VAX - SPA 1:2 - Ze Švédska s těsným náskokem

SF1, úterý 10. 1. 2017
Växjö - Sparta VAX - SPA
Växjö: Andrén – Bohm, Högberg, Murphy, Lundberg, Holm, C. Rosén, Ernstig – Hennessy, Kiiskinen, Palola – Leino, Fröberg, Reddox – Everberg, Wisten, Josefsson – Carnbäck, Netterberg, R. Rosén – Rondbjerg. Trenér: Sam Hallam.
Sparta: Pöpperle – Mikuš, Piskáček, Gernát, Nedomlel, Barinka, Švrček, Kalina – Hlinka, Vrána, Klimek – Ihnačák, Netík, Forman – Pech, Řepík, Kumstát – Cingel, Kudrna, Uher. Trenér: Jiří Kalous.
Branky a nahrávky: 55. Hennessy - 2. Gernát (Netík, Forman), 13. Kudrna (Cingel, Kumstát). Rozhodčí: Kaukokari, Fonselius (oba FIN) – Haster, Pihlblad (oba SWE). Vyloučení: 6:2. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1 347. Střely na branku: 23:25. Průběh utkání: 0:2, 1:2.
Sparťané si v prvním semifinálovém duelu Champions Hockey League vypracovali jednogólový náskok, se kterým půjdou do domácí odvety. Na ledě švédského Växjö šli do vedení už ve druhé minutě díky dorážce Martina Gernáta, druhou trefu přidal Andrej Kudrna. Žádná z dalších obrovských šancí se ale už neujala, Lakers se naopak v samém závěru prosadili a stáhli své manko na jediný gól.

Fotogalerie

Lepší vstup do prvního semifinálového zápasu si mohli sparťané těžko přát. Už po minutě a čtvrt šli totiž na ledě Växjö do vedení! Netík nejprve střílel, pak dorážel a nakonec se radoval z gólové nahrávky, když puk doklepl ze vzduchu za Andréna u druhé tyčky číhající Martin Gernát. Domácí se ale nepovedeným vstupem do utkání nenechali zdeptat a následující minuty patřily jim. Pöpperle byl ale jistý a všechny šance soupeře pochytal.

U Andréna zahrozil Klimek, poté se hra přesunula zpět před sparťanskou branku, kterou jen těsně minul Murphy. Zato sparťané svou šanci nepohrdli. Andrej Kudrna se dostal po teči domácího hráče na pravém kruhu ke kotouči a jeho rychlý pokus prošel až do branky. O svůj dvoubrankový náskok se sparťané obávali v závěru první třetiny, když fauloval Nedomlel, nedovolený zákrok si ale připsal i Everberg, takže hráči Växjö o výhodu přišli.

Hned v úvodu prostřední dvacetiminutovky si sparťané zahráli plnohodnotnou přesilovou hru, ale bez gólového efektu. Sparťané byli i dál mírně lepším týmem, ale domácí hráči se na jejich důrazný styl hokeje adaptovali a dokázali sem tam zahrozit, často po nepřesnostech ve sparťanské rozehrávce. Po faulu Gernáta si Lakers vytvořili dobrý tlak, ale o závěr přesilovky se sami připravili a poté se museli oni sami téměř čtyři minuty bránit jen ve čtyřech. Reddox si totiž při pádu nepohlídal svoji hokejku a čepelí rozsekl Barinkovi nos.

Sparťané si v dlouhé početní výhodě vytvořili celou řadu šancí, postupně neuspěli Hlinka, Ihnačák, Řepík ani Kudrna. Když už byl Andrén překonán, vyškrábl nakonec puk z brankové čáry v poslední chvíli jeho spoluhráč. Podobnou tutovku si po skončení svého oslabení vypracovali domácí, Murphy se natahoval po puku jedoucím podél brankové čáry, ale naštěstí pro sparťany měl smůlu. Festival neproměněných šancí ve druhé třetině zakončil Vrána, který svou střelou škrtl břevno.

Zběsilé tempo zápasu nepolevilo ani po druhé přestávce, kdy si sparťané po faulu na Ihnačáka zahráli další přesilovku. Ani tuhle se jim ale nepodařilo zužitkovat, největší šanci nevyužil Vrána. Ten byl o chvíli později cílem zákroku, po kterém se dlouho zvedal z ledu a musel vynechat několik střídání. A jak se po chvíli oddechu uvedl zpět na ledě? Samozřejmě další obrovskou gólovou příležitostí. Ta ho mohla ještě více mrzet v 55. minutě, kdy Josh Hennessy objel sparťanskou branku a u tyčky překvapil jinak bezchybného Pöpperleho. Sparťané si tak ze Švédska odvezli do domácí odvety těsné vedení 2:1.