ČF3, sobota 18. 3. 2006
Sparta - Zlín SPA - ZLN
Sparta: Bříza - Ptáček, Toman, Vykoukal, Jan Hanzlík, Tabaček, Černošek, Stehlík - Ton, Marek, Štrba - O. Kratěna, J. Hlinka, Chabada - Sivek, J. Straka, Netík - Špaňhel, Kašpařík, Langhammer.
Zlín: Murín - Hamrlík, Blaťák, Vosátko, Galvas, Nosek, Zubíček - Barinka, Leška, Mokrejš - Okál, Král, Rachůnek - Kristek, Benda, M. Čech - Melenovský, Gardoň, Záhorovský.
Branky a nahrávky: 8. Chabada (J. Hlinka, O. Kratěna), 14. Vykoukal (Tabaček, J. Hlinka), 38. Ton (Ptáček), 56. Černošek (Marek) - 15. Blaťák (Benda, Gardoň), 31. Benda (Leška, Gardoň), 48. Hamrlík (Leška, Blaťák). Rozhodčí: Mikula, Smeták - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 11:13. Využití: 3:3. V oslabení: 0:0. Diváci: 10.825.
Sníženo! Mnuli si ruce příznivci po třetím zápase se Zlínem. Sparta na domácím ledě předvedla koncentrovaný výkon a přestože dvakrát přišla o vedení, nakonec zaslouženě zvítězila. Tři branky padly v přesilových hrách, vítězná trefa z hole Černoška při rovnovážném počtu hráčů na ledě. Pražané vítězstvím 4:3 zdramatizovali čtvrtfinálovou sérii, která pokračuje již zítra. Vynikající kulisu připravilo sparťanům také jedenáctitisícové publikum.

Spartě velelo před utkáním začít lépe a od prvních minut vzít zápas do svých rukou. S navrátilcem Štrbou v sestavě se jí hra od začátku opravdu dařila, když se prosazovala především kombinačně. Z převahy domácích se na druhé straně jedinkrát uvolnil Barinka, více hosté nevymysleli. Zato Murín měl plné ruce, přestože dlouho odolával, v 8. minutě se již přeci jen ohlížel. Na trestné lavici pykal Rachůnek, když Tabačkovu ránu ze vzduchu do sítě sklepl kapitán Chabada. V početní výhodě si zahráli také Zlínští, nabuzená Sparta jim příliš nepovolila. Naopak v oslabení unikli Hlinka se Štrbou a prvně jmenovaný ve slibné pozici trefil tyč. V téže minutě znovu Hlinka nezamířil před ležícím Murínem do sítě. Skóre se měnilo znovu až v přesilové hře, tentokrát ve 14. minutě. Hlinka z rohu kluziště našel sjetého Vykoukala, jenž kličkou do bekhendu nedal Murínovi šanci. V plném počtu hráčů na ledě se nehrálo příliš dlouho, když Langhammer zahrál vysokou holí, Hamé snížilo. V 15. minutě po půl minutě výhody od modré čáry ranou propnul síť za Břízou obránce Blaťák. V samém závěru se mohli prosadit ještě Štrba s Markem, ale přihrávka v přečíslení postrádala přesnost.

Druhé dějství začalo ve vysokém tempu, hrálo se dlouho bez přerušení. Sparta nadále měla mírnou převahu, která vzešla především z větší snahy hrát kombinačně a nezaobírat se lacinými pády či okřikováním sudího. Blízko brance domácí byli znovu v přesilové hře, tentokrát ale proti čtyřem neuspěli především vinou dobrých zákroků Murína. Na druhé straně záhy zahřmělo, když si nedovoleně počínal Sivek. Leška přes shluk těl našel u vzdálenější tyče dobře postaveného Bendu, který chladnokrevně vyrovnal. Nečekaná branka na několik chvil dostala opařenou Spartu do útlumu a iniciativu na své hole prvně v zápase vzali hosté. Král s Rachůnkem však překombinovali, Barinka v dobré šanci těsně minul. Spartu do hry znovu dostala až přesilová hra, která měla na začátku 38. minuty opět gólovou příchuť. Po vyhraném vhazování nahodil na branku touš Ptáček a kanonýr Ton u pravé tyče věděl, kam s odraženým pukem. Nečekané emoce nastaly už v závěru druhé třetiny, když hru přestali zvládat rozhodčí. Zatímco mnohé zákroky zůstaly nepotrestány, lehká provinění byla oceněna dvěmi minutami. Dusná atmosféra by se dala krájet ve chvíli, kdy za katr museli v krátkém sledu Sivek a Chabada. Zlín vstřelil gól, ale až po siréně. Dlouhá přesilovka pět na tři byla přesunuta do poslední dvacetiminutovky.

V jasné přesile Zlín bezmocné domácí sice svíral, moment překvapení však na trojici sparťanů nevymyslel. Když už se Pražané ubránili, vydali se dopředu s Kratěnou a Netíkem, na Murínovy chrániče ani jeden z forvardů nevyzrál. Další sporné okamžiky, které rozproudily krev v žilách ochozům i domácí střídačce přišly zanedlouho, když se svěřenci Výborného znovu museli bránit ve třech. V sérii již počtvrté. Trojice hokejistů na pokraji sil oslabení ustála, ale záhy inkasovala. Ve 48. minutě využil další početní výhodu ranou od modré Hamrlík. Kompenzace přišla následně. Rozhodčí do tří poslali také Zlín, což nejhůře nesl kapitán Okál a trenér Bokroš. Zlín ve třech zahrál obětavě, padal do střel i přihrávek a zvládl se ubránit. Vyhrocená atmosféra gradovala až do konce, Sparta ale své nervy ovládala lépe, což jí přineslo zaslouženou branku. U mantinelu se skácel Vosátko, po něm padl na led bez pomoci také Gardoň, když se zdravě naštval Marek, objel oba hráče a zpoza branky naservíroval puk Černoškovi. Ten zblízka o tyč zasunul příklepem puk do sítě, mávl rukou a odjel střídat. Vzápětí mohli pečetit utkání v přečíslení Straka s Markem, ale vykoledovali si alespoň faul Hamrlíka, který tak zmařil šance Zlína na úspěch. V přesilovce si domácí závěr zápasu pohlídali bez problémů, zvládli rovněž zlínskou power play v posledních vteřinách klání. Vítězstvím Sparta udělala zatím jen jediný krok, zítra se pokusí na dnešní výkon navázat.

Marian Jelínek (Sparta): Byl to zápas, na který se vyplatí chodit. Tím, jak není do závěru rozhodnuto, jsou navíc emoce vyhnané do maxima. Byla to spíše bitva. Moc pohledných akcí nebylo, ale takové je play off. Hraje se na výsledek. Jsme rádi, že jsme tento zápas zvládli a vyhráli jsme. Studovali jsme hru soupeře v oslabení a jedné věci jsme si tam všimli. Nehrál Pilař, který se potýká s nachlazením a dostal kalciovku. Vykoukal si lehce natáhl tříslo.

Ernest Bokroš (Zlín): Dnešní zápas ukázal, proč se hraje play off. Je to plné emocí, snahy. Bylo to vynikající utkání, bylo hodně lidí, hráči hráli na doraz. Z naší strany to byl parádní výkon, jen nemohu hráče pochválit za třináct vyloučení. To bylo také důvodem porážky.