49., úterý 28. 2. 2006
Zlín - Sparta ZLN - SPA
Zlín: Murín - Malinský J., Vosátko, Hamrlík, Blaťák, Houdek, Zubíček, Nosek - Okál, Král, Rachůnek - Trávníček, Benda, Melenovský - Mokrejš, Leška, Kristek - Barinka, Gardoň, Záhorovský
Sparta: Bříza - Ptáček, Toman, Vykoukal, Pilař, Stehlík, Hanzlík, Tabaček, Černošek - Chabada, Marek, Štrba - Kratěna, Hlinka, Straka - Špaňhel, Kašpařík, Netík - Dragoun, Langhammer, Růžička
Branky: 49. Barinka, 60. Hamrlík (Leška) - 3. Marek (Štrba, Chabada), 44. Kratěna (Straka), 52. Straka (Marek); vyloučení: 8:8, využití: 0:1, diváci: 4265, rozhodčí: Bolina, Smeták.
Sparťanští hokejisté rázně vykročili k cíli jménem play - off! V důležitém zápase, o němž se hovořilo jako o možné generálce na čtvrtfinále, si Pražané dokázali poradit se zkušeným týmem HC Hamé. V dramatické koncovce Sparta uhájila výhru o gól, kterou zajistil dvěma body zejména Josef Straka.

Sparta přijela do Zlína bojovat o play-off netradičně v rudých dresech. Ty zřejmě rozdráždili zlínské hráče, kteří již po třinácti sekundách prudce pálili zprava Mokrejšem, ovšem jen do připravených betonů Petra Břízy. V dalších desítkách sekund se dostal Zlín do tlaku, ale sparťanského brankáře se jim překonat nepodařilo. Ve třetí minutě začala hrozit Sparta, když po povedené Hlinkově střele zblízka divoce doráželi Marek se Štrbou. Po buly se k puku dostali Zlínští, ale Martin Chabada zachytil jejich rozehrávku, nahrál Štrbovi, který posunulJanu Markovi a ten střelou z pravého křídla propálil Igora Murína. Zlín si později vyzkoušel přesilovou hru, ale všechny kombinace Hamé skončily na Petru Břízovi. V deváté minutě se do velké šance v mezikruží dostal Benda, Bříza však dál odolával. V další zlínské přesilovce ujeli Barinka s Melenovským, ale sparťanský veterán si pohlídal prostor u tyčky. O chvíli později před brankou prováhal šanci ke skórování Benda, Bříza dále úřadoval.. Při další zlínské početní výhodě se prezentoval jen pěknou střelou od modré Blaťák. Na konci třinácté minuty ujel po pravé straně Galvas, vypálil a Zlínští se již radovali, avšak videorozhodčí zcela jasně potvrdil, že Bříza puk zachytil ještě před brankovou čarou. V obrovské příležitosti se objevil v patnácté minutě u pravé tyčky Murínovy branky nekrytý Chabada, ale ani po dlouhém míchání s pukem se mu ležícího gólmana domácích nepodařilo překonat. Stejný hráč Sparty o chvíli později vypálil z pozice mezi kruhy, střela skončila na hrudi zlínského gólmana. Závěr třetiny hráli domácí v početní výhodě, ale vysloužili si pouze pískot místního publika.

Ve druhé minutě druhého dějství střílel Hlinka zleva, na druhé straně se střelou z mezikruží prezentoval Rachůnek. Také Sparta si vyzkoušela hru v přesilovce, ale vedlo se jí podobně nedobře jako Zlínu. Jediným střeleckým pokusem se představil Jan Marek. V osmadvacáté minutě si s obranou Sparty pohrál Gardoň, jeho prudkou střelu Bříza vyrazil a Barinka se již k dorážce nedostal. O minutu později se na výlet vpřed vydal Petr Bříza a zachránil vznikající nebezpečnou situaci. V polovině zápasu se Spartě naskytla možnost hrát dvě minutu přesilovku, a to dokonce dvojnásobnou. V ní Sparta však nic nevymyslela a navíc si šel po minutě odpočinout na trestnou lavici také Jaroslav Hlinka. Po návratu hráčů Zlína na led se ke střele od modré dostal Hamrlík, Bříza byl nadále pozorný. Podobně si vedl o chvíli později další bek domácích Blaťák. O moment později vypálil Chabada a Murín měl s jeho pukem problémy. V pětatřicáté minutě sebral Bříza skokem puk Leškovi, který se propracoval osamocen před jeho branku. V sedmatřicáté minutě se nedařilo ani Markovi, který povedenou střelou slovenského brankáře nepřekonal. V osmatřicáté minutě hrála Sparta přesilovku, ale k jedinému ohrožení Murínovy branky se dostal jen od modré čáry obránce Ptáček.

Krátce po začátku třetí dvacetiminutovky se po sérii vyloučeních hrálo čtyři na čtyři. Oba týmy hráli v oslabení o jednoho muže aktivně, větší šanci si však nevypracovali. Ve třiačtyřicáté minutě se mezi dvěma zlínskými beky prodíral Straka, a Blaťák si pomohl faulem. V čase 43:24 Sparta přesilovku využila. Josef Straka nahrál zprava k levé tyči osamocenému Kratěnovi, kterému stačilo doklepnout do poloprázdné branky a Pražané šli do dvoubrankového vedení. O chvíli později uháněla dvojice Hlinka a Kratěna, avšak osamocený bek Nosek vystihl přihrávku sparťanských hráčů. O několik minut později pykal na trestné lavici Ptáček, po návratu ujel, ale jeho kličky Murín vystihl. V devětačtyřicáté minutě Hamé snížilo Barinkou, od kterého se odrazil Břízou vyražený puk zpět do sítě. O dvě minuty později zpoza branky ohrozil vlastního gólmana Vosátko. Ve dvaapadesáté minutě nadělal sparťanské obraně problémy slovenský forvard Barinka, ale z protiútoku šla Sparta opět do dvoubrankového vedení. Marek nahrál Josefu Strakovi, ten se prokličkoval až před branku Zlína, kde si kličkou poradil i s Murínem. Branka však nabudila více domácí hráče, kteří se usadili v pásmu, ale mimo střely Blaťáka Břízu výrazně neohrozili. V pětapadesáté minutě se až do blízkosti branky Hamé dostal Štrba, Murín za pomoci obrany situaci vyřešil. Zlín nadále útočil Gardoněm, na opačné straně kluziště kombinovali neúspěšně Straka s Kratěnou. Dramatickou zápletku utkání dal Martin Hamrlík, který v čase 59:18 prostřelil Petra Břízu z pravé strany. Navíc o dvacet sekund později šel na trestnou lavici Jan Marek a Zlín se snažil o vyrovnání v přesilovce, navíc zdůrazněné odvoláním brankáře. Sparta však tři body důležité pro boj o play-off uhájila a odvezla si do Prahy výhru 3:2.

Jaroslav Stuchlík (Zlín): Podali jsme bezkrevný výkon, naprosto bez emocí. Hráči měli špatné nasazení, odehráli minimum osobních soubojů. Sparta hrála přesně, co potřebovala. Vycházela ze zajištěné obrany a hrozila z rychlých brejků. Myslím si, že vítězství hostů je naprosto zasloužené. Pokud bychom to brali jako přípravu na play-off, tak bychom dopadli velice špatně. Musíme se nad tím zamyslet, v nejbližších dnech se budeme mít o čem bavit.

Marian Jelínek (Sparta): Hráli jsme s větším nasazením, přistoupili jsme k tomu, jako kdybychom hráli play-off, protože jsme v situaci, kdy ze čtyř utkání potřebujeme dvě vyhrát. Hra nebyla pohledná, byl to spíš boj o střední pásmo. Prohospodařili jsme dlouhou dvojnásobnou přesilovku a potom jsme měli obavy, aby se nám to nevymstilo, ale nakonec jsme to zvládli.