VIT - SPA 1:2sn - Rozhodující nájezd proměnil Nedvěd

19., neděle 4. 11. 2007
Vítkovice - Sparta VIT - SPA
Vítkovice: Prusek - Ovčačík, Trnka, Jurečka, Gulaši, A. Sedlák, Heš, J. Mrázek - Ujčík, Šimíček, Krenželok - Weissmann, Burger, Prorok - Tomášek, R. Hruška, Köhler - Szturc, Strapáč, Klimek.
Sparta: Duba - J. Nedvěd, Ptáček, Vykoukal, Jan Hanzlík, Tabaček, Černošek, Cunik - Netík, P. Nedvěd, Melichárek - P. Ton, Vaic, Štrba - Dragoun, Langhammer, Vondráček - Zelenka, M. Havel, Hromas - od 31. min. navíc Podlešák.
Branky a nahrávky: 54. Köhler (Weismann) - 9. Černošek (Dragoun), 65. rozhodující nájezd Nedvěd P. Rozhodčí: Jeřábek - Hejduk, Křivský. Vyloučení: 3:8. Bez využití. Diváci: 5169.
V Ostravě začali lépe hosté, radovali se už v 9. minutě, kdy Čenoškovi před branku ideálně nahrál Dragoun. Na další gól se dlouho čekalo, dominovali oba gólmani. Skóre se změnilo až ve 44. minutě, kdy vyražený puk vrátil do sítě Köhler. Pětašedesát minut o vítězi nerozhodlo a tak přišly na řadu samostatné nájezdy. V nich nejprve uspěl Ton a za Vítkovice Burger, o výhře Pražanů rozhodl v páté sérii Petr Nedvěd střelou mezi betony.

Po vlažném začátku se první ošemetná situace zápasu odehrála před brankou Tomáše Duby, když Gulašovo nahození před brankovištěm nepříjemně tečoval jeden ze sparťanských obránců. Martina Pruska na druhé straně otestoval dalekonosnou ranou Jaroslav Nedvěd. Sparta poté dostala výhodu první přesilové hry, ale do úniku se paradoxně dostal domácí Köhler, který svým projektilem orazítkoval tyč. Tlak před vítkovickým gólmanem následně vytvořili Vaic s Hanzlíkem, ale neuspěl ani jeden. Slavit mohli hosté až poté, co si od modré čáry mezi kruhy sjel obránce Černošek, který přetavil Dragounovu přihrávku ve vedoucí branku. Zvýšit své vedení mohli hosté po akci Štrby s Tonem, jenže druhý jmenovaný trefil jen klín domácí opory mezi tyčemi a ani Vaic odražený kotouč do sítě nedopravil. Ve třinácté minutě musel ze zápasu odstoupit veterán Prorok, který si po zákroku Jaroslava Nedvěda pochroumal koleno. Vítkovičtí se do výraznějších šancí nedostávali ani v přesilových hrách, naopak mohli po Hromasově střele podruhé kapitulovat. Když Radim Hruška osamocen před Dubou nedokázal usměrnit touš směrem na branku, bylo jasné, že Sparta po první třetině bude držet těsné vedení.

Druhá část gól nepřinesla, přesto se diváci nenudili. Zpočátku hrozila především Sparta, konkrétně pak útočník Dragoun, který si však nepočínal natolik šikovně, aby Pruska překonal. Dubu rozehřál Burger, jehož střela skončila na hrudníku sparťanského brankáře. Melichárek mohl dát hostům pohodlnější vedení, když obešel Sedláka, nicméně ani on tváří tvář Pruskovi neuspěl. Famózním obranným zákrokem se o několik desítek vteřin později prezentoval Ptáček, který znemožnil Burgerovi přihrát v situaci dva na jednoho. Na opačném konci kluziště neprostřelil Ton shluk těl před brankou. Vítkovice poté zahrávali přesilovou hru a uzavřeli Spartu v obranném pásmu, ke své škodě se však nedokázali dostat dobré střelecké pozice. Defenzíva domácích si vybrala slabší chvilku, když jí během jedné minuty ujel nejprve Vaic a následně Langhammer, oheň na střeše musel hasit gólman Prusek. Dobře si nepočínal ve veliké šanci ani vítkovický kapitán Šimíček a i další přesilovkový tlak Sparta ustála. Domácí měli osm vteřin převahu dokonce dvou mužů v poli, jenže ukazatel skóre se ne a ne pohnout.

Vítkovice se hned od začátků třetí části mocně tlačily do útoku, Jurečka s Tomáškem ještě střeleckou smůlu neprolomili, ale Köhler se čase 43:34 radovat mohl, když Dubu překonal dorážkou z bezprostřední blízkosti branky. Vítkovickým úspěch povzbudil k dalším ofenzivním snahám a před sparťanskou klecí bylo pěkně horko. Domácí navíc několikrát podržel Prusek, puk z hole Petra Nedvěda ukryl v lapačce a Tonovu jedovku vyrazil ramenem nad. Drtivý tlak měla v polovině poslední dvacetiminutovky Burgerova formace a hosté měli vskutku pekelné štěstí, že v brance stál téměř neomylný Tomáš Duba. Klid nepřinesla na sparťanské hokejky ani přesilová hra. Petr Nedvěd v ní zadovkou namazal do jízdy Lukáši Krenželokovi, ten posunul kotouč na hokejku Burgera, kterému radost z gólu vzal výtečným rozklekem Duba. Hlavní sudí celu situaci ještě zkonzultoval s videorozhočím a definitivně rozpažil. Rozhodnout mohl Langhammer, Pruska ani nadvakrát nepřekonal a drama pokračovalo. Unikajícího Ujčíka musel zahákovat Jaroslav Nedvěd, a když sedmnáct vteřin před koncem přesilové hry domácích nešťastně tečoval puk do hlediště Havel, za což vyfasoval dvě trestné minuty, měli Vítkovice ideální příležitost rozhodnout. Trnkovu střelu vyrazil Duba maskou, Burgera zastavila tyč a zápas tak dospěl do prodloužení.

Domácí ho začali výhodnou přesilovkou čtyři na tři, skórovat však nedokázali. Po jejím skončení najížděl Hanzlík ze strany na Pruska, ale skulinku v jeho postoji nenašel. Klimek se pokusil neúspěšně procedit puk mezi Dubovým betony, Šimíčkova střela zaduněla o připravenou vyrážečku a rozhodnut musely nájezdy.

První se rozjel Ujčík , Duba zasáhl betony.
Petr Ton na Pruska vyzrál svým klasickým blafákem do bekhendu. 0:1
Burger zkušeně naznačil rameny a podél betonu gólmana poslal puk do sítě. 1:1
Petr Nedvěd nezvolil ideální zakončení…
Weissmannovi utekl puk na brankovišti.
Netíka vychytal Prusek lapačkou.
Stejným způsobem zlikvidoval druhý nájezd Tona.
Burger střílel taktéž do rukavice.
Petr Nedvěd se podruhé nemýlil a poslal Spartu do vedení 2:1.
Burger dostal důvěru i na třetí nájezd, nicméně Duba si na jeho blafák počíhal a betonem puk vykopl.
Sparta si z Vítkovic odvezla dva body za vítězství 1:2 s. n. a zakončila sérii pěti venkovních zápasů v řadě vítězstvím.

Miroslav Fryčer (Vítkovice): Utkání bylo zajímavé. Klobouk dolů před mým mužstvem, že se při naší marodce a ještě potom, co se zranil Prorok, vydalo ze zbytku sil. Sil opravdu už moc nebylo, ale v závěru jsme vybojovali aspoň vyrovnání. Prorok má natažené vazy v koleni, zatím nemáme přesnější informace, jak dlouho bude mimo hru. Ale doufáme, že aspoň dva, tři hráči se nám po pauze vrátí.

František Výborný (Sparta): Dalo se ve Vítkovicích vyhrát za tři body. Za stavu 1:0 jsme měli šance na druhý gól, ale bohužel ani jednu jsme nedali. V třetí třetině jsme se pak dostali pod tlak, který domácí korunovali gólem. Bylo to ale spíše urputné utkání. Myslím, že oba týmy už čekají na přestávku, ve které potřebují dobít.