20., úterý 2. 11. 2004
Pardubice - Sparta PCE - SPA
Pardubice: Lašák - Snopek, Čáslava, A. Novotný, Pácal, Vyhlídal, Mudroch - A. Hemský, T. Blažek, Tvrdík - Hejduk, Mikeska, Bulis - P. Sýkora, Divíšek, Rolínek - Kolář, Koukal, Průcha. Trenéři: V. Martinec, a Šejba.
Sparta: Bříza (32. Pöpperle) - Pilař, Jan Hanzlík, Dobroň, J. Řezníček, Richter, Schnabel, L. Procházka - Netík, D. Výborný, Hlaváč (45. Šindel) - Ton, Chabada, J. Marek - Olesz, Broš, Kotrla - Dragoun, Sivek, Kašpařík. Trenéři: Lener, Gudas a Jelínek.
Branky a nahrávky: 5. Hejduk (T. Divíšek, Mudroch), 12. T. Divíšek (Čáslava), 20. T. Divíšek (A. Hemský, Tvrdík), 32. A.Hemský (Blažek, Tvrdík) - 15. Kašpařík, 60. Ton (Marek, Richter). Rozhodčí: Turčan - Český, Kostka. Vyloučení: 8:7. Využití: 0:1. Diváci: 9300 (vyprodáno).
Sparta ztratila utkání s pardubickým rivalem už v první třetině, kterou domácí vyhráli ve vyprodané Duhové aréně 3:1, za Spartu se trefil z úniku Kašpařík. Když se zápas přehoupl do druhé poloviny, zvýšil Hemský už na 4:1 a Petr Bříza pustil do branky Pöpperleho. Sparta dokázala už jen v 60.minutě korigovat výsledek Tonem. Poprvé tak po sedmnácti zápasech Sparta nebodovala.

Duhová aréna je zvyklá na nápor domácích na začátku zápasu. Nejinak tomu bylo i dnes. Hned po osmdesáti dvou sekundách jeli Hejduk s Bulisem na osamoceného sparťanského obránce. Bulis však puk do prázdné brány nedoklepl. Ve třetí minutě se v obrovské šanci zjevil Michal Sivek, ale svůj blafák nedotáhl do úspěšného konce. O chvíli později střílel tvrdě Tvrdík, avšak sparťané mu jeho střelu zblokovali. V páté minutě se otevřelo střelecké skóre zápasu. Mikeska s Hejdukem jeli sami na obránce Sparty, a Milan Hejduk prokázal svůj cit střelce - 1:0. V šesté minutě dělali dusno v obraně Pardubic Olesz s Netíkem, vše skončilo pouze postavením útočícího hráče v brankovišti. V dalších minutách Moeller nepolevoval ve svém tlaku, ale Blažek Břízu nepřekonal. Tlak Pardubic na čas ukončil za cenu faulu obránce Schnábel. V přesilovce se kličkovanou prezentoval Hejduk, ale ani on, ani od modré střílející Mudroch nebyli úspěšní. V čase 11:32 se opět Pardubice gólově prosadily. Opět jeli dva Pardubičtí proti jednomu Sparťanovi. Tentokrát však Divíšek volil střelu, a dokázal najít mezírku mezi Břízovými betony. Dvanáctá minuta přinesla nejprve Pilařovu střelu mimo, a po chvíli těžkou střelu Průchy. V čase 14:20 se radoval i nepočetný hlouček Sparťanských příznivců. Pavel Kašpařík uháněl sám na Lašáka, a svůj nájezd zakončil efektivním forhendem. Sparta se začala po inkasovaném góle probouzet. Avšak ani Pardubice nezahálely. Po střetu několika hráčů v brankovišti končí Bříza na ledě a jeho helma až daleko v rohu. V devatenácté minutě vyslal Dobroň svojí jedovku, ale Pardubice jí zblokovali. Michal Sivek potvrdil svůj nepříliš povedený zápas slabou střelou z otočky. V čase 19:15 vstřelil Moeller šťastný gól. Střelu jednoho z Pardubických vytěsnil Petr Bříza helmou a nastalém zmatku umístil puk za Břízova záda opět Divíšek. První třetina tak skončila pro Spartu nepříznivě 1:3.

Druhá třetina začala zvýšenou aktivitou Sparty. Nejprve se prezentoval Broš táhlou střelou nad domácí svatyni. O půl minuty později střílel Řezníček, a Lašák měl co dělat aby své betony sklapl včas. Ve třetí minutě druhého dějství se nejprve povedenou střelou prezentoval domácí Průcha, posléze na opačné straně Hanzlík. V čase 24:30 odchází na trestnou lavici Andrej Novotný, poté co v obranné třetině Moelleru zle zatápěla Markova řada. Ve druhé minutě přesilovky trefil Tomáš Netík pouze břevno. Krátce po nevyužité přesilovce, přichází další faul Pardubických. Ale ani další přesilovku Sparta nevyužila, navíc v ní málem inkasovala. Ujíždějícího pardubického hráče zastavil Výborný pouze za cenu faulu. V čase 29:12 odchází na trestnou lavici za sekání Kotrla a Moelleru se tak nabízí sedmdesát dva sekund trvající přesilovka pět proti třem. Pardubice se v závěru dostaly do velkého tlaku. Nejprve doráželi u tyče Hejduk s Mikeskou, poté trefil břevno exznojemský obránce Snopek. Pardubice přesilovku nevyužili, avšak krátce po jejím skončení vybouchla bouře nadšení ve vyprodané Duhové aréně počtvrté. Obránci Sparty nechali svého brankáře opět na holičkách, a Hemský po Blažkově nahrávce vyhnal rozladěného Břízu z branky. Ve třinácté minutě se snažil při signalizované výhodě Sparty přehodit Lašáka, avšak neúspěšně. Sparta se v nastalé přesilovce dostala pouze ke střele Pilaře od modré a nedůraznému doklepnutí do poodkryté pardubické klece Výborným. V závěrečné pětiminutovce se snažili Sparťané korigovat skóre. Ale ani dotírající Sivek s Oleszem, ani střelecky aktivní Petr Ton Lašáka nepřekvapili. V čase 39:41 po faulu Sýkory padá na led Jan Hanzlík. Než je hra přerušena pro ošetření mladého sparťanského obránce, stačí se vyfaulovat také Petr Sýkora. Sparta dostává tedy šanci hrát dvouminutovou přesilovku pět na tři, ale rozdělenou druhou přestávkou. Ve zbývajících devatenácti sekundách Sparťané nic nevymysleli a odešli do kabiny s čtyřmi inkasovanými a jednou vstřelenou brankou, a navíc bez zraněného Hanzlíka

Ani začátek nové třetiny, ani dlouhá dvojnásobná přesilovka Spartě gól nepřinesly. Dvě šance Petra Tona, ani šance Výborného či střela Řezníčka se neujali. V následujících minutách hráli obě mužstva jakousi udržovací hru ve středním pásmu. Tu přerušil až dnes velmi aktivní Netík jež pálil zleva do vyjetého Lašáka. Následující poklidné minuty narušil pouze faul Chabady na Divíška, ale pardubická přesilovka byla téměř bez šancí. Ve dvanácté minutě se pěknou akcí a střelou z otočky předvedl Jan Bulis, ale Břízův náhradník Pöpperle byl pozorný. Ve třinácté minutě se pokoušel prosadit Marek, jeho střela však neměla dostatečnou razanci. Na opačné straně dotíral na Pöpperleho Tvrdík, ale také bezúspěšně. Následující tři minuty se nesli ve znaku tlaku Pardubic, a zejména Mikeskův útok byl pro Spartu nebezpečím. V polovině šestnácté minuty závěrečné třetiny předvádí svou střelu Petr Sýkora, ale klec hostujícího celku míjí. V oslabení straší střelou z úhlu Lašáka Netík, ale není mu dnes přáno vstřelit gól. Dvě a půl minuty před koncem Hemský hákuje a odchází na trestnou lavici. V čase 58:27 zkouší kouč Sparty Slavomír Lener hru vabank. Tomáš Pöpperle odjíždí z branky a nahrazuje ho šestý hráč Sparty v poli. Power play začíná střelami Pilaře a Richtera, ale Lašák dobře vidí a obě bez problémů kryje. V čase 59:03 se přece jen daří Spartě vstřelit gól. Pod horní tyčku se trefuje Petr Ton, asistenci si připisují Jan Marek a Martin Richter. Zázrak se však nekoná a zbylou necelou minutu odehrála Sparta především ve středním pásmu, a do další šance se již nedostala.

Vladimír Martinec (Pardubice): "První třetina byla z naší strany velice dobrá, jedna z nejlepších, které jsme tady odehráli. Vytvořili jsme si tlak a dařilo se nám i zakončení. Dát tři branky v jedné třetině je dost. V další fázi naši hru rozbila vyloučení a v poslední třetině jsme už byli trochu opatrnější, nechodili jsme do žádného rizika, abychom nedostali zbytečnou branku."

Leo Gudas (Sparta): "Nezačali jsme dobře a v první třetině jsme dostali tři góly a nejhorší pro nás byl ten ve dvacáté minutě. Pak jsme se trochu zvedli, ale vázla nám kombinace v celém utkání a výkon našich hráčů nebyl takový, jaký od nich očekáváme. Chyběla nám větší snaha po vstřelení gólu a to dnešní utkání rozhodlo."