ČF2, sobota 5. 3. 2005
Sparta - Vítkovice SPA - VIT
Sparta: Bříza - Melichar, Majeský, Richter, Jan Hanzlík, Dobroň, Řezníček, od 24. navíc Schnábel - Havlát, P. Nedvěd, Broš - Ton, Marek, Chabada - Olesz, D. Výborný, Hlaváč - Sivek, Kašpařík.
Vítkovice: Pinc - Kubina, Philipp, Hudec, Malík, Dresler, Černošek, navíc od 50. Mojžíš - Vůjtek, J. Štefanka, Varaďa (23. I. Padělek) - Irgl, Šimíček, P. Hubáček - M. Tomášek, Burger, Turek - Peterek, R. Procházka, Krenželok.
Branky a nahrávky: 7. Marek (Ton), 10. Hlaváč (Olesz, D. Výborný), 37. Majeský (P. Nedvěd), 39. D. Výborný (P. Nedvěd, Majeský), 46. P. Nedvěd (D. Výborný) - 18. Burger (Černošek), 25. Dresler (Černošek, Šimíček), 48. Kubina (I. Padělek), 56. Krenželok (Černošek, R. Procházka). Rozhodčí: Husička, Homola - Guth, Rittich. Vyloučení: 4:7, navíc Řezníček 10 min. - Kubina 10 min., Varaďa 5 min. a do konce utkání. Využití: 4:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 5645. Stav série: 1:1.
Druhý zápas mezi Vítkovicemi a Spartou byl od samého začátku řežba jako řemen, ve kterém nakonec zvítězila Sparta 5:4 především zásluhou přesilových her. Vyrovnala tak sérii na 1:1.

S Břízou mezi tyčemi a oslabením načali sparťané druhé čtvrtfinálové utkání. Domácí gólman se ihned zapotil při skryté střele Kubiny, na druhé straně unikal Hlaváč. V 6. minutě v přesilové hře viděl Ton mezi kruhy dobře postaveného Marka, jenž polovysokou střelou z první překonal Pince. Vzápětí mohl zvýšit hbitý Havlát, ale sám před brankou zamířil jen do lapačky vítkovického gólmana. V 10. minutě předvedlo krásnou kombinaci útočné komando vedené Výborným, když na konci celé akce zakončoval Hlaváč do zcela prázdné svatyně hostí. Proti osamocenému Varaďovi vytáhl z rukávu vynikající zákrok Bříza, v přesilové hře Vítkovic pak vyškrábl hokejkou dorážku Šimíčka. Na konci třetiny měli Ostravané výhodu více jak minutové početní výhody s pěti hráči proti třem. Tu v závěru zničil podrážděný Varaďa, když po odpískání bodnul koncem hole zákeřně Sivka a odpochodoval s trestem do konce utkání do sprch. V 18. minutě v oslabení z kruhy vystřelil do chumlu hráčů před brankou Burger a jeho střela se zastavila až v síti.

V prostřední části mohl kličky Havláta zakončit Majeský, na ležícího Pince nevyzrál. V 25. minutě na kruhu napřáhl obránce Dresler a pod rukou prostřelil vyjetého Břízu. Za vyrovnaného stavu šance střídala šanci. Za domácí neuspěli Broš s Havlátem, Štefankova rána na opačném konci kluziště minula branku. V početní výhodě prováhal šanci Výborný, tvrdá střela Chabady jen rozduněla mantinel. Neujala se také šikovná teč Kašpaříka. Ve 37. minutě si zahrála dvojnásobnou přesilovku také Sparta a využila jí. V prostoru mezi kruhy napřáhl Majeský a nechytatelnou ránou nedal Pincovi žádnou šanci. Ve 39. minutě opět v přesilovce Výborný jen těžko zpracovával kotouč, přesto stihl vypálit a jeho projektil zapadl za zmateného vítkovického brankáře.

V posledním dějství se zkoušel individuálně prosadit Olesz, ale mezírku ve výstroji Pince nenašel. Neuspěl o chvíli později ani ve spolupráci s Výborným. Ve 48. minutě Padělek školácky obešel dezorientovaného Majeského a vystřelil, k dorážce se dostal hromotluk Kubina a snížil. V 50. minutě domácí znovu vedli o dvě branky. V početní výhodě nabil Výborný na pravém křídle číhajícímu Nedvědovi, jenž rychlou střelou po ledě prostřelil Pincovy chrániče. Pátá branka zřejmě rozhněvala vítkovického kapitána Kubinu, jenž ihned vyfasoval desetiminutový trest a svému týmu již nepomohl. Vítkovice se nevzdávaly a znovu za několik málo minut zápas zdramatizovaly. V 56. minutě Krenželok vychytrale tečoval nahození Černoška a touš zapadl do domácí svatyně počtvrté. Havlát dvakrát v roli nahrávače vyzval ke skórování nejprve Broše a poté Nedvěda, ale ani jeden z forvardů na Pince nevyzrál. V úplném závěru se pak Ostravané pokoušeli o power play, ale Sparta si výsledek pohlídala.

Slavomír Lener (Sparta): "Mužstvo dnes k zápasu přistoupilo úplně jinak. Pro tým, který začíná play off z vyšší příčky, je začátek vždycky horší. Spravedlivější by byl švédský model, kde hraje první zápas venku, pak tři doma, další dva venku a poslední doma. Tlak na domácí je enormní a včera nás to poznamenalo. Dnes jsme více chodili do těla, chodili jsme si pro fauly před branku, měli jsme jednou tolik střel než včera."

Vladimír Vůjtek (Vítkovice): "Byl to od začátku zcela jiný zápas než včera. Sparta využila zkraje přesilovou hru, druhý gól byl podle našeho názoru více než sporný. Když jsme se dostali do hry a vyrovnali jsme skóre, hráli jsme bohužel ve druhé třetině dlouho v oslabení, dokonce ve třech, a proti takovým hráčům, jako je pětka z NHL, nejsme schopni se tak dlouho ubránit. Sparta v přesilovce dala dva góly a dá se říct, že tehdy rozhodla zápas. Čtyři góly jsme dostali v oslabení, tolik vyloučení, kolik jsme měli dnes, nemůžeme přestát. Mrzí mě, že jsem nedostal možnost hrát power play."