Sparta vítězstvími sprintuje z bláta ven

17., neděle 23. 10. 2005
Sparta - Vsetín SPA - VSE
Sparta: Schwarz - Toman, Jan Hanzlík, Černošek, Nikolov, Dobroň, O. Malinský - O. Kratěna, J. Straka, Chabada - Ton, Sivek, Štrba - Vopat, Netík, Špaňhel - M. Růžička, Vrbata, Havelka.
Vsetín: Altrichter - Hrabal, Kučný, Horák, Bauer, Lamberg, Chmelíř, Zapletal, Nedbálek - Dubec, Stantien, Demel - Janků, R. Hruška, Jenáček - Květoň, Ivan, Rob - Valko, Gorev, Duba.
Branky a nahrávky: 5. Vrbata (M. Růžička), 34. Chabada (J. Straka, O. Kratěna) - 58. Ivan (Dubec, Rob). Rozhodčí: Bolina - Kostka, Český. Vyloučení: 4:5. Bez využití. Diváci: 3485.
Povinnost splněna! Hokejisté Sparty měli před víkendem jasný cíl, vyhrát obě utkání a připsat si do tabulky šestibodový zisk. Po utkání ve Varech zvítězili také na domácí půdě se Vsetínem, a to 2:1. Tahounem víkendu v dresu Pražanů byl dozajita gólman Schwarz, který inkasoval jedinou branku. Sparta se tak po kátké krizi opět zvedá a dokazuje, že není na odpis.

Lépe do utkání vstoupili hosté, kteří se brzy uvedli kombinací dua Jenáček – Janků, ale narazili na pozornost mladičkého gólmana, jenž se znovu postavil mezi sparťanské tyče. Poté se již pokračovalo podle not Pražanů. Štrbu v úniku zastavila sekera, po které domácí rozehráli první přesilovou hru. Radovali se ovšem až pár vteřin posléze. Růžičkovu šikovnou střelu dotlačil za Altrichtera David Vrbata. Možnost zahrát si v početní výhodě dostali také Valaši, ovšem narazili na pozorně bránící Spartu a nedokázali vymyslet kloudnou akci. Schwarze v brance po dlouhé době pověřil až dotírající Dubec, kterému vzápětí sekundoval z levého kruhu také kapitán Stantien. Prořídlé ochozy dostala do varu šance Kratěny, jenž si nedokázal poradit se samostatným nájezdem či Hanzlíkova jedovka po kombinaci celého útočného komanda. Nadějně se jevila rovněž dalekonosná střela Sivka a dorážka Nikolova, ten nedokázal přetavit v branku chybně vyražený puk Altrichterem.

Sparťanský tlak pokračoval také po první pauze. Do dobrých příležitostí se prokličkoval šikovný Kratěna, do přečíslení se dostal Růžička s Vrbatou. Prvně jmenovaný vzal veškerou zodpovědnost na svá bedra, ale neuspěl. Valaši hrozili jen z protiútoků, kterých i tak měli po málu. Jenáček si vylámal zuby na rozštěpu Schwarze, Ivan neusměrnil touš dle svých představ. Lépe hrající domácí překypovali nápady i šancemi, ale v koncovce si poradit nedokázali. Nejblíže brankové radosti byl Růžička a vzápětí také Ton, Vopatovu ideální příhru tečoval příliš vysoko Kratěna. Ve 34. minutě již bylo veseleji. Zadákům Valachů ujeli Straka s Martinem Chabadou, který lehkým obloučkem pokořil Altrichtera podruhé. Činit se musel také mladý nuž pod maskou hájící barvy Sparty, když před ním operoval Hruška, ovšem Schwarz bravurními zákroky utišil rodící se zlo a vysloužil si potlesk publika. Závěr třetiny znovu patřil Holešovickým, urputně bránící Vsetín jen stěží lapal po dechu.

Závěrečnou třetinu odstartoval Vsetín přesilovou, avšak s nabídnutou možností si neporadil. Jejich pokusy mařila dobře zorganizovaná hra v obraně Sparty a vlastní chyby. Nepříliš pohledné utkání pokračovalo nadále šancí Tona, jemuž se do střely položil obětavě Bauer a Chabadova rána ke vzdálenější tyči minula o kousek svůj cíl. S přibývajícím časem se Pražané častěji zatahovali do defenzívy a hrozili z občasných protiútoků. Jeden z nich nevyužila dvojice Havelka – Špaňhel a vzápětí přišel trest. V 58. minutě ukončil výbornou sérii Schwarze mezi tyčemi dlouhý forvard Marek Ivan, jenž dorážkou po 158 minutách hry zničil domácímu mladíčkovi neprůstřelnost. Snaha Vsetína o vyrovnání pokračovala v šesti hráčích bez gólmana Altrichtera, ale závěrečné vteřiny na výsledku nemohly nic změnit. Sparta si svůj náskok pohlídala a může být s šestibodovým víkendem spokojená.

Jaromír Šindel (Sparta): Čekali jsme, že Vsetín tady bude důsledně bránit a bude nepříjemný při přechodu útočné modré čáry, což se potvrdilo. Měli jsme s tím problém i při přesilových hrách. Na druhou stranu jsme si vytvořili dost šancí, abychom to utkání zvládli.

Rostislav Vlach (Vsetín): Byl to celkem vyrovnaný zápas, který rozhodly dvě chyby. Bohužel momentálně je naše střelecká potence trochu slabší, ale náš výkon například proti minulému zápasu šel nahoru.