ryl

SPA - CEB 5:3 - Vítězný začátek nového roku!

34., úterý 3. 1. 2023
Sparta - České Budějovice SPA - CEB
Sparta: Kovář – Kempný, T. Tomek, Mikliš, Jandus (A), Moravčík, Böhm – M. Forman, Sobotka (A), Řepík (C) – E. Thorell, Horák, Tomášek – Buchtele, D. Vitouch, Safin – Konečný, G. Thorell, Dvořáček.
České Budějovice: Hrachovina – Štencel (A), Vráblík, Šenkeřík, Percy, Kachyňa, Hovorka – Čachotský, Pech (A), Gulaš (C) – Dzierkals, Hanzl, Valský – Strnad, Vopelka, Tomeček – Karabáček, M. Toman, Chlubna – Drančák.
Branky a nahrávky: 6. Buchtele (Tomášek, Horák), 11. G. Thorell (Konečný, Moravčík), 26. Sobotka (Kempný, J. Kovář), 60. E. Thorell (Horák), 60. Řepík (Forman) – 11. Čachotský (Gulaš), 19. Strnad (Hovorka, Vopelka), 47. Percy (Hanzl, Valský). Rozhodčí: Horák, Sýkora – Hynek, Komárek. Vyloučení: 2:5. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 8 628. Střely na branku: 43:16. Průběh utkání: 2:0, 2:2, 3:2, 3:3, 4:3. Nejlepší hráči utkání: Vladimír Sobotka - Stuart Percy
Sparťané nenechali formu ve švýcarském Davosu a do nového roku vstoupili zaslouženým domácím vítězstvím 5:3 nad Českými Budějovicemi. I přes střeleckou a herní převahu bylo utkání vyrovnané až do závěrečných vteřin, kdy rozhodl gól Erika Thorella. K vítězství přispěl gólem také Vladimír Sobotka, jenž si připsal stý bod ve Spartě.

Komentář

Náš tým vstoupil do zápasu s chutí, a přestože první nepovedenou střelu obstaral Milan Gulaš, Vladimír Sobotka s Miroslavem Formanem mohli využít zmatku po špatné rozehrávce Dominika Hrachoviny. Když jste na ledě s Davidem Tomáškem a Romanem Horákem v aktuální formě, stačí vám s nadsázkou stát a čekat. Jan Buchtele zužitkoval kombinaci svých parťáků v úvodu šesté minuty a povedenou střelou do horního růžku otevřel skóre.

Vstřelený gól nás neuchlácholil, ba naopak! Tomkovu ránu od modré musel zastavit Dominik Hrachovina, načež neslavila úspěch ani kombinace druhého útoku. O dvě minutky později už ale Jakub Konečný dojel kotouč na levé straně a pobídl Gustafa Thorella, jenž nabídnutou šanci využil! Trvalo však pouze sedm vteřin, než hosté rozehráli a rychlý útok zakončil přesnou trefou Tomáš Čachotský.

Motor branka povzbudila, leč sparťané dokázali navýšené sebevědomí hostů uklidnit. Když už se zdálo, že náš tým půjde do šatny s náskokem, přišel závar před v brankovišti, při němž zasáhl Jakub Kovář. Dle rozhodčího u videa však kotouč přešel brankovou čáru, tudíž pokus Jakuba Strnada platil.


Do druhé části jsme si přenesli zkrácenou přesilovku z prvního dějství, a přestože jsme si nevytvořili velkou šanci, faul Jakuba Valského nám dal druhou šanci. Naše mužstvo dominovalo, mělo navrch, jenže chyběly výrazné šance. Čekání ukončil až Vladimír Sobotka, který vletěl do útočného pásma a přesnou střelou švihem dokázal vrátit vedení na naše konto.

Jubilejní 100. bod zkušeného útočníka ve Spartě náš tým povzbudil, leč střela Michala Moravčíka ani šance Davida Tomáška čtvrtou brankou neskončily. Na druhé straně Jakub Valský od pravého mantinelu těsně minul sparťanskou branku, načež šli hosté do čtyř - Roman Horák však trefil pouze brankáře, nebo pálil do mantinelu za brankou.

České Budějovice dostalo do hry přísné vyloučení Ondřeje Mikliše, kterého se ale náš tým nezalekl a zodpovědným výkonem držel hosty pod kontrolou. V závěrečných vteřinách mohl naopak zužitkovat náš tlak nehlídaný Vladimír Sobotka, jenž si hezky počíhal u pravé tyčky, ale bohužel pro domácí fanoušky nedokázal tečovat nastřelený puk do branky.


Na začátku třetího dějství však mohlo být v O2 areně pochmurněji, leč Martinš Dzierkals na brankovišti neuspěl se svou tečí ani s dorážkou. Jakub Kovář musel lapačkou řešit také pokus Jana Štencela, zatímco na druhé straně neuspěl se stejným scénářem Vladimír Sobotka. Vzápětí ale přišla studená sprcha, když Martin Hanzl objel branku a zkušeně počkal, až mu Stuart Percy najede před branku a zakončí.

Ačkoliv se sparťané ještě obrátili na video, gól platil a České Budějovice byly nebezpečné i při následné přesilovce. Naše mužstvo ovšem převahu soupeře ustálo, naopak samo dostalo početní výhodu a dostalo Jihočechy do úzkých. Skvělý Dominik Hrachovina však chytal jednu střelu za druhou, pokryl i průnik Michala Řepík a zaskvěl se zejména skvělými přesuny proti střelám Erika Thorella a Davida Tomáška z obou kruhů.

Vítězství měl na hokejce David Vitouch, který se prosmýkl mezi dvěma obránci, ale ztroskotal na jistém brankáři soupeře. Když už viselo ve vzduchu prodloužení, Sparta zavřela soupeře v pásmu a Roman Horák z rohu skvěle předložil puk Eriku Thorellovi, jenž přesnou trefou vystřelil sparťanské vítězství. Gól posvětilo i video, načež Michal Řepík korunoval výhru trefou do prázdné branky.

Ohlasy trenérů

Hans Wallson (HC Sparta Praha): "Těžký zápas, velmi těžký zápas. Jsme šťastní, že jsme na konci našli cestu k výhře. Neměli jsme dnes energii, ale hráli jsme proti dobrému týmu. Jsem šťastný, že máme tři body. To je důležité."

David Čermák (HC Motor České Budějovice): "Strašně nás mrzí, že jsme dnes nezískali ani bod. Měli jsme k tomu blízko. Bohužel nás o dobrý výsledek připravil špatný začátek v první třetině, kdy jsme neměli pohyb, pustili jsme Spartu do vedení 2:0. Pak jsme se trošku šťastným gólem dostali do hry a od té doby si myslím, že jsme hru zlepšili. Bohužel jsme ale bez bodu."

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Mladá krev v áčku: debuty i nové smlouvy

Hyka: Přípravu jsem měl intenzivnější než loni

Termíny extraligy: začneme proti Ocelářům

Pšenička: V Cornellu se na Spartu i Prahu těší