VIT - SPA 1:3 - Výhra a extraligový rekord!

22., středa 27. 11. 2019
Vítkovice - Sparta VIT - SPA
Vítkovice: Dolejš – Šidlík, Bodák, Gregorc, Trška, Výtisk (C), D. Krenželok, Černý – Roberts Bukarts, Š. Stránský, Razgals – Dej, Lakatoš, Mallet – P. Zdráhal (A), O. Roman (A), Schleiss – Baláž, Werbik, Guman.
Sparta: J. Sedláček – Kalina, Blain, Tomáš Dvořák, Jurčina, Polášek (A), Košťálek, Piskáček (A) – Smejkal, Tomášek, Řepík (C) – Kudrna, Sukeľ, Říčka – Buchtele, Pech, Forman – Rousek, D. Vitouch, Dvořáček.
Branky a nahrávky: 45. Trška (Š. Stránský) - 9. Řepík (Blain, Tomášek), 25. Sukeĺ (Říčka, Kudrna), 47. Říčka (Pech). Rozhodčí: Hradil, Mrkva - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 7:2. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 4509. Střely na branku: 24:40. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3. Nejlepší hráči utkání: Daniel Dolejš - Jiří Smejkal.

Dohrávku 22. kola sparťané odehráli na ledě Vítkovic. V Ostravě se našim borcům dařilo už od samého začátku, když si po dvou třetinách vypracovali dvoubrankový náskok. Ve třetí třetině domácí snížili na rozdíl jednoho gólu, ale tříbodovou výhru našeho týmu pojistil v přesilové hře Robert Říčka. Naši hokejisté tak mají v kapse už sedmou výhru v řadě, navíc vyhráli už desátý venkovní duel za sebou, čímž vytvořili nový extraligový rekord. O další výhru se pokusí v pátek na ledě kladenských Rytířů.

Sparťané odcestovali do Vítkovic s denním předstihem, aby se mohli v klidu připravit na další venkovní zápas. Trenéři opět protočili brankáře, příležitost mezi třemi tyčemi dostal pro změnu Jakub Sedláček. Pikantní novinkou byla nově složená čtvrtá formace, ve které naskočil debutant David Vitouch. Naši hráči mohli jít do vedení už v první minutě, Tomášek sice našel Řepíka před brankou, puk však proskotačil těsně vedle branky. Vítkovice se štěstím našemu tlaku odolaly.

Mladíček Vitouch byl v první třetině hodně vidět. Jeho dobrou práci u mantinelu zužitkoval Rousek, po jehož přihrávce střílel od modré Kalina. Vítkovická obrana udělala svému brankáři dobrý výhled a Dolejš mohl v poklidu zakročit. Po úspěšně zvládnutém oslabení poprvé inkasoval, když po signálu v útočném pásmu vyslal tvrdou ránu Michal Řepík a načapal domácího Dolejše mezi betony. Náš tým měl poté k dispozici tři přesilové hry, ale další góly jsme neviděli.

Druhá třetina začala v podobném tempu jako ta první. Naši hokejisté opět vlétli do útočného pásma a po Smejkalově střele z mezikruží netrefil puk před brankou Tomášek. Vítkovičtí se snažili otupit sparťanský tlak z úvodních minut, ale domácí hráče srážely nepřesnosti ve středním pásmu. Další rozruch před Dolejšem vyvolala opět naše elitní formace, která předvedla rychlou souhru. Tomášek vyslal od modré čáry nepříjemnou ránu, která zaplachtila do náruče vítkovického brankáře.

Sparťané si nadále drželi územní převahu a po necelých pěti minutách z druhého dějství byli časoměřiči opět v permanenci. Kudrna totiž vystihl Dolejšovu rozehrávku u mantinelu a našel na pravém kruhu Říčku, který z otočky vybídl lépe postaveného Matúše Sukeĺa a ten vyslal ze své hole učebnicovou střelu zápěstím a rozvlnil síť za brankářem Dolejšem podruhé. Vítkovičtí mohli snížit před koncem třetiny, Dej však trefil jen beton přesouvajícího se Sedláčka.

Do třetí třetiny se domácí snažili vstoupit aktivně a Sedláček musel po pár vteřinách vyrážet nebezpečnou střelu jednoho z Vítkovických z pravého kruhu. Pražané byli trochu zaskočení a nemohli se dostat z vlastního obranného pásma. Stránský střílel z výhodné pozice na levém kruhu, Sedláčkovu branku ale minul. Naši hráči odpověděli rychlou akcí čtvrté útočné formace a Dolejš musel řešit střelu osamoceného Dvořáčka. Vítkovický brankář si proti ráně trochu povyjel a zneškodnil ji.

Hra se poté vyrovnala, ale naneštěstí pro hosty Sedláček nezachytil nahození Petera Tršky ze středního pásma a domácí byli rázem zpátky ve hře. Naše družina si však vzala své dvoubrankové vedení zpět, když Pech opětovně vybídl Roberta Říčku a sparťanský útočník se z kruhu nemýlil. Sparťané poté hru kontrolovali a dokráčeli k cennému vítězství 3:1.

Jakub Petr (HC Vítkovice Ridera): "Souhlasím, že první branka dala Spartě ještě větší energii. Ale ve druhé polovině druhé třetiny jsme se dostali do hry a měli jsme tam několik přečíslení a tutové šance, které jsme neproměnili. Z našeho pohledu byla opět nejlepší třetí třetina. Dali jsme šťastný gól, ale těch šancí tam bylo více. Spartě jsme ale dál a dál nabízeli další přesilovky, jednu využila a třetí gól už ji uklidnil."

Uwe Krupp (HC Sparta Praha): "Měli jsme dobrý start do utkání a v první třetině jsme odvedli dobrou práci. Bylo to podpořeno důležitým prvním gólem. I druhou třetinu jsme dobře začali a dali jsme druhý gól, ale pak jsme si zápas trochu zkomplikovali a Vítkovice se dostaly do hry. Měly i několik velkých šancí a v určitou dobu měly zápas na své straně. I v úvodu třetí části byly lepší a snížily, ale klíčový byl třetí gól z přesilové hry."